En Sıcak Konular

Yasemin Çongar


Yasemin Çongar
0 0 0000

Lobi Bush'u pes ettirdiABD Senatosu, Erivan Büyükelçiliği'ne atanan Hoagland'ın görevini, 'soykırım' ifadesini kullanmayı reddettiği gerekçesiyle onaylamamakta bir yıl boyunca direnince, Bush da adayını geri çekti


ABD'nin Ermenistan'a göndereceği büyükelçi konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi ile Beyaz Saray'ı karşı karşıya getiren siyasi tartışma, Bush yönetiminin geri adımıyla sonuçlandı.
Beyaz Saray, Başkan Bush tarafından Erivan Büyükelçiliği'ne atanan eski Duşanbe Büyükelçisi Richard Hoagland'ın adaylığını, bir yıllık mücadeleden sonra geri çekti.
Hoagland, gerek 2006 Haziran'ında, Senato Dış İlişkiler Komitesi önünde açıklama yaparken, gerekse daha sonra senatörlerin yazılı sorularına verdiği cevaplarda, 1915-1923 döneminde Osmanlı Ermenilerinin yaşadıklarını "soykırım" diye adlandırmayı reddetmişti.
ABD, soykırım tezine resmen sahip çıkmıyor. Ancak bazı Ermeni dernekleri ile Kongre üyeleri, Hoagland'ın Osmanlı tarihine ilişkin değerlendirmelerinin "Amerikan resmi söyleminin bile gerisinde kaldığını" savunarak, atamasının onaylanmaması için yoğun çaba gösterdiler.

Senatörün memnuniyeti
Hoagland'ın Erivan'da görev almasını engelleyen başlıca kişi, New Jersey Senatörü Robert Menendez oldu. Demokrat Senatör, Hoagland'ın atamasının, Senato Genel Kurulu'nda oylanmasını, "engel şerhi" koyarak iki kez üst üste önledi.
Geçen kasımdaki ara seçimin ardından Senato çoğunluk lideri olan Demokrat Harry Reid de Menendez'e destek verdi ve Aralık 2006'da Bush yönetiminden Hoagland'ın adaylığını geri çekmesini resmen talep etti.
Beyaz Saray'ın son kararı üzerine açıklama yapan Menendez, "Bu memnun edici bir haber. Umarım yeni gösterilecek aday, bu konuya farklı yaklaşım getirip Ermenistan'daki dostlarımızla yapıcı bir ilişki kurabilir" dedi.

 'Soykırım' dedi, atıldı
ABD'li diplomatların Ermeni soykırımı tezine resmen sahip çıkmamasının son dönemdeki en önemli istisnasını, bir önceki Erivan Büyükelçisi John Evans oluşturmuştu.
Evans, tarihte yaşananlardan "soykırım" diye söz edip bu tanımda ısrar edince, Bush yönetimince erken emekliliğe zorlandı.
Ermeni derneklerinin Hoagland'ın adaylığına karşı kampanyasında, "Evans kararını protesto" güdüsü de etkili oldu.

Eşcinselliği tartışıldı
Öte yandan, Hoagland'ın eşcinsel olması da Ermenistan'daki muhafazakâr çevrelerin protestosuna yol açmıştı.
Altı yıl öncesine kadar, eşcinsel ilişkiyi hapisle cezalandırılabilen bir suç sayan Ermenistan'da, bu konudaki yasa, Ermeni insan hakları örgütlerinin kampanyası ile ABD ve AB'nin baskısı sonucu değiştirilmişti.
Ancak Ermeni basınında Hoagland hakkında çıkan bazı yazılarda, Bush yönetiminin eşcinsel bir diplomatı Erivan'a ataması da eleştirildi.


ABD'de 'Büyük Birader' yasası
ABD'nin terörist zanlılarının izlenmesine ilişkin mevcut düzenlemelerini daha da gevşeten ve Amerikan casusluk örgütlerine geniş yetkiler veren bir yasanın Senato'da kabul edilmesi, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı.
ABD Senatosu'nda 43 Cumhuriyetçi, 16 Demokrat ve 1 bağımsızın onayıyla, 28'e karşı 60 oyla kabul edilen Dış İstihbarat Gözetleme Yasası, ABD istihbaratçılarına, yurtdışıyla yapılan telefon konuşmalarını ve elektronik posta yazışmalarını mahkeme emri olmaksızın izleme yetkisi veriyor.
Demokratik Parti'nin başta muhalefet ettiği yasa tasarısı, Beyaz Saray'ın diretmesi ve "Kongre, bunu onaylamazsa, yaz tatiline çıkmanızı engelleriz" tehdidinde bulunması sonrasında benimsendi.
Senato çoğunluk lideri Demokrat Harry Reid, yasayı, "devletin hesap verebilirliği ilkesini gözetmemekle" eleştirdi. Amerikan Yurttaşlık Özgürlükleri Birliği (ACLU) Washington Direktörü ise, "Demokratlar, Pavlov köpeği gibiler. Başkan 'terörizm' der demez, sırt üstü yatıp ayaklarını havaya dikiyorlar" diyerek Demokratik Parti'yi protesto etti.

ycongar@erols.com

milliyetBu yazı 881 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Ağustos 2007 Kucaklamanın da bir sınırı var!
  • 13 Ağustos 2007 Gül, çünkü...
  • 5 Ağustos 2007 Lobi Bush'u pes ettirdi
  • 9 Temmuz 2007 İkinci büyük Irak pazarlığı
  • 25 Haziran 2007 'Oyun' içinde oyun
  • 18 Haziran 2007 'Oyun' ve sorular
  • 4 Haziran 2007 Büyükanıt, Bağdat, Barzani
  • 28 Mayıs 2007 Sınır ötesi
  • 21 Mayıs 2007 Kılıfına uydurmak
  • 14 Mayıs 2007 ABD ve "AB-Türkiye modeli"
  • 2 Nisan 2007 TSK ile ABD farklı telden...
  • 15 Ocak 2007 Sınırımızda ABD askerine hazır mıyız?
  • 1 Ocak 2007 'Türkiye'yi artık generaller yönetemez'
  • 6 Kasım 2006 ABD'nin seçimi
  • 23 Ekim 2006 Amerikan demokrasisinin kara sayfası
  • 16 Ekim 2006 Türk-Amerikan ilişkileri çok zorlanacak (2)
  • 9 Ekim 2006 Türk-Amerikan ilişkisi çok zorlanacak (1)
  • 2 Ekim 2006 Beyaz Saray'da gündem PKK
  • 10 Temmuz 2006 Gül'ün ardından 10 gözlem
  • 3 Temmuz 2006 Meşal, Esad, Bush, Erdoğan

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,382 µs