En Sıcak Konular

İbrahim Karagül


İbrahim Karagül
0 0 0000

Ak Parti'ye neocon tuzağı!Türkiye'deki darbe senaryosu ABD'de mi yazıldı? Bu önemli bir soru. “ABD Ak parti'yi destekliyor” teziyle memleket kurtarmak için meydanlara çıkanların, senaryoyu kimin yazmış olabileceğine, kimlerin figüranı olabileceklerine birazcık bakmalarında fayda var. “Bağımsız Türkiye” sloganlarını kimler için attıkları çok önemli. Çünkü, bilmeden atmış olabilecekleri bu sloganlarla farkında bile olmadan Türkiye'nin parçalanmasına zemin hazırlıyor olabilirler.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle bağlantılı gelişmeler, kullanılan dil, atılan sloganlar, meydanlardaki söylem, askerlerin çıkışı, CHP'nin izlediği politika uzun süredir izlediğim ve bu köşede sık sık naklettiğim tartışmalara o kadar benziyor ki… ABD'deki neoconların yürüttüğü bu kampanyayı, benzerliği ortaya koymak için, bir kez daha detaylı özetlemek istiyorum. Birlikte düşünmek için.

Şu sorular önemli: Tahminlerin aksine, ABD'deki bazı çevreler AK Parti iktidarının sonunu mu hazırlıyor? Daha net bir ifadeyle neoconlar AK parti'ye tuzak mı kurdu? Askeri müdahale taraftarları, CHP, laiklik adına yürüyenler aslında bu senaryoyu mu uyguluyor? Ve bu gelişmelerin Kuzey Irak'la ne ilgisi var?

Türkiye, AK Parti ve Başbakan Tayip Erdoğan'a karşı ağır itham ve hakaretlerle adını duyuran bir kişi var, Mechael Rubin. İsrail aşırı sağına çalışıyor ve Neoconların mabedi American Enterprise Institute bünyesinde, Türkiye, İslam ve Kürt meselesi gibi konularda ABD'den çok İsrail istihbaratına bilgi topluyor, sansasyonel yazılar yayınlıyor.

Rubin'in Şubat ayında yayınladığı Will Turkey Have an Islamist President (Türkiye'nin bir İslamcı Cumhurbaşkanı mı olacak) başlıklı yazısıyla bugün yaşananlarla birebir örtüşüyor. Sanki 28 Şubat'ta olduğu gibi yeni bir iç kriz, yeni bir darbe senaryosu, yeni bir ithal projeyle karşı karşıyayız.

“Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin son elli yılın en önemli seçimleri olduğunu” iddia eden Rubin, AK Parti'nin yargı ve eğitimde kadrolaştığını, ekonominin borçlanma ve yeşil sermaye ile ayakta tutulduğunu iddia ederek, “ekonomiye yeşil sermaye girişi olmaması halinde Türkiye'nin 2001 yılındaki kadar sarsıcı bir devalüasyon yaşayabileceği” kehanetinde bulunuyor. AK Partili birinin cumhurbaşkanı olamayacağını, buna izin verilemeyeceğini, Erdoğan'ın uyarıldığını söyleyen Rubin, Erdoğan'ın uyarıları dikkate almaması durumunda sokaklarda tankların dolaşmayacağını, ancak siyasal ve yargısal sürecin işletileceğini iddia ediyor.

2006'da Newsweek dergisinde yayınlanan Zeyno Baran'ın, “darbe olacağı”na ilişkin yazısına da atıfta bulunan Rubin, tam bir felaket senaryosu çiziyor. Sanıldığı gibi askerlerin darbe yapmayacağını, sivil kuruluşların bu “tehdide” karşı duracaklarını söyleyen Rubin, AK Parti'nin gizli gündemi olduğunu iddia ettikten sonra özellikle sermayeye dikkat çekiyor.

Konu sermaye olunca da, gerçek niyet, ideolojik kavganın bu niyeti örtmek için kullanıldığı gerçeği çıkıyor ortaya. Asıl dertleri, sermaye hareketliliğinin ABD ve İsrail tarafından denetlenememesi. Tanklar yerine siyasi ve yargı sürecinin işletileceğini, (tabii sokak gösterileriyle birlikte) ve direnirse AK Parti'nin bölüneceğini söyleyen bu kahin, ABD yönetimine hükümete destek vermeme çağrısını da ihmal etmiyor.

