En Sıcak Konular

Yasemin Çongar


Yasemin Çongar
0 0 0000

'Oyun' içinde oyunKafka'nın Dava'sında, K. ile Rahip arasında geçen bir diyalog vardır.
Rahip bir hikâye anlatır.
Kanun'un kapısından içeri girmek isteyen Adam ile, çeşitli bahane ve oyalamalarla buna bir türlü izin vermeyen Kapıcı'nın hikâyesidir bu.
Kapıcı'nın Adam'ı aldattığını düşünür K., ama Rahip'e göre, Kapıcı'dan kuşkulanmak Kanun'dan kuşkulanmaktır ve bu kabul edilemez.
K.'nın aklı yatmaz. Zira Kapıcı'nın her sözüne gerçek gözüyle bakılamayacağını hikâyenin kendisi zaten açık etmiştir.
Demek ki, asıl mesele kime neden 'inanmak' gerektiğindedir.
Rahip der ki, 'Gerçek gözüyle değil, sadece zorunlu olarak inanacaksın.'
K. isyan eder buna ve bu gerekliliğin doğurduğu düzene.
* * *
20 Haziran'dan beri, K. ile Rahip arasındaki diyaloğu düşünüyorum.
Genelkurmay Başkanlığı, o günkü açıklamasında Hudson Institute'un 13 Haziran toplantısına ilişkin resmi bilgi verdi. Açıklamada, beni tarif ederek, kişiliğimi ve gazeteciliğimi karalamaya yeltenen ifadeler de vardı. Bu ifadeler beni üzdü; Genelkurmay gibi ciddi bir kuruma yakıştıramadım. Ama konu ben değilim; her ne kadar böyle bir hava yaratılmak istense de.
Konu, Hudson'daki toplantının niteliği, gündemi, katılımcılarıdır; bunlara ilişkin benim ve 'suç duyurusunda' bulunmak gibi olmasın ama diğer bazı meslektaşlarımın ortaya çıkardıklarıdır.
Genelkurmay açıklaması ardından, toplantının içeriğine ilişkin bilgi veren kaynaklarımın her biriyle, bana daha önce aktardıklarını yeniden teyit ettim. Ama Genelkurmay açıklamasına inanmam gerektiğini de biliyorum. İnanınca da, bazı yeni gözlem ve sorular kendini dayatıyor.
* * *
Açıklamadan anlıyorum ki, Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti Washington Temsilcisi Kubad Talabani, Hudson'a, SAREM yetkilileriyle karşılaşacağını bilmeden,'tesadüfen' gitmiş. Ya da Talabani, toplantıya bilerek, planlı bir katılım göstermişse, belli ki Hudson, toplantıya katılan Türk askeri yetkililerine 'Talabani de geliyor' deme gereği duymamış; 'sürpriz' yapmış.
Zaten yine Genelkurmay açıklamasından öğrendik ki, Washington'daki askeri ataşemiz, diğer katılımcıların yazıyla davet edildiği toplantıya 'şifahi olarak' çağrılmış. Demek ki, Hudson'ın ataşeliğimize karşı tavrında bir teklifsizlik ya da gayriprofesyonellik var.
Genelkurmay, ataşemizin toplantıya katıldığını doğruladı. SAREM yetkililerinin toplantıya katılımı ise,'yemekten önceki son kısımda' ve 'yemekte' diye aktarıldı. Öğrendik ki, bu öyle planlı, etkin bir katılım değil; 'izleme amaçlı.'
İyi ama, toplantıyı herkese 'SAREM'den üst düzey subaylar da katılacak' diye lanse eden Hudson'ın, bunu yaparken SAREM yetkililerine danışmaması; onları, toplantının içeriği, katılımcıları konusunda bilgilendirmemesi doğal mı?
Bir de deniliyor ki, 'senaryo tartışılmadı.' İyi de, senaryo, hangi saldırının, nerede, kime karşı yapılacağına ilişkin öngörüsünü kayda geçirmiş zaten. Toplantıdaki amaç, tabii ki, kimin nerede öldürüleceğini tartışmak değil, sonrasını 'oynamak'; bu vahim senaryo ile kaçınılmaz hale getirilmiş bir K. Irak harekatını tartışmak.
Dolayısıyla, diğer bütün katılımcılar, bu senaryodan haberdar ve 'Türk subaylarının da aynı metni okuduğunu' varsaymakta iken, heyetimizin senaryodan tümüyle habersiz bırakılması haksızlık değil mi?
* * *
Son olarak, Genelkurmay'ın beni ağır dille suçlayıp 'açıklık getirmemi' istediği bir husus var. Bu husus, toplantıda, PKK liderlerinin bu aşamada Türkiye'ye teslim edilmesine, AKP'ye yarayacağı gerekçesiyle karşı çıkanlar olduğudur.
Benim, kimin ne söylediğini birden fazla kaynaktan doğrulatmama karşın, kaynaklarım anonim kalmayı tercih ettiğinden, 'iddia' diye aktardığım bu husus, Genelkurmay'a göre, 'hayal ürünü.'
Demek ki, birden fazla katılımcı aynı anda, aynı 'hayali' gördü ve bana, ayrı ayrı, benzer ifadelerle aktardı.
Burada, ya parapsikolojik bir muamma var ya da her biri kendi alanında itibarlı olan kaynaklarımın, anonim kalacaklarına güvenerek, ortak bir komplo kurduklarına inanmalıyım.
Peki, o durumda, Hudson toplantısına katılan Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Henri J. Barkey'nin dün, CNN Türk'te, bu konudaki haberlerimizde 'gerçeğe aykırı bir şey görmediğini' bizzat açıklamasına ne diyeceğiz?
TÜSİAD ABD Temsilcisi Abdullah Akyüz'ün, Barkey dışındaki bir katılımcının, ilgili haberleri 'aynen doğruladığını' aktarmasını nasıl açıklayacağız?
Referans'ın başyazarı Cengiz Çandar'ın, Barkey dışında toplantıya katılanlarla konuşup benzer bilgiler aldığını söylemesine ne tepki vereceğiz?
Ben Çandar ve Akyüz'ün kaynaklarını bilmiyorum. Kendi kaynaklarımı da saklı tutuyorum ve samimiyetle umuyorum ki, bir gün açıkça konuşacaklar.

