En Sıcak Konular

İbrahim Karagül


İbrahim Karagül
0 0 0000

İç savaşa mı yoksa bölgesel savaş mı?ABD F-16'ları Türk hava sahasını ihlal etmiş. 24 Nisan'da gerçekleşen olay 27 Nisan'da açıklanıyor. 1950'lerden bu yana, birkaç istisna dışında, her alanda ve her coğrafyada birlikte hareket eden iki "stratejik ortak"tan biri diğerinin hava sahasını ihlal ediyor. Ve bu bir "ihlal" olarak açıklanıyor, tehdit kategorisinde değerlendiriliyor. İlk kez!

Irak işgalinden, Türkiye'ye 90 bin ABD askerinin yerleştirilmesi talebinin reddinden, Türkiye'yi parçalara ayıran haritaların ABD askeri karargahlarına asılmasından, "terör kartı"nın İran kadar Türkiye'ye karşı da kullanılmasından sonra. Türkiye'nin tehdidin müttefiklerinden kaynaklandığını fark etmesinden ve şoka uğramasından sonra. Ne zaman?

İç siyasi kriz tırmandığı, "Devlet iktidarı" tartışmasının Türkiye'yi iç çatışma zeminine doğru çekmeye başladığı, sokaklar bu yönde iki kampa bölündüğü, kriz kabus senaryoları ile birlikte anıldığı, Türk-ABD ilişkilerinin çok kötü olduğu, kamuoyu baskısının K.Irak'a operasyon için aşırı yoğunlaştığı, bunun seçimler için çok güçlü etken haline geldiği, ABD'nin K. Irak üzerinden Türkiye'yi tahrik etmeye devam ettiği zaman.

"Cumhurbaşkanlığı krizi değil Kuzey Irak krizi", "Türkiye K. Irak'a ABD için mi girecek", "İran cepheye Türkiye masaya" şeklinde başlıklarla kafa karışıklığını ele almaya, verilecek kararın cumhuriyet tarihinin en yakıcı kararı olduğunu söylemeye, yeni Ortadoğu dizaynının Türkiye'yi derinden sarsacağını anlatmaya çalıştık hep. Askeri seçeneklere karşı olanların ellerinden hiçbir çözüm formülü olmadığına, askeri seçeneği öne alanların da neyi amaçladıklarının son derece belirsiz olduğuna, böyle bir operasyonun Türkiye'nin parçalanması dahil, çok daha vahim sonuçları olacağına ilişkin kaygıları diri tutmaya çalıştık.

İki seçenek var ortada: Ya yeni bir kuruluş sözleşmesi belirleyecek, yeni bir devlet olacak ve şu anki karakterini büyük oranda değiştirecek ve "barış" adıyla bir gelecek kuracak. Ya da nihai bir hesaplaşma çizgisine girecek. Bu da yine yeni bir Türkiye demektir. Güce dayalı emperyal bir devlet olmakla intihar etmek arasında bir ölümcül boşluk var burada. Böyle bir Türkiye, ABD ile, AB ile, Asyalı güçlerle ve yakın çevresiyle bambaşka ilişkiler içinde olacaktır.

"İhlal"e dönelim. Türkiye'de kaç ABD askeri üssü var? ABD'nin kaç dinleme üssü var? Ne kadar lojistik destek üssü var? Karadeniz'den Ege ve Güneydoğu'ya kadar bu ülkenin her yanı ABD üsleriyle dolu değil mi? Balıkesir'de ABD nükleer silahları yok muydu? İncirlik üssünde nükleer silah yok mu şu an? Sivil havaalanları bile ABD tarafından kullanılmıyor mu? CIA'nın gizli üsleri yok mu bu ülkede? Gizli uçaklar bu ülkenin hava sahasını kullanmıyor mu?

Tezkere reddedilse de, ABD lojistik ihtiyacının önemli bir bölümü İskenderun'dan, İncirlik'ten, bu üslerden sağlanmıyor mu? Kuzey Irak-Mersin trafiğini kim kontrol ediyor? Konya ovasında İsrail dahil, ABD savaş uçakları hangi eğitimi yapıyor yıllardır? Irak'ın füzeleri Mersin Serbest Bölgesinden kaçırılmadı mı?

