En Sıcak Konular

Cevdet BatuCevdet Batu
0 0 0000

Yeniler için en önemli ders: Bir kişiden uzak durun!Tüm Türkiye gibi çocukluğumdan beri izleme fırsatı buldum… O yetiştiğim çevrede bir ekoldü. Evlerin en mümtaz köşelerine resmi konurdu. Böylece elinden hiç düşürmediği o fötr şapka ile çocukluk anılarımın ayrılmaz bir parçası oluverdi. Tombul yanakları, ayrık dişleriyle gülümsediğinde –garip ama- bize güven verirdi.

* * *

Neyse ki çocukluk yıllarım çabuk geçti. Ben büyüdükçe dünya küçüldü, dünya küçüldükçe o şapkanın önemi azaldı. Hala evimizin bir duvarını süsleyen o resimlere baktığımda artık farklı şeyler düşünüyordum. Çocukluk anılarıyla yoğrulmuş duygusal bağlılığın yerini zekayı ve tecrübeyi kutsayan bir saygı almıştı. Saygı duyuyordum, ancak ne yalan söyleyeyim, yavaş yavaş “artık köşene çekil” demeye başlamıştım.

Süleyman Demirel ile ilgili duygularım günler değil, yıllar geçtikçe –çünkü onunla birlikte zaman mefhumu da ortadan kalktı- olumsuz bir şekilde yokuş aşağı iniyor. Ancak aşağıya inmeyen bir şey var: Hala tecrübe ve zekayı kutsuyorum. Sonuçları ne olursa olsun…

* * *

Türkiye gergin bir Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında, Cumhurbaşkanı seç(tir)ilmediği için 22 Temmuz’da sandık başına gidiyor. Seçimler geliyor ya… Bugün gazetelere göz atayım dedim. Meğer adaylar da belli olmuş. Çıkan haberlere göre eski vekillerin önemli bir bölümünün üstü çizilmiş, yani meclise partiler yeni yüzlerle gireceklermiş. İşte o yeni yüzlere benim bir tavsiyem olacak: Fötr şapkadan olabildiğince uzak durun!

Sebebine gelince… Fötr şapka eskisi kadar başarılı değil. Artık saçları iyice ağırdı ya eskisi gibi güçlü müdahil olamıyor her şeye. Müdahil oluyor da sonuç alamıyor. Yaptığı tek şey koluna girdiği kişileri başarısızlık halinde yarı yolda bırakmak olmuş. Önce “yaparsın yaparsın” deyip ardından yorulunca “hadi bana eyvallah” diyormuş. Yaşı bir hayli geçkin ancak kendi imajını kurtarmaya yetecek kıvraklığı buluyormuş.

Son olarak bu sitenin Ankara temsilcisinin haberinde okudum. Meğer Demirel Kırat’ı azad ediyormuş. Yani DP’yi kaderine terk ediyormuş. Bu ne demek? “Başarısız oldunuz hadi bana eyvallah” demek! Peki, Mehmet Ağar ve Erkan Mumcu’nun siyasi geleceği? Demirel o işe karışmıyormuş…

Bir dostum hatırlattı: Geçtiğimiz yaz aylarında Demirel “sağlı-sollu” birlik için harekete geçmiş, Rahşan hanımı “iteleyerek” partilerle görüştürmüş, girişim başarısız olunca da bir anda ortadan kaybolmuş, manşetlerde Rahşan hanımın başarısızlığı yazılıp çizilmişti. Dostum Demirel’in girişimini görünce “dejavu” yaşamış gibi oldum diyor. Yani Demirel hala olan bitene müdahil olmaya çalışıyor ancak performans eskisi gibi değil, girişimleri ikidir başarısızlıkla sonuçlanıyor. Ne yapıyor? Hemen arka kapıya yöneliyor. Peki, geride kalanlar? Demirel o işle ilgilenmiyor!

* * *

Son söz… Yeni isimlere tek önerim bu: Aman o fötr şapkadan uzak durun. Sonra başarısızlığınızı tek başınıza açıklamak zorunda kalırsınız! Olan da üzerine hayal kurduğunuz siyasi kariyerinize olur! Benden söylemesi… Bu yazı 1,231 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2008 Kissinger Erdoğan'a ne yazdı
  • 22 Kasım 2007 Türk usulü çalışkanlık: Yumurta kapıya dayanınca!
  • 16 Kasım 2007 ‘Vahdettin haindir’ diyenler parmak kaldırsın!
  • 17 Ekim 2007 Göğsümdeki Amerikan bayrağı!
  • 14 Ekim 2007 Kimin nesi bu Facebook?
  • 7 Ekim 2007 Müjde Ar’ın gazoz kapağı
  • 5 Ekim 2007 Asıl Truva atı Fransa’ymış…
  • 26 Eylül 2007 Korku rehberi: Türbanlılarla ilgili acayip saptama!
  • 21 Eylül 2007 “Çok istiyorsa türbanı Erdoğan ve Gül taksın!”
  • 17 Eylül 2007 'Allah’tan Sami’ye: Türk muhafazakarlığının yeni harfleri!
  • 11 Eylül 2007 'Hain kılıçlar' neremize değdi?
  • 2 Eylül 2007 11 Eylül’den önce, 11 Eylül yazısı
  • 23 Ağustos 2007 Bekir Coşkun da beni kovacak mı?
  • 9 Temmuz 2007 Meydanlarda seçim kakofonisi!
  • 5 Haziran 2007 Yeniler için en önemli ders: Bir kişiden uzak durun!
  • 21 Mayıs 2007 “Putin’in gizli ordusu!”
  • 5 Mayıs 2007 Muhtıra günlerinde aşk!
  • 29 Nisan 2007 Deniz Baykal’a güzellemedir!
  • 24 Nisan 2007 Habertürk’ü yakan Melih Meriç değil, Bülent Arınç!
  • 13 Nisan 2007 Huzur formülü!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,180 µs