ycongar@erols.com

milliyet
 Bu yazı 1,015 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Ağustos 2007 Kucaklamanın da bir sınırı var!
  • 13 Ağustos 2007 Gül, çünkü...
  • 5 Ağustos 2007 Lobi Bush'u pes ettirdi
  • 9 Temmuz 2007 İkinci büyük Irak pazarlığı
  • 25 Haziran 2007 'Oyun' içinde oyun
  • 18 Haziran 2007 'Oyun' ve sorular
  • 4 Haziran 2007 Büyükanıt, Bağdat, Barzani
  • 28 Mayıs 2007 Sınır ötesi
  • 21 Mayıs 2007 Kılıfına uydurmak
  • 14 Mayıs 2007 ABD ve "AB-Türkiye modeli"
  • 2 Nisan 2007 TSK ile ABD farklı telden...
  • 15 Ocak 2007 Sınırımızda ABD askerine hazır mıyız?
  • 1 Ocak 2007 'Türkiye'yi artık generaller yönetemez'
  • 6 Kasım 2006 ABD'nin seçimi
  • 23 Ekim 2006 Amerikan demokrasisinin kara sayfası
  • 16 Ekim 2006 Türk-Amerikan ilişkileri çok zorlanacak (2)
  • 9 Ekim 2006 Türk-Amerikan ilişkisi çok zorlanacak (1)
  • 2 Ekim 2006 Beyaz Saray'da gündem PKK
  • 10 Temmuz 2006 Gül'ün ardından 10 gözlem
  • 3 Temmuz 2006 Meşal, Esad, Bush, Erdoğan

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,278 µs