En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Arabalarına kasko yaptıranlar grip aşısı da olmalıdırGrip aşısı yaptıranların beklentileri arabalarına kasko yaptıranların beklentilerine çok benzer. Nasıl arabasına kasko yaptıranlar, yıl sonuna kaza yapmadan eriştiğinde ‘Tüh be, boşuna kasko yaptırmışız, keşke yaptırmasaymışız’ diye hayıflanırsa, grip aşısı olan biri de grip salgını olmadığı takdirde ‘Hay Allah, salgın çıkmadı, aşı da, param da boşa gitti’ diye kederlenir.

Kasko yaptıranlar için ideal olanı, o yıl kaza geçirmesi, kendisine bir şey olmaması, fakat arabasında çok büyük hasar meydana gelmesi, hatta arabanın pert olmasıdır. İşte kasko budur ve bunun için kasko yaptırılmalıdır.

Grip aşısı yaptıranlar da, o yıl herkesi kırıp geçiren çok büyük bir grip salgını olmasını, çevresindeki herkesin hastalanmasını, hatta bazılarının ölmelerini, ama kendisine bir şey olmamasını, hastalığa yakalanmamasını bekler: ‘İşte aşı budur, bunun için aşı olunmalıdır.’

Grip aşısı sadece gribe karşı korur

Grip aşısının sadece grip hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır, soğuk algınlığına ya da alerjik nezleye karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle de, grip aşısı olanların en azından ‘gribin genellikle kış aylarında, salgınlarla ortaya çıkan, daima yüksek ateş, baş ve kas ağrıları, genel durum bozukluğu, iştahsızlık, halsizlik… yapan, insanı paçavraya çeviren bir hastalık’ olduğunu bilmeleri gerekir.
Bunları bilmeyenler, aşının kendilerini sadece gripten değil, başka enfeksiyonlardan korumasını da boşuna beklerler. Biraz ateşleri çıksa, bir iki kere burunları aksa, birkaç kere hapşırsalar… başlarlar ‘Boş yere grip aşısı olmuşuz, hiçbir işe yaramadı’ diye mızırdanmaya.

Grip aşısı zaten %100 etkili de değil

Bunun da ötesinde, grip aşısı zaten gribe karşı %100 koruyucu  da değildir. Aşının ideal şartlardaki koruyuculuğu %70-80 arasındadır.

Etkinlik, aşı içinde bulunan virüslerle o yıl gribe neden olan virüslerin yapısal özelliklerinin birbirine benzemesi ile ilgilidir. Bu benzerlik ne kadar fazla ise, aşının koruyuculuğu da o kadar yüksek olacaktır.

Bir de aşı yapılan kişinin yaşı önemlidir, aşının koruyuculuğu gençlerde yaşlılara göre daha fazladır. Ama, gene de yaşlıların aşılanmaları daha önemlidir, çünkü gripten asıl büyük zararı gören gençler değil, yaşlılardır. Aşının yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları, zatürreeye yakalanma ve ölüm riskini yüzde 50’ ye varan oranlarda azalttığı bilinmektedir.

Kuş gribinin henüz aşısı da yok

Dünyanın tüm ülkelerinde insan sağlığını tehdit edebilecek en önemli hastalığın kuş gribi olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanları korkutan, henüz insanlara kolayca bulaşamayan, H5N1 kod adlı kuş gribi virüsünün her an insanlara bulaşıcılık özelliğini kazanabilmesi ihtimalidir.

Bu ihtimal gerçekleşirse, yani kuş gribi virüsü insanlara kolayca bulaşır olursa ve insandan insana yayılmaya başlarsa, dünya çapında bir salgın kaçınılmaz olacaktır. Bu salgın milyonlarca insanın ölümüne yol açabilecektir, çünkü hem insanların bu virüse karşı bağışıklığı yoktur ve hem de elimizde bu virüse karşı ne ilaç ve ne de aşı vardır.

Şu anda uygulanmakta olan ‘olağan grip aşısını’  yaptıranlar da fazla sevinmemelidir, çünkü bu aşının kuş gribini önlemede hiçbir etkisi olmayacaktır.

Kimler grip aşısı olmalı

İşte yukarıda anlatılan gerçeklerin ışığında, grip aşısından ne beklendiği anlaşılmıştır sanırım. Buna göre, gribe karşı mutlaka aşı olması gerekenler, bir grip salgınında ağır hastalık geçirme ve ölme ihtimalleri yüksek olan kişilerdir. Bunlar da, başka bir hastalıkları olmasa da küçük çocuklar, 65 yaşın üzerindeki kişiler ile astım ve KOAH hastalığı olanlar, kalp, yüksek tansiyon, şeker ve böbrek hastalarıdır.

Tabii bir de araçlarına kasko yaptıracak kadar düşkün olanlar da ‘bi zahmet’ yılda bir kez grip aşısı olmalılar. Bu yazı 7,847 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,048 µs