En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

Nehrin iki yakasıİnsanlar nehrin bir yakasında durur ve öbürü için değerlendirmeler yaparlar ama öbür yakası olmadan nehrin bir su birikintisine dönüşeceğini düşünmezler. Üstelik iki yakası da olmayan bir nehirden söz edilemez, suyun varlığı bile fark edilmez. İki yakası da dik ve sert olan nehirler, eğer suyu da bolsa, çağıldayarak akar ve önüne geleni süpürüp götürür. İki yaka birbirinin tam tersinde yer almasına rağmen bir arada bulunmazlarsa nehir oluşmaz.

Sosyal ve siyasi olaylarda bir nehir gibidir ve ancak iki zıt tarafın bulunmasıyla görünür hