En Sıcak Konular

Ferai Tınç


Ferai Tınç
0 0 0000

Arap aydınları AKP’yi tartışıyorARAP dünyası AKP konusunda ikiye ayrıldı.

Siyasal İslamın ılımlı bir yol izleyerek daha güçleneceğini savunanlar ile AKP’nin siyasal İslami bir hareket olmadığını söyleyenler arasındaki tartışma giderek genişliyor.

Suudi Arabistan’daki reformcu aydınların oluşturduğu Saudidebate.com. sitesindeki iki makale bu tartışmanın en tipik örnekleri olarak dikkatimi çekti.

Suudi gazeteci Abdel Aziz Al-Khedr, "Arap İslami hareketler AKP’nin Türkiye’deki başarısından ılımlaşma dersi almalılar" başlıklı yazısında, AKP’nin Türkiye’de asker ve aşırı laik kesimlere karşı mücadele ederek iktidara geldiğini ancak bu mücadelenin Cezayir örneğindeki gibi şiddetle olmadığının altını çiziyor.

AKP’nin zaferinin "Türkiye’de 80 yıldan beri dinin önünü kesen laik kesimlere karşı halkın geniş çoğunluğunun İslami değerlere göre yaşama isteğini yansıttığını" belirtiyor.

Arap ülkelerindeki hükümetlere de AKP’yi örnek gösteren yazar, İslamcı hareketlerin baskı altına alınmasının bu hareketleri radikalleştirdiğini söylüyor.

"AKP’nin zaferi, İslami hareketlerin ideolojisinin Arap dünyasında gelişme olasılığıyla ilgili birçok soruyu gündeme taşıyor. Acaba Türk deneyimi gelecekte bu hareketlerin siyasi platformlarını ve sloganlarını etkileyebilecek mi?"

Bu soru, AKP’nin İslami hareketlerin öncelikleri olan konulara nasıl yaklaşacağı tartışmasını da açıyor. Acaba Türkiye’nin İsrail’e karşı pozisyonu değişecek mi?

AKP’yi, bir İslami hareketin pragmatik, bunun sonucu olarak da ılımlı bir çizgiye oturmasının örneği olarak görenlerin kafasını kurcalayan ikinci bir soruyu ise Al-Khedr şöyle özetliyor:

"Hiç şüphe yok ki, İslami politik programda anlamlı değişikliklere gidebilmek en önemli konu. Tabii ki, şeriatı sisteme sokarken ve toplumun daha yaygın biçimde İslamileştirilmesi sırasında çok büyük zorluklar olur. Yine de Arap dünyasındaki İslami toplulukların AKP’nin, engelleri aşma ve önceliklerini belirlemede gösterdiği başarılı uygulamalarından çok şey öğrenmeleri beklenir."

* * *

"YANLIŞ, yanlış, yanlış!"

Filistin asıllı Mısırlı kadın gazeteci Mona El Tahawy, Müslüman Kardeşler başta olmak üzere AKP iktidarını bu açıdan yorumlayanlara böyle yanıt veriyor.

"Abdulah Gül’ün cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla birlikte, İslamcıların demokrasi testini nasıl geçebilecekleriyle ilgili hatalı yorumlar yapılıyor. Müslüman Kardeşler, destekçileri ve savunucuları, Arap İslamcılarının demokrasi ile flört etmesinden korkulacak bir şey olmadığını, Türkiye’de olduğu gibi bunun Arap dünyasında da başarılı olabileceğini söyleyerek bizi ikna etmeye çalışıyorlar. Yanlış. Yanlış. Yanlış. Çünkü ne Gül ne de AKP İslamcıdır. Müslüman Kardeşlerle, üyelerinin dini inançları dışında paylaştıkları pek bir şey yoktur."

"AKP’nin Türk politikasındaki başarısı, Müslüman Kardeşlerin Arap politikasındaki rolüyle ilgili korkuları gidermek için kullanılamaz." diyor El Tahawy.

Mona El Tahawy ve aynı görüşü paylaşanlar Arap dünyasında çok tehlikeli bir gelişmeye dikkat çekiyorlar.

İslamcı hareketlerin, AKP’yi örnek göstererek halka "AKP’ye bakın, bizden korkmayın" mesajı vererek güçlenmeleri bu kesimin en büyük endişesi.

Sadece siyasal İslamcılar değil, Arap dünyasındaki baskıcı rejimler de İslamcı hareketi kontrol altında tutabilmek, kendileri için tehdit olmalarını engellemek amacıyla AKP’yi kullanıyorlar.

Gözler Türkiye’nin üzerinde. AKP, Arap dünyasında kimin umudu olacak? Bu tartışmaya AKP’den başka kim net ve açık bir yanıt getirebilir ki?

hürriyetBu yazı 393 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Kasım 2010 Talabani'nin resti
  • 2 Ağustos 2010 Ortadoğu’da gerilim yüksek
  • 21 Mayıs 2010 Acem oyunu
  • 14 Eylül 2009 12 Eylül ne zamana kadar?
  • 7 Ağustos 2009 Mahmur Kampı neden önemli
  • 10 Mayıs 2009 Anneler en çok barış istiyor
  • 2 Ocak 2009 Geçen yılın iki olayını birinci seçtim
  • 13 Ekim 2008 İlerleme raporunun pazarlama stratejisi belli oldu
  • 11 Ağustos 2008 Gürcü lideri kim itti?
  • 10 Ağustos 2008 Kafkasya’da süper güç rekabeti
  • 4 Ağustos 2008 Kerkük krizi tırmanıyor
  • 26 Mayıs 2008 Fransa’nın eski başbakanı, Sarkozy’ye aldırmayın diyor
  • 25 Nisan 2008 Ortadoğu barışı ve Golan
  • 7 Nisan 2008 Zirvelerin ardından
  • 17 Mart 2008 Dış politikada baskı dönemi başlarken
  • 14 Mart 2008 Açlığın yeni yüzü ve füze kalkanı
  • 25 Şubat 2008 Kıbrıs’ta nerede kalmıştık?
  • 18 Şubat 2008 Kontrollü bağımsızlık
  • 25 Ocak 2008 Ege’de yeni sayfanın manşeti ’cesaret’
  • 21 Ocak 2008 Soğuk savaş üslubu geri dönerken

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,191 µs