Siz hangi ihlalden söz ediyorsunuz? Siz, İncirlik'ten kalkan savaş uçaklarını kontrol ettiğinizi mi sanıyorsunuz? İncirlik'teki atom bombaları konusunda daha tek kelime bile söyleyemiyorsunuz? Özgür bir ülkeden söz ediyoruz, ittifak ilişkilerinden değil. Bu ülkenin hava sahası ne zaman ABD'ye kapalı oldu?

Daha detay verelim: Birkaç yıldır Kuzey Irak'taki ABD, İngiliz, İsrail çalışmalarına karşı ne söyleyebildiniz? İsrail Kandil'de bile eğitim verirken, K. Irak'ta füze depoları kurarken, İsrail'den bölgeye ağır silah sevkıyatlarına ilişkin bilgiler bize kadar gelirken neden sustunuz? Kuzey Irak'tan İstanbul'a, Ankara'ya, İzmir'e ve başka bölgelere yüzlerce kilo patlayıcı taşınırken neden kimseden ses çıkmıyordu?

TSK bölgede tatbikat yaparken ABD helikopterleri sınıra asker indiriyor, Kürt birliklerini sınıra kaydırıyordu. Aylardır olduğu gibi, son bir hafta içinde de ABD ve İsrail bölgeye silah yığınağına devam etti. A-3, A-4, C-4 patlayıcıları, orta menzilli füzeler, füze rampaları, anti tank mayınları, termal kameralar, gece görüş dürbünleri Barzani birliklerine dağıtılıyor. Bunlardan ne kadarı Türkiye'ye girdi? Korkumuz, bu çalışmaların K. Irak'la sınırlı olmayacağı, Türkiye içinde bir şeyler tezgahlandığı yönünde.

Aylardır bu yığınağa dikkat çeken yazılar yazdık. Ve hep şu soruyu sorduk: Türkiye-ABD-İsrail ve Barzani arasında ne tür bir ilişki var? Bu hazırlıklar İran'a mı yoksa Türkiye'ye mi karşı? Neden Türkiye sınırına füze sistemleri geti-riliyor? Kimseden ses çıkmadı. Bunlar olurken, Türkiye'nin her yanında ABD varken ihlalden söz etmek, nasıl bir şey? Yoksa bütün bu gürültünün sebebi PKK değil de, Türkiye'yi kapsamlı bir krizin içine çekmek, iç siyasi yapıyı da buna göre dizayn etmek mi?

Türkiye ile ABD/Kürtler K. Irak'ta bir çatışma ortamına mı sürükleniyor yoksa bize büyük bir oyun mu oynanıyor? Türk-ABD ilişkileri kopuyor mu yoksa yeniden mi kuruluyor? Türkiye iç savaşa mı sürüklenecek yoksa bölgesel savaşa mı?


yenişafak

 
 
  
 
 
 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 844 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2012 Türk-Kürt-Sünni..
  • 30 Mart 2012 Suriye satrancı, İsrail'e askeri üs
  • 16 Şubat 2012 En tehlikeli ihtimal: Ya savaş tersine dönerse!
  • 10 Şubat 2012 Hesaplaşma: Kim kimi tasfiye edecek?
  • 2 Aralık 2011 Bitti Esad, gerçekten bitti..
  • 18 Kasım 2011 Artık, Suriye ile savaş halindeyiz!
  • 9 Eylül 2011 Evet, Tahrir'de konuş! Tarihi değiştir! De ki...
  • 18 Ağustos 2011 İran-Suriye ve PKK: O 'kart' yine masada..
  • 10 Ağustos 2011 Altı saat ne konuştular?
  • 27 Temmuz 2011 Ölüm koalisyonu Haçlı savaşçıları..
  • 22 Temmuz 2011 Avrupa Birliği parçalanıyor..
  • 29 Nisan 2011 Cuma, öfke, kan...
  • 10 Şubat 2011 Barış beklerken savaş gelmesin!
  • 31 Aralık 2010 Bir casusa bu kadar para veriliyor mu!
  • 29 Aralık 2010 İki not ve bir kirli ittifak!
  • 24 Eylül 2010 İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
  • 3 Şubat 2010 Bu toplantı hiç de hayra alamet değil!
  • 17 Aralık 2009 İran-Suudi savaşına doğru mu gidiyoruz?
  • 8 Aralık 2009 Reşadiye'den kim ne mesaj veriyor?
  • 28 Ekim 2009 Birileri tarih yapıyor, bunu kimler yazacak?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,574 µs