En Sıcak Konular

Yahya BostanYahya Bostan
0 0 0000

Tuzak: Tasarı çekilirse ne olacak?Türk-Amerikan ilişkileri tarihinin belki de en sıkıntılı döneminden geçiyor. İşgal gücü olarak ABD’nin hakimiyetinde sayılan Kuzey Irak bölgesinden Türk karakollarına saldırı düzenleniyor, sınırdan sızan teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda Türkiye şehit veriyor. ABD’ye karşı toplumsal ve kurumsal hassasiyetin bu denli arttığı bir dönemde Temsilciler Meclisi alt kanadında Ermeni tasarısının oylanması ve kabul görmesi artan tansiyona tuz biber ekiyor. Türkiye tek kelimeyle kızgın!

Bu kızgınlık bayramda devletin iki önemli koltuğundan gelen iki açıklamayla bir kez daha muhataplara iletildi. Başbakan Erdoğan PKK terörü ile ilgili olarak ABD’ye “ilişkiler inceldiği yerden kopar” mesajı gönderdi. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ise mesaj için diğer konuyu seçti: Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin kabul ettiği karar, hazin ve üzüntü verici bir karardır. Ben Genelkurmay Başkanı’yım, güvenlik sorunlarıyla ilgilenirim, siyasetçi değilim... Bu bağlamda ABD, ayağına kurşun sıktı. Şunu söyleyebilirim: Komiteden geçen bu karar Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda da kabul edilirse, ABD ile askeri ilişkilerimiz hiçbir zaman eskisi gibi olamaz. Bunu Türk kamuoyuna anlatamayız.

Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın bu sözleri aslında üzerinde konuşmaya gerek duymayacak kadar açık ifadeler. Ancak Türkiye’nin her geçen gün artan bu haklı kızgınlığı beraberinde bazı sorunları da getirebilir. Örneğin Ermeni tasarısında Washington tarafının atacağı olumlu bir adım PKK konusunda ABD ile yaşadığımız gerilim politikasında 'yelkenleri indirmemiz' sonucunu doğurabilir.

Biraz açalım...

Temsilciler Meclisi yakında tasarıyı ele alacak. Meclisin alt kanadından geçen tasarı Genel Kurul’da da kabul görürse işte o zaman Türkiye sert adımlar atmaya başlayacak. Başkan Nancy Pelosi dün yaptığı açıklamada tasarıyı Genel Kurula getireceğini açıkça ifade etti. Biz de kendimizi buna göre konumladık. Ancak olasılık dışı gibi görünen bir senaryoyu da kendimize sormalıyız: Tasarı gündemden düşer ve Temsilciler Meclisi’ne getirilmezse o zaman tepkimiz ne olacak? PKK terörü konusunda tabii ki…

Bu soru bence önemli… Elbette tasarının Temsilciler Meclisi’ne gitmemesi gibi bir işaret henüz alınmadı. Ancak yine de bu soruyu kendimize sormalıyız. Kendimizi bu senaryoya göre de hazırlamalıyız. Tasarı geri çekildiğinde ne yapacağız? Yumuşayacak ve terör konusunda ABD’ye karşı takındığımız sert tutumdan bir süreliğine de olsa vaz mı geçeceğiz?

Geçmiş tecrübelerden öğrendiklerim bende Türkiye’nin tutumunda yumuşama olacağı fikrini uyandırıyor. Eğer tasarı geri çekilirse tabi. Böyle bir durumda stratejik olarak önemi yüksek ve günlük hayatımızı git gide etkileyen terör konusunda takınacağımız tavırda değişikliğe gitmiş olacağız (Elbette terörle mücadele belki de eskisinden daha güçlü bir şekilde sürecek. Ben ABD ile ilişkilerden bahsediyorum). Ancak dünyanın öte tarafındaki bir başkentte tartışılan tasarı, Türkiye’ye kan kaybettiren ve ülke topraklarında süren çatışmanın üzerini örtecek. Bizi terör konusunda ABD’ye tepkimizi yükseltmekten alı koyacak.

Elbette tasarının Temsilciler Meclisi’ne gelmesi yüksek olasılık, hatta geçmesi de… Bu gelişme sonrasında Türk-Amerikan ilişkilerinin alacağı boyutu hepimiz tahmin edebiliyoruz. Ancak ben yine de işkillenmeden edemiyorum. Kendime o soruyu soruyorum: Tasarı geri çekilirse Türkiye’nin terör konusunda ABD’ye gösterdiği tepki yumuşayacak mı? Yumuşarsa eğer başa döneceğiz demektir. Bu ise zaman, enerji ve prestij kaybı anlamına gelir.Bu yazı 2,240 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Temmuz 2008 ‘Dünyanın en büyük siyasi projesi’ ne demek?
  • 28 Temmuz 2008 Baykal’ın göremediği…
  • 10 Kasım 2007 Baykal’ın danışmanı kim?
  • 6 Kasım 2007 İtiraf edelim: İşte Oval Ofis’ten çıkan sonuç!
  • 31 Ekim 2007 Türkiye’nin Brzezinski’si var mı?
  • 26 Ekim 2007 Ne intikamı? ABD bizden intikam almıyor!
  • 24 Ekim 2007 Artık farkındayız: Bu provokasyona dur deyin!
  • 23 Ekim 2007 O sekiz askere ne oldu?
  • 21 Ekim 2007 Son saldırı: PKK neden bu kadar rahat?
  • 18 Ekim 2007 Bu filmi çok gördük: Oyunun farkında mısınız?
  • 15 Ekim 2007 Tuzak: Tasarı çekilirse ne olacak?
  • 11 Ekim 2007 “27 sersem Amerikalı…”
  • 10 Ekim 2007 Bakmayın, Türkiye’de iyi şeyler de oluyor!
  • 8 Ekim 2007 Saldırının üçüncü boyut okuması
  • 5 Ekim 2007 Referandum karmaşası: Bu güne nasıl geldik?
  • 28 Eylül 2007 Malezya bitti: Şimdi hasar tespit zamanı!
  • 17 Eylül 2007 Kendinizi koruyun: İran bitti, Malezya geliyor!
  • 8 Eylül 2007 Stratejik analiz: Hükümet değil devlet politikası!
  • 30 Ağustos 2007 Artık kolları sıvama zamanı!
  • 23 Ağustos 2007 Kulisleri hareketlendiren ziyaretin perde arkası!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,687 µs