En Sıcak Konular

İbrahim Karagül


İbrahim Karagül
0 0 0000

Bu soruları sormak bile ne kadar zor!Küçücük Gazze'de yaşananlar, Filistin iç iktidar savaşı, insanlık dramı, ABD ve İsrail'in iç çatışma tezlerinin dışında devasa etkiler göstermeye başladı. Bunun bölgesel senaryonun bir unsuru olduğuna, Lübnan'daki iç çatışma senaryosu, Suriye ve İran'a yönelik süreç ve Türkiye-Kuzey Irak hattındaki gelişmelerle ne kadar bağlantılı olduğuna ısrarla dikkat çektim. Bugün bir örnekten hareketle bazı sorular sormak istiyorum. Vereceğimiz örnekle ilgili gerçekler bu köşede o tarihlerde apaçık ortaya konulmuştu. Sorular da daha önce burada soruldu. Ama hiç birine cevap bulunamadı. Şimdi Gazze'den Türkiye'ye uzanan gizli ilişkiler ağının karanlık dünyasına girelim.

Örnek şu:

Hamas'ın Gazze'de denetimi ele alması, özellikle Mahmud Abbas yönetiminin istihbarat merkezini ele geçirmesi bazı ülkeleri panikletti. İsrail adına hareket eden, Filistin iç çatışmasının mimarı olan Muhammed Dahlan'ın istihbarat arşivleri bütün bölgeyi sarsacak nitelikte.

Binlerce gizli belge İsrail tarafından “Yüzyılın Felaketi” olarak yorumlanıyor. ABD ve İsrail, belgelerin İran ve Suriye'nin eline geçmesinden endişeli. Ama asıl endişe bu değil; kanlı, kirli ilişkiler ağının ortaya çıkmasından korkuyorlar. İsrail, ABD, Mısır ve bazı bölge ülkeleri, istihbarat bilgilerinin yayılmasını engellemek için müthiş bir dayanışma içine girdi. Belgelerin İsrail'in yabancı istihbaratlar ile ortak operasyonlarını, İsrail işbirlikçisi Filistinli yetkililerin adlarını, silah-kara para trafiği ile ilgili bilgileri ihtiva ettiği belirtiliyor. Bu arşivden Türkiye ile ilgili neler çıkacak merak ediyorum.

Şimdi sıkı durun! Açıklanan ilk belge gerçekten şok edici nitelikte.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın "sağ kolu" Muhammed Dahlan, İsrail ile birlikte Yaser Arafat'ın öldürülmesinde yer aldı. İsrail istihbaratı Mossad ile ortak çalışan Dahlan, Arafat'ın zehirlenmesinde bizzat rol oynamış. Nitekim, Hamas sıkıştırınca Dahlan ve adamlarını Gazze'den kaçıran da İsrail. Bu yönüyle Filistin'de bir iç savaş değil, İsrail ortaklarıyla Filistin halkı arasında bir savaşın varlığı açıkça ortaya çıkıyor. Gelelim Arafat'a.

Bana göre Arafat'ın zehirlenip öldürülmesinde sadece Dahlan değil, Mahmud Abbas'ın da rolü var. O günleri hatırlayalım. Arafat'ın tecrid edilişini, ABD ve İsrail'in Abbas'ı nasıl iktidara taşıdığını… 11 Kasım 2004'te resmi ölüm tarihi açıklanan Arafat'ın İsrail tarafından zehirlendiğini, Abbas modelinin Arafat'a nasıl dayatıldığını, bunu boşa çıkarınca da nasıl cezalandırıldığını en net ifadelerle yine bu köşede yazdım ve ağır ithamlara maruz kaldım. Göreceksiniz, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastinden de, belki yıllar sonra, benzer bir işbirliği çıkacak. Bakalım bu arşivden daha ne tür bilgiler öğreneceğiz.

Benzer ilişkiler Gazze-Lübnan-Kuzey Irak üzerinden Türkiye'ye kadar uzanıyor mu? Bugün sadece sorular sorabiliyoruz. Belki birkaç yıl sonra bunların cevaplarına ulaşabileceğiz. Mesela şu soruları tekrarlayabiliriz:

1- Türkiye'de asker, diplomat, siyasi çevreden ve iş dünyasından bazı kişiler ABD ve İsrail istihbaratı ile Kuzey Irak merkezli nasıl bir işbirliği içinde? Bu çevreler Türkiye'nin Kuzey Irak politikasını nasıl yönlendiriyor?

