En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

Ne yapmalı?Genel seçimlerin yaklaştığı günlerde ülkenin giderek gerginleşen bir ortama sürüklenmesi bir talihsizlik sayılabilir. Ancak Türkiye gibi dünya ölçeğindeki çatışmanın merkezine doğru yol alan ülkemizde her şeyin sadece bir tesadüf olduğu da söylenemez.

Olaylara bakarak analiz yapılabilir ve geleceğin kimsenin kurgulamadığı, kendiliğinden gelişen olayların bir sonucu olduğu düşünülebilir ama eğer bir proje varsa ve bazı şeyler kurgulanıyorsa bunları da görmek gerekir. Bazılarının bunu bir komplo teorisi sayacağını, sonuçlara bakıp buna uyan senaryo yazmanın akılları karıştırmak amacını taşıdığı söylenebilir.

Son günlerde artan terörün terör örgütünün hangi amacına hizmet edeceğini bilmek için onun hedefleri hakkında önceden bir analiz yapılması ve eylemlerin bu amaca uygun olarak yapıldığı iddia edilmesi gerekir. Oysa bu konuda belirli bir stratejiden söz etmek mümkün değil. Söylenen şey ‘ Teröristin işi terördür ve onlar da bunu yapıyorlar’ dan ibaret . Bazı dış basın organları PKK’nın Türkiye’yi Kuzey Irak’a çekmek istediğini söylüyor ama bundan nasıl bir fayda sağlayacaklarını söylemiyor. Eğer bir Türk-Kürt çatışması çıkarsa bölgeyi terör örgütünün kontrol etmesi mümkün olmaz ve örgüt egemen Kürtler tarafından etkisiz hale getirilir. Eğer bunun sonucunda Türkiye ile ABD’nin çatışması bekleniyorsa her iki tarafın basit bir provokasyonla böyle bir sonucu kabul etmeleri çok mantıksız olur ve taraflardan hiçbirinin böyle bir çatışmayı istediği ve bunun onların çıkarlarına uygun olduğu söylenemez.

Gözlenen puslu havanın doğrudan seçimleri etkilemek amacını taşıdığı daha büyük bir olasılıktır ve olaylar yeni iktidarın oluşumu etkileyecek biçimde gelişmektedir. Terör eylemleri ülkedeki milliyetçi refleksleri güçlendirmekte, dış operasyon ihtimali devlet gücünün önemini vurgulamaktadır. Bunları kimin yaptığını bilmek mümkün değildir ama, eğer her şey bir tesadüften ibaret değilse anlamlı bir tablo ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde bürokrasi ile AKP arasında oluşan farklılık ve gerginlik yerini Türkiye ile terör arsındaki zıtlaşmaya terk ediyor ve daha öncekini etkisiz hale getiriyor. Safları belirleyen kriterler değişiyor ve demokrasi söylemi yerini güvenliğe bırakıyor.

Burada tarafları itham etmek bir sonuç yaratmaz. Asıl olan oyunun kurallarını önceden belirlemek ve herkesin bunlara riayet etmesini sağlamaktır. Mesela cumhurbaşkanlığı seçiminin engellenmesi siyasi bir olaydır ve taraflardan biri kendi imkanlarıyla bunu sağlamamıştır. Bir sonuca ulaşma için herkes sahip olduğu kozu kullanır. AKP üçte bir oranındaki çoğunluğu ile cumhurbaşkanı seçmek isterse karşı taraf da elindeki imkanları kullanır. Olayı burada bırakmak ve bundan siyasi çıkar elde etmeye çalışmak diğerlerini ya da onları dünya ölçeğinde destekleyenleri yeni arayışlara iter.

Yapılması gereken ülke yönetimini bir çatışma sorunu olmaktan çıkarmak, her hamleyi karşı tarafın, en azından, katlanabileceği bir düzeyde tutmaktır. Bugünkü durum karşılıktı tırmandırılan bir gerilim sürecine dönüşmüştür ve sükunet ancak karşılıklı ödünlerle sağlanır.

StarBu yazı 983 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,305 µs