Şimdi dönüp Türkiye'ye bakalım: Süreç bu yazıda ifade edildiği gibi gelişmiyor mu?

2 Şubat 2007 tarihinde bu konuyu aynı başlıkla burada değerlendirdim. Ama bu çevrelerin birkaç yıldır yürüttükleri kampanyanın başka örneklerini de verdim ve amaçlarını sorguladım. 16 Aralık 2005'te “AK Parti Michael Rubin'e neden haddini bildirmiyor?” başlıklı bir yazı bile yazdım. Ama kimsenin dikkatini çekemedim.

Rubin ve çevresi, o kadar hasmane bir kampanya başlattılar ki, intikam hırsı ve 28 Şubat'ın da mimarı olan İsrail aşırı sağının hırçınlığı her aşamada kendini belli etti. Türkiye'nin ABD ile birlikte Irak'a girmemesine, Türkiye topraklarına ABD askeri yerleştirilmesini kabul etmemesine çok kızdılar. Ancak gerçek hedeflerinin, bütün Ortadoğu ile birlikte Türkiye'yi de parçalara ayırmak olduğu artık biliniyor. Fanatizmin zirvelerinde gezinen bu ırkçı ve istilacı ekip, bir yandan bütün dünyada İslam'a karşı savaş verirken diğer yandan Müslüman dünya üzerinde yeni bir sömürge dalgasının da mimarlığını yapıyor.

Başımıza Türkiye uzmanı kesilen cemaat, bir yandan iç çatışma tezlerini Türkiye analizi olarak pazarlıyor. Şantaja varan kabus senaryoları ile Türkiye üzerinde baskı kurup istediklerini koparmaya çalışıyor.

Ama artık peşinde koştukları, sadece, lobicilik adına milyonları cebe indirmek değil. Türkiye'de birileri tarafından cepleri doldurulan bu adamlar artık daha geniş bir hedef için, yeni Ortadoğu haritası için, Türkiye'nin sınırlarının bu harita çerçevesinde yeniden çizilmesi için mücadele ediyorlar.

Kampanyanın çok daha vahim boyutları var. Darbe, müdahale, iç çatışma, laik-İslamcı kavgası, Kürt meselesi eksenli büyük projenin tek hedefinin Ak Parti olmadığını, aslında Türkiye olduğunu daha net göreceğiz.

yenişafakBu yazı 450 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2012 Türk-Kürt-Sünni..
  • 30 Mart 2012 Suriye satrancı, İsrail'e askeri üs
  • 16 Şubat 2012 En tehlikeli ihtimal: Ya savaş tersine dönerse!
  • 10 Şubat 2012 Hesaplaşma: Kim kimi tasfiye edecek?
  • 2 Aralık 2011 Bitti Esad, gerçekten bitti..
  • 18 Kasım 2011 Artık, Suriye ile savaş halindeyiz!
  • 9 Eylül 2011 Evet, Tahrir'de konuş! Tarihi değiştir! De ki...
  • 18 Ağustos 2011 İran-Suriye ve PKK: O 'kart' yine masada..
  • 10 Ağustos 2011 Altı saat ne konuştular?
  • 27 Temmuz 2011 Ölüm koalisyonu Haçlı savaşçıları..
  • 22 Temmuz 2011 Avrupa Birliği parçalanıyor..
  • 29 Nisan 2011 Cuma, öfke, kan...
  • 10 Şubat 2011 Barış beklerken savaş gelmesin!
  • 31 Aralık 2010 Bir casusa bu kadar para veriliyor mu!
  • 29 Aralık 2010 İki not ve bir kirli ittifak!
  • 24 Eylül 2010 İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
  • 3 Şubat 2010 Bu toplantı hiç de hayra alamet değil!
  • 17 Aralık 2009 İran-Suudi savaşına doğru mu gidiyoruz?
  • 8 Aralık 2009 Reşadiye'den kim ne mesaj veriyor?
  • 28 Ekim 2009 Birileri tarih yapıyor, bunu kimler yazacak?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,328 µs