En Sıcak Konular

Ahmet Hakan


Ahmet Hakan
0 0 0000

Yeni kabineden çizgiler- "Bakan toto" oynanırken hemen herkes "Sanayi Bakanı: Zafer Çağlayan" diyordu. Sürpriz yok. En beklenen gerçekleşti ve Ankara Sanayi Odası’nın eski başkanı Zafer Çağlayan, Sanayi Bakanı oldu.

- Beşir Atalay’ın İçişleri Bakanı, Mehmet Ali Şahin’in ise Adalet Bakanı olması, en şaşırtıcı gelişme oldu... Buradan yola çıkarak şu yorumu yapabiliriz: Beşir Atalay’ın İçişleri Bakanlığı’na getirilmesine Abdullah Gül çok memnun olmuştur. Mehmet Ali Şahin’in Adalet Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığa getirilmesi ise şöyle yorumlanabilir: "En güvenilen isim, en önemli bakanlığa getirildi."

- Atilla Koç’un kabine dışı kalması... Demek ki Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yaşanan imaj sorunu, Başbakan Erdoğan tarafından sanıldığından daha fazla önemseniyormuş.

- Başbakan Erdoğan’ın yıllardır avukatlığını yürüten Hayati Yazıcı’nın Başbakan Yardımcısı olarak atanması, Erdoğan’ın "vefa" konusundaki duyarlılığını bir kez daha ortaya koydu.

- Mehmet Aydın Hoca kabinede kaldı ama galiba Diyanet İşleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı olmayacak. Onun yerine eski Diyanet İşleri Başkanlarından Mustafa Sait Yazıcıoğlu’nun Diyanet İşleri’nden sorumlu bakan olmasını bekleyebiliriz.

- Nazım Ekren, Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının ağabeylerindendir. Onun "koordinatör bakan" olarak atanması, kabineye Kemal Abi dışında yeni bir abinin gelmesi anlamına geliyor. Nazım Ekren ismini bundan sonra çok daha duyacağız.

- Ve işte tarihi gelişme: "Değişmez İçişleri Bakanı" sıfatını taşıyan Abdülkadir Aksu, bu sıfatını kaybetti. Böylece Aksu için artık böyle bir sıfat kullanamayacağız.

- Bir kadın bakan daha bekliyorduk. Ancak bu kabinede de kadınları tek başına Nimet Çubukçu temsil edecek. Edibe Sözen ise bir dönem daha parti işlerine bakacak.

- Bursa’nın kralı Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik koltuğuna oturarak muradına erdi. Önceki hükümetlerde yer almayı çok bekleyen Çelik, ancak 60. hükümette yer alabildi.

- Hüseyin Çelik ya terfi edecekti ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nda kalacaktı. Güneydoğu’da AKP oylarının artmasında büyük rolü olan Çelik, bu rolünün karşılığını aldı. Gerçi terfi etmedi ama Milli Eğitim Bakanı olarak kaldı.

- Ertuğrul Günay’a "çelik çekirdek" içinde bir yer verileceği konusunda beklenti vardı, ancak çelik çekirdek dağılmadı. Günay, Atilla Koç’un ortaya çıkardığı imaj sorununu çözsün diye Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirildi.

- İşte muradına eren isimlerden biri daha. Tayyip Erdoğan’ı bile dinlemeyip İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Veysel Eroğlu’nu, DSİ Genel Müdürlüğü görevi bile kesmiyordu. Sanırım Çevre Bakanı olmasıyla tatmin hissini yaşar.

- Ali Babacan’ın Dışişleri Bakanı olması, dış politikaya çok meraklı olan Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın bu alanda doğacak boşluğu doldurmak için çaba sarf edeceklerini gösteriyor. Bakalım Gül ve Erdoğan, dış politikada bir inisiyatif savaşı yürütecekler mi? Ali Babacan bu savaş karşısında ne yapacak?

- Hayal kırıklığı yaşayanlar: Dengir Mir Mehmet Fırat: Sanırım bundan sonra mutsuz bir Dengir Mir Mehmet Fırat portresi göreceğiz. Salih Kapusuz: Abdullah Gül’ün en yakınlarından olan Kapusuz da keyifsiz bir portre çizecektir. Murat Başesgioğlu da sanırım bakanlık değişiminden pek memnun kalmamıştır, ancak kabinede kalmaya fittir.


hürriyetBu yazı 1,196 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 1 Temmuz 2010 Yeter ki Tayyip gitsin duygusu
  • 3 Eylül 2009 Umreden mahrem notlar
  • 26 Şubat 2009 28 Şubat bitti mi?
  • 22 Şubat 2009 Aydın Doğan’la bir fasıl gecesi
  • 9 Şubat 2009 Hastasıyım bu istismarın
  • 18 Ocak 2009 Benim gözümle Kemal Gürüz
  • 24 Kasım 2008 CHP’nin Tayyip’i
  • 6 Ağustos 2008 Ahmedinejad’ın Anıtkabir’de ne işi var
  • 23 Temmuz 2008 Kandıra’dan mesaj var
  • 9 Temmuz 2008 Gaza gelme Latif Abi
  • 4 Haziran 2008 Önder Sav’a açık mektup
  • 25 Mayıs 2008 Kısa Türkiye tarihi
  • 19 Mayıs 2008 Ağustosta rapsodi
  • 7 Mayıs 2008 Asılmışların paylaşımı
  • 5 Mayıs 2008 Biri Tayyip’e fısıldadı: Parti kapatılmayacak
  • 10 Nisan 2008 Organize’de iki saat
  • 13 Mart 2008 Bayan Çölaşan yalan söylüyor
  • 7 Mart 2008 Da Vinci Baykal’ın şifresini çözdüm
  • 2 Mart 2008 Yaşar Paşa’ya da bir şey söylenir mi?
  • 17 Şubat 2008 Artık şu İranlılara yüz vermesek diyorum

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,991 µs