En Sıcak Konular

Cevdet BatuCevdet Batu
0 0 0000

“Putin’in gizli ordusu!”Uzun süredir şöyle eğlencelik bir yazı yazamıyordum. Malum, gündem yoğun. O girdap sizi de alıp bir şekilde içine çekiyor. Kaç kaçabilirsen… Yapamıyorsun! Ucundan azıcık da olsa değinmeden geçemiyorsun!

Bugün ahdetmiştim… Eğlenceli şeyler yazacaktım ki bir gazetede gördüğüm haber beni yine “ciddiyete” çağırdı. Yapacak bir şey yok! Şu “Putin’in gizli ordusu” ile ilgili bir şeyler yazmak durumundayım. Suratımı asıp beni “ciddi” işlerle uğraşmak durumunda bırakanlar utansın!

Haber “Putin’in gizli ordusu!” Vatan gazetesinde çıkan haber neymiş? Putin’e bağlılık yemini eden gençlik örgütü Nashi’nin üye sayısı 100 bini aşmış… Nashi üyeleri muhalifleri bastırmak için organize oluyorlarmış… Rus karşıtı politikalar benimseyen ülkelere karşı sanal saldırılar düzenliyorlarmış… Bununla kalmayan Nashi üyeleri Putin muhaliflerini bastırmak için sokak dövüşleri organize ediyorlarmış… Yılmayıp bir de paramiliter grup kurmuşlar… Adam kaldırıyorlarmış! Haberin o eğlenceli kısmı şöyle: Nashi’ye bağlı Ultra adı verilen bir grup kuruldu. Paramiliter özellikler taşıyan Ultra üyelerine silah kullanma ve Uzakdoğu sporları eğitimi veriliyor. Ultra üyeleri, Putin karşıtı gösterilerin arasına sızıyor. Daha sonra muhaliflerin kimlik ve adreslerini belirleyerek karşı saldırıya geçiyor. Putin karşıtları önce uyarılıyor; faaliyetlerine devam etmeleri durumunda ise dayak yiyorlar. Sivil toplum örgütleri Ultra adlı grubun giderek güçlendiğini ifade ederek “Faili meçhul birçok cinayetin ardında bu grup bulunuyor. Polis olanlara göz yumuyor” uyarısını yaptı.

Bu haber bizi ne kadar ilgilendiriyor? Hepimizi ilgilendirmeyebilir ancak ülkemizin bölge üzerinde söz hakkı olması gerektiğine inanıyorsak –ki ben inanıyorum- en azından komşularımızda ne gibi gelişmelerin olduğuna baksak iyi olur. Ancak bu noktada yapacağımız en büyük hata bölge ülkelerindeki gelişmeleri “batı basını” penceresinden bakarak okumak. Ortadoğu’ya da Rusya’ya da Balkanlara da Kafkaslara da batı basını gözlüğünden bakarsak kendimize büyük bir haksızlık etmiş oluruz. Bu yüzden öncelikli tavrımız İngilizceye verdiğimiz önemin bir kısmını bölge dillerine harcamak olmalı. Ama işin bu kısmı uzun hikaye. Ben asıl anlatmak istediğime geçiyorum.

Asıl anlatmak istediğim şu: Rusya’da gelecek sene seçimler olacak. Bu seçimler üzerinde, biz görmüyor-duymuyor-bilmiyoruz ama, kıyamet kopuyor! ABD Rusya’yı demokrasiden uzaklaşmakla suçlarken, AB Putin’i “muhalifleri bastırmayın” diye uyarıyor. Yani o kavga küresel bir kavga. Dünya ikiye mi yoksa dörde mi bölünüyor bilemiyorum ancak “batı”nın Rusya’daki gelişmelerden endişe duyduğu kesin. Elbette bu gidişattan sadece “batılı” yöneticiler değil, “batı basını” da rahatsız. Rahatsız olduğu için “kendi gözlüğünden” haber yapabiliyor. Biz de o haberleri alıp aynen Türk halkına sununca ortaya “garabet” çıkıyor.

