En Sıcak Konular

Bülent Keneş


Bülent Keneş
0 0 0000

Eskiye Rağbet Olsa Bit Pazarına Nur Yağardı"Türkbank ihalesine fesat karıştırmak" suçlamasıyla yargılandığı Yüce Divan'ın "bu suçun oluşmadığına" dair kararından sonra Mesut Yılmaz'ın verdiği "siyasete dönme sinyali"ni duyunca ilk tepkim başlıktaki gibi oldu.

Nasıl olmasın ki? Başbakan ya da başbakan yardımcılığı görevleriyle uzun süre ülkenin kaderine hakim olan ve 2001 yılında Türkiye'yi tam anlamıyla yıkımın eşiğine getiren, rahmetli Özal'ın emaneti ANAP'ı ise sandığa gömerek neredeyse sıradan bir kulübe çeviren Yılmaz'ın siyasete dönme cüretini göstermesi şaşılmayacak gibi değil.

Oysa, "Türkbank ihalesine fesat karıştırmak" suçlamasıyla yargılandığı Yüce Divan'ın "bu suçun oluşmadığına" dair kararı tam beraat anlamına da gelmiyor. Yüce Divan olarak görev yapan Anayasa Mahkemesi'nin kararı davanın 5 yıl süreyle askıya alınmasından ibaret.

Bu tür kişi odaklı gelişmelerde ben genelde son derece basit bir kamuoyu yoklaması yaparım. Bu yoklama için oturduğum yerden internetten bahse mevzu olan kişiyle ilgili haberlerin altına iliştirilen yorumlara ve ekşi sözlük benzeri entryler yapılan sitelere göz atmak fazlasıyla yeterli oluyor. Buralardaki görüşler doğrudan vatandaşlarca dile getirildiğinden, bu görüşlerin ortalamasının sözkonusu kişi ya da olay hakkında yeterince kanaat verdiği düşüncesindeyim.

Mesut Yılmaz'ın siyasete dönüş sinyalinden sonra da aynısını yaptım. Nispeten muhafazakâr bir kitlenin takip ettiği Haber7.com'un yanı sıra daha çok sol-liberal bir kitlenin giriş yapıp, görüş paylaştığı eksisozluk.com'dan yaptığım yorum seçkisi eminim size de bir fikir verecektir.

Önce ekşi sözlük:

"Ertuğrul Özkök'e dün itibarıyla 'bir daha politikaya dönmeyi asla düşünmüyorum' diyen ve işlerini yola koyduktan sonra eşi Berna Yılmaz'la birlikte gemiyle dünya seyahatine çıkmayı planladığını söyleyen politikacı eskisi. Ortalıkta yokken bilgisayar kullanmayı da öğrenmiş." (avicenna, 08.06.2004 17:11)

"Her nedense (!) insanda durgun zekalıymış izlenimi bırakan kişi. Zekasının normal hızda çalıştığını bir tek Tansu ile arada bir girdikleri tükürük savaşı sırasında hissederdik." (callisto, 15.01.2004 16:27)

"Yüce Divan'da yargılanan ilk başbakan olma sıfatına sahip kişi. Bunun dışında birçok başka sıfatları da vardır." (merry shelly, 15.07.2004 09:38)

"İnşaat ve enerji üzerine uzmandır kendisi. Servetini doğal yollardan elde etmiştir, o da kötü niyetlilerin ağzına sakız olduğu gibi milyar dolar seviyesinde değildir, azıcık bir şeydir. Şarık Tara ile "merhaba, merhaba"sı vardır, daha fazla samimi olmamıştır. Turusgaz ise Çin'den oyuncak ithalatı üzerine kurulmuş masum bir firmadır. Çok üstüne gidiliyor bu kişinin, çok..." (terranovanian, 03.10.2005 10:53)

"Siyasete dönmeyi planlayan kişi. Hakikaten bir kendisi eksikti, nasıl da özlemiştik." (prothedop, 23.06.2006 11:57)

"Haziran 2006 itibarıyla 1.5 yıldır sürmekte olan ve Yüce Divan'da görülen Türkbank davasından beraat edip, aklanmış havasında siyasete geri dönme ihtimali olduğunu ima eden ex-politikacı. Halbuki, karar şu imiş: dava ertelenmiş. Yani ortada cürüm/kabahat yok değil, af var. Bunu da bir tarafa koyalım, "bu halk seni bu dava dolayısıyla mı siyaset sahnesinden tasviye etti ki, bu iş bir şekilde halloldu diye verdiğin ilk beyanat, politikaya döneceğin müjdesi oluyor?" diye sorası geliyor insanın." (gxl, 23.06.2006 13:47)

"Burnunun kırıklığı tam olarak düzeltilememiştir. Bu kırık burun, ilgili zatın, çetelerle ilgili bir paylaşım bozukluğu konusunda yumruk yediği ve burnunun kırıldığı iddialarını hep hatırlatacakken bizlere, kendisi bir affa bağlı olarak ertelenen davasından güç alıp siyasete dönüş planları yapmaktadır." (pekmezzz, 25.06.2006 08:06)

Şimdi de Haber7.com:

"Gözümüz yolda kalmıştı, ve ve ve sonunda müthiş kurtarıcımız da geldi. O da ne burnuna estetik yaptırmış. Sahi kim kırmıştı burnunu? Aydın Doğan yine pijamalı mı karşılayacak sizi? Mavi Akım hâlâ siyasi hayatınıza son vermeye yetmemiş. Şaşarım şaşarım da bunlara siyasetçi diyenlere şaşarım. Reklam şirketlerine duyurulur! Mesut'un konuşma aralarına reklam aranıyor..." (Murtaza Duman, 24 Haziran 2006 00:37)

"Bir Türkiye hayal ediyorum. Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan yardımcısı Rahşan Ecevit." (Murat Can, 23 Haziran 2006 20:53)

"Mesut Yılmaz mı? Bana kalırsa siyasete tekrar dönmesi iyi olur. Eski yüzleri görmeye görmeye unutuyor millet. Tekrar ekranlara çıksın ki, millet geçmişi yeniden hatırlasın. Eski kâbuslu günler geri mi gelecek ne? diyerek kendine gelir belki o zaman. İsabetli olur. Hatta Çiller de dönmeli." (Rıfat Topçu, 23 Haziran 2006 11:40)

"Sayın Erkan Mumcu'ya geçmiş olsun. Artık hangi partinin alt teşkilatına kayıt yaptıracağını merak ediyoruz, tekrar geçmiş olsun." (Hakan Beşiroğlu, 23 Haziran 2006 11:35)

İşte böyle. Mesut Bey'e acizane tavsiyem, bir avuç şakşakçıyı boş verip, hiçbir şey yapamıyorsa bile sanal ortamda farklı kesimlerin görüşlerine bir zahmet bakıp siyasete dönme hevesini bir kez daha gözden geçirmesi yönünde.Bu yazı 624 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Haziran 2006 Eskiye Rağbet Olsa Bit Pazarına Nur Yağardı
  • 8 Haziran 2006 Çözüm: Tam yetkili ya da tam sembolik bir Cumhurbaşkanı
  • 5 Haziran 2006 Çete, algı sapması ve medyatik oyunlar
  • 18 Mayıs 2006 Deja vu ve ateşe körükle gitmek

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,955 µs