En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Bugün dünya solaklar günüSiz de yazı yazarken, resim yaparken… sol elinizi, topa vururken, tekme atarken… sol ayağınızı, göz kırparken sol gözünüzü, telefonla konuşurken sol kulağınızı kullananlardansanız, yani solaksanız, bugün sizin gününüz: 13 ağustos Dünya Solaklar Günü’ nüz kutlu olsun.

Solaklık bir çok kültürde ve dinde anormal bir durum olarak kabul edilir. Solak olmak bir çeşit özür olarak, kusur olarak görülür. Solaklık uğursuzluk sayılır. Mesela, şeytan solaktır. İyilik melekleri sağımızda, kötülük melekleri solumuzda bulunur. İbadetlerde de sağ hep önceliklidir.

İngilizce'de sağ anlamına gelen ‘right’  kelimesinin kökeni, Latince'de doğruluk, düzenli olma, adalet anlamına gelen ‘rectus’ kelimesine dayandırılır. Sol anlamındaki 'left' ise, zayıf ve kullanışsız anlamında eski İngilizce'de kullanılan 'lyft' kelimesinden türetilmiştir.

Türkçe'de de aksiliği üzerinde olan, ters hareketler yapan, inat eden kişiler için ‘sol tarafından kalkmış’ deyimi kullanılırken, akla uygun, yerinde ve doğru karar verme yeteneği olanlar için ‘sağduyulu’ denilir.

Arap ülkelerinde ve Hintliler arasında sol el, geleneksel olarak ‘kirli’ sayılır. Bu yüzden, kişisel temizlik için kullanılırken, yemek temiz sayılan sağ elle yenir. Bazı kültürler hırsızları cezalandırmak amacıyla sol elini keserler. Eskiden Japonya'da erkek, karısının solak olduğunu öğrendiğinde bu bir boşanma nedeniydi.

CHP, seçim başarısızlığının sebeplerini orada burada arayacağına biraz da solaklığı üzerinde durmalı diyenlere de doğrusu hak vermek gerekir gibime geliyor.

Solaklığın sebebi

İnsanların bir kısmının sol ellerini veya ayaklarını kullanmalarının sebebi tam olarak bilinemiyor. Dünya nüfusunun yarısı solak olsaydı veya dünyada hiç solak bulunmasaydı, bu durum tabiatın kurallarına daha uygun olabilirdi, ama durum öyle değil. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan istatistikler insanların ancak yüzde 10’ unun solak olduğunu gösteriyor.

Eskiden tek yumurta ikizlerinin yüzde onunun farklı ellerini kullanması, solaklığın genetik olmadığına kanıt olarak gösterilebilir. Oysa, İngiliz bilim adamları geçtiğimiz günlerde insanların solak olma ihtimalini artıran geni bulduklarını açıkladılar. Habere göre, "LRRTM1" adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor.

Solaklık bazı kişilerde patolojik bir durum, yani bir hastalık olarak da kabul edilir. Bunun da, bebeğin anne rahminde gelişimi sırasında karşılaştığı beyin hasarından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Genel olarak, beynin sol yarısı sağa göre daha yavaş geliştiğinden, beynin oluşumu sırasında ortaya çıkan bir problem beynin sağ yarısının hakim olmasına, bu da solaklığa neden olur. Çünkü, beynin sol yarısı vücudun sağ tarafını, sağ yarısı da sol tarafını kontrol eder.

Solaklık iyi mi kötü mü

Solakların, genel olarak sağ ellerini kullananlara göre daha kısa yaşadıkları bilinir. Çünkü, bir kere dünya düzeni sağaklara göredir, mesela aletler hep sağ elini kullananlara göre yapılmıştır. Solaklar daha çok kazalara maruz kalırlar, daha çok yaralanırlar ve ölürler. Ayrıca, bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar solaklarda daha fazla görülür.

Solaklar bir taraftan da şanslıdır, çünkü az bulunan şey daima daha kıymetlidir. Üstelik, Leonardo Da Vinci, Picasso, Beethoven, Mozart, Bach, Büyük İskender, Sezar, Napolyon, Einstein, Newton, Pele, Maradona…. gibi sayısız sanatçı, bilim ve devlet adamı, sporcu ve daha nice ünlünün solak olduğunu da unutmamak lazım.

Orhan Veli’  nin bir şiiri ile sözü bağlayalım:

Sarhoş oldum da 
Seni hatırladım yine
Sol elim 
Acemi elim 
Zavallı elimBu yazı 7,930 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,479 µs