Nedir o garabet? Rusya’da kurulan gençlik örgütünün “adam kaldırmaya ayarlı çete” gibi sunulması. Nashi’den bahsediyorum. Nashi bir gençlik örgütü. Evet, Putin’in isteği üzerine Rus gençlerce kurulmuş ve üye sayısı söylendiği gibi yüz bini buluyor. Bu örgüt gençleri organize edip çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyor. Hatırladığım kadarıyla 3 bin kadar genci bir kampta toplamışlardı. Moskova kilisesinin arazisini tahsis ederek destek olduğu “izci kampı”na Putin ziyarette bulunmuş, gençler ile Putin arasında ilginç diyalog gerçekleşmişti. Peki, Putin bu örgütün kurulmasını neden istemiş? Şimdi bu sorunun yanıtını verelim!

Ukrayna, Gürcistan ve Sırbistan’daki devrimleri bilenler hatırlayacaklar. Bu devrimler aktif bir şekilde çalışan gençlik örgütlerinin omuzlarında yükselmişti. Sırbistan’da Otpor, Gürcistan’da Kmara ve Ukrayna’da Pora adlı gençlik örgütleri kurulmuş, bu örgütler gençleri organize ederek kitlelerin seçimlere katılmasına katkı sağlamış ve devrimlerde önemli rol üstlenmişti. Bu elbette gençlerin “hain, kötü” olduğu anlamına gelmiyor. Onlar “doğru olduğuna inandıklarını” yaptılar. Hatta bu konuda araştırma yapan bir dostum bana güzel bir anekdot anlatmıştı. Bu gençlik örgütlerinin bir üyesi “küresel örgütler sizi kullandı, hainsiniz” şeklindeki kaba suçlamaya “onlar bizi kullanmadı, biz onları kullandık” şeklinde bir cevap vermiş. Yani gençler rahatsızlıklarını örgütlü yolla dile getirmiş. Örgütlenirken de amaçları doğrultusunda çeşitli araçlar kullanmış. Zamanında bizim basın o gençlerin örgütlenmesine acayip saygı göstermişti. Ben daha çok saygı göstermiştim.

Şimdi Putin benzeri bir örgütlenmeye gidiyor. STK’ların ülkesinde çalışmaya başladığını fark ettiği için STK'ları kısıtlamanın yanısıra “gençleri kaybetmemek” adına “karşı kart” açıyor. Putin'in muhaliflere uyguladığı baskılar ortada ve kabul edilemez. Ancak Putin, 2008 yılı seçimlerinde "dış müdahale"yi elinden geldiğince kısıtlamaya çalışıyor. Putin bu yüzden Rus gençlerini örgütlüyor. Şimdi bu örgütün üye sayısı yüz bini bulmuş. Böylesine büyük bir örgütü Batı basını “çete” gibi lanse ediyor. Bizimkiler de üstüne atlıyor! Üstüme iyilik sağlık!Bu yazı 1,241 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2008 Kissinger Erdoğan'a ne yazdı
  • 22 Kasım 2007 Türk usulü çalışkanlık: Yumurta kapıya dayanınca!
  • 16 Kasım 2007 ‘Vahdettin haindir’ diyenler parmak kaldırsın!
  • 17 Ekim 2007 Göğsümdeki Amerikan bayrağı!
  • 14 Ekim 2007 Kimin nesi bu Facebook?
  • 7 Ekim 2007 Müjde Ar’ın gazoz kapağı
  • 5 Ekim 2007 Asıl Truva atı Fransa’ymış…
  • 26 Eylül 2007 Korku rehberi: Türbanlılarla ilgili acayip saptama!
  • 21 Eylül 2007 “Çok istiyorsa türbanı Erdoğan ve Gül taksın!”
  • 17 Eylül 2007 'Allah’tan Sami’ye: Türk muhafazakarlığının yeni harfleri!
  • 11 Eylül 2007 'Hain kılıçlar' neremize değdi?
  • 2 Eylül 2007 11 Eylül’den önce, 11 Eylül yazısı
  • 23 Ağustos 2007 Bekir Coşkun da beni kovacak mı?
  • 9 Temmuz 2007 Meydanlarda seçim kakofonisi!
  • 5 Haziran 2007 Yeniler için en önemli ders: Bir kişiden uzak durun!
  • 21 Mayıs 2007 “Putin’in gizli ordusu!”
  • 5 Mayıs 2007 Muhtıra günlerinde aşk!
  • 29 Nisan 2007 Deniz Baykal’a güzellemedir!
  • 24 Nisan 2007 Habertürk’ü yakan Melih Meriç değil, Bülent Arınç!
  • 13 Nisan 2007 Huzur formülü!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,679 µs