2- Sık sık İsrail'e giden bazı kişilerle Türkiye'deki saldırılarla, suikast hazırlıklarıyla, bombalı saldırı hazırlıkları arasında ne tür bir bağlantı var?

3- Kuzey Irak'tan Türkiye'nin bazı şehirlerine nakledilen patlayıcı ve silahlarla ilgili trafiği bu kişiler mi yönetiyor? Ve bu patlayıcı ve silahlar hangi saldırılarda kullanıldı? Yeni saldırılar mı olacak?

4- Bir yandan Türkiye içinde örtülü operasyonlar yapan bu istihbarat teşkilatları sınırın diğer tarafından 20 bine yakın silahlı gücü neden Türkiye'ye karşı hazırlıyor?

5- Geçtiğimiz yıl, Lübnan savaşı sırasında Türk özel birliklerinin İsrail'e ve Lübnan'a gönderilmesi ne tür bir ilişkinin sonucu? Bu birimler CIA ve Mossad birlikleriyle nasıl bir işbirliği içindeydi?

6- Yine aynı istihbarat birimlerinden kişilerle bu ülkenin mahrem bilgilerine sahip insanlar Türkiye içinde yaptıkları toplantılarda Lübnan'dan Kuzey Irak'a kadar neleri planlıyorlardı?

7- Bugün silah sevkıyatı hâlâ devam ediyor. Neden kimse ses çıkarmıyor?

8- Gazze-Lübnan-Kuzey Irak hattında Türkiye ile ABD ve İsrail arasındaki ilişkiler, bu ilişkilerin güvenlik sorunları olarak Türkiye'ye yansıması hatta iç savaş senaryolarıyla tartışılması nasıl açıklanabilir?

9- Güneydoğu, K. Irak, Lübnan ve İsrail gibi dört önemli bölgede Türk özel birimleri, CIA ve Mossad unsurlarıyla ortak operasyon ve toplantılar yapıyor mu?

Gazze'deki bir istihbarat arşivi Arafat'ın öldürülmesi gibi dünya çapında bir olayla ilgili detaylar sundu bize. Devlet terörü, kara para, örtülü operasyonlara ilişkin yeni bilgiler de öğreneceğiz sanırım. Peki, son beş yıldır, bu bölgede gelişen ve aklımızın almadığı olaylarla ilgili gerçekleri ne zaman öğreneceğiz? Emin olun, öğrendiğimizde büyük şok yaşayacağız! Sanırım bir arşivin daha deşifre olması gerekiyor?

ibrahimkaragul@gmail.com


(Yeni Şafak)
 Bu yazı 890 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2012 Türk-Kürt-Sünni..
  • 30 Mart 2012 Suriye satrancı, İsrail'e askeri üs
  • 16 Şubat 2012 En tehlikeli ihtimal: Ya savaş tersine dönerse!
  • 10 Şubat 2012 Hesaplaşma: Kim kimi tasfiye edecek?
  • 2 Aralık 2011 Bitti Esad, gerçekten bitti..
  • 18 Kasım 2011 Artık, Suriye ile savaş halindeyiz!
  • 9 Eylül 2011 Evet, Tahrir'de konuş! Tarihi değiştir! De ki...
  • 18 Ağustos 2011 İran-Suriye ve PKK: O 'kart' yine masada..
  • 10 Ağustos 2011 Altı saat ne konuştular?
  • 27 Temmuz 2011 Ölüm koalisyonu Haçlı savaşçıları..
  • 22 Temmuz 2011 Avrupa Birliği parçalanıyor..
  • 29 Nisan 2011 Cuma, öfke, kan...
  • 10 Şubat 2011 Barış beklerken savaş gelmesin!
  • 31 Aralık 2010 Bir casusa bu kadar para veriliyor mu!
  • 29 Aralık 2010 İki not ve bir kirli ittifak!
  • 24 Eylül 2010 İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
  • 3 Şubat 2010 Bu toplantı hiç de hayra alamet değil!
  • 17 Aralık 2009 İran-Suudi savaşına doğru mu gidiyoruz?
  • 8 Aralık 2009 Reşadiye'den kim ne mesaj veriyor?
  • 28 Ekim 2009 Birileri tarih yapıyor, bunu kimler yazacak?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,445 µs