En Sıcak Konular

Yahya BostanYahya Bostan
0 0 0000

Bir CIA ajanının İran notları!Yıllarını Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinde geçirmiş, bölgenin yapısını çok iyi bilen eski bir CIA ajanı Robert Baer. Anılarını yazdığı ve Türkçeye de çevrilen See No Evil isimli kitapta Duşanbe, Rabat ve Beyrut operasyonlarını uzun uzun anlatıyor. Elbette bilmemiz gereken kısımları… Hatta okurken sansürlenen kısımları da siyah bir bant halinde görebiliyorsunuz. İlgi çekici bir kitap ancak Türkiye’de yaşayan herkes için asıl heyecanlı kısmı kitabın son bölümü, yani Kuzey Irak…

Baer’ın bölgeyi iyi bildiği kitabın içindeki fotoğraflardan anlaşılıyor. Onu kimi zaman Beyrut’taki yeşil hatta elinde kalaşnikofla, Tacikistan’ın Yagnob Vadisi’nde bir Tacikle ya da Kuzey Irak’ın Selahaddin kentinde gizli belgeleri yakarken görebiliyorsunuz. Ortadoğu’da geçirdiği uzun yıllar bölgeyi yakından tanımasını sağlamış Baer’a ama Washington’un karanlık koridorlarını unutturmuş. Öyle ki merkeze çekildiğinde “burada işlerin nasıl yürüdüğünü unutmuşum” diyor, tutunamıyor ve emekliliğini istiyor.

ABD’de geçirdiği son on yıl Washington’daki zihniyeti anlaması için yeterli olmuş mudur bilmiyorum. Ancak Time’a istihbarat yorumları yapan eski ajanın geçtiğimiz hafta İran üzerine yazdıkları neler oluyor dedirtecek cinsten.

“İran’a saldırı hazırlığı” başlıklı yazısında Baer, Başkan Bush’un İran Devrim Muhafızları’nı terör listesine ekleyeceği şeklindeki açıklamasından yola çıkarak Amerika’nın İran’ı vurmaya hazırlandığını belirtiyor. Daha doğrusu Amerikalı üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmelerden notlar aktarıyor okuyuculara. Bu notlar arasında bir de tarih verilmiş: En geç altı ay içinde İran vurulacak.

Yazıdan anlaşılan Amerikalıların saldırının “meşruiyet” altyapısını oluşturmaya çalıştıkları. İddia Devrim Muhafızlarının Irak’taki direnişçileri silahlandırdığı şeklinde. CIA’nın bunu kanıtlamak için çalıştığını söylüyor Baer. En azından Irak savaşı öncesinde Kitle İmha Silahları ile ilgili yapılan istihbarat yanıltmasından ders almışlar. Görünen o ki Amerikalılar bu kez dünyaya sunacak kesin bir kanıt peşinde.

Washington’un Devrim Muhafızlarını hedef almasının ardında İsrail’i rahatsız eden Hizbullah’a sağladığı desteğin de yattığını belirten Baer İran’a saldırıda rejimin güçlenip güçlenmeyeceğine ilişkin sorusuna Beyaz Saray’dan bir yetkilinin verdiği şu kesin yanıtı aktarıyor: Devrim Muhafızlarının desteği bizim için savaş nedeni. İran’ı vuracağız.

Baer’ın, Amerikalı bir yetkiliden aktardığı böylesi kesin bir cümleyle yazıyı bitirmesi önemli mesajlar içeriyor. Elbette Amerika’nın Irak’ta düştüğü durumdan sonra İran’a yönelik bir saldırıyı göze alması tam bir delilik. Birçok kişi gibi ben de buna ihtimal vermiyordum. Ancak Baer’in yazdıklarını okuduktan sonra kendime şunu sordum: Irak’taki durum ortadayken İran’dan uzak durmak makul insanların vereceği bir karar. Peki, Amerikalılar makul mü? Irak’ta ve Ortadoğu’nun diğer yerlerinde yaşananlar gösteriyor ki hayır, değil.

O halde saçma ama olası “Amerika İran’a saldırabilir” fikrine kendimizi alıştırsak iyi olur. 

Bu arada İran, Kuzey Irak’taki Kürt köylerine “evlerinizi terk edin” diye bildiri atmış. Amerika’nın desteklediği PKK’nın diğer kolu PJAK’a karşı havadan ve karadan sınır ötesi operasyon yapacakmış. İran dişini bu kadar sert göstermeye başladıysa, Tahran yönetimi de Baer’ın yazısında geçenlere inanıyor mu demektir?Bu yazı 3,134 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Temmuz 2008 ‘Dünyanın en büyük siyasi projesi’ ne demek?
  • 28 Temmuz 2008 Baykal’ın göremediği…
  • 10 Kasım 2007 Baykal’ın danışmanı kim?
  • 6 Kasım 2007 İtiraf edelim: İşte Oval Ofis’ten çıkan sonuç!
  • 31 Ekim 2007 Türkiye’nin Brzezinski’si var mı?
  • 26 Ekim 2007 Ne intikamı? ABD bizden intikam almıyor!
  • 24 Ekim 2007 Artık farkındayız: Bu provokasyona dur deyin!
  • 23 Ekim 2007 O sekiz askere ne oldu?
  • 21 Ekim 2007 Son saldırı: PKK neden bu kadar rahat?
  • 18 Ekim 2007 Bu filmi çok gördük: Oyunun farkında mısınız?
  • 15 Ekim 2007 Tuzak: Tasarı çekilirse ne olacak?
  • 11 Ekim 2007 “27 sersem Amerikalı…”
  • 10 Ekim 2007 Bakmayın, Türkiye’de iyi şeyler de oluyor!
  • 8 Ekim 2007 Saldırının üçüncü boyut okuması
  • 5 Ekim 2007 Referandum karmaşası: Bu güne nasıl geldik?
  • 28 Eylül 2007 Malezya bitti: Şimdi hasar tespit zamanı!
  • 17 Eylül 2007 Kendinizi koruyun: İran bitti, Malezya geliyor!
  • 8 Eylül 2007 Stratejik analiz: Hükümet değil devlet politikası!
  • 30 Ağustos 2007 Artık kolları sıvama zamanı!
  • 23 Ağustos 2007 Kulisleri hareketlendiren ziyaretin perde arkası!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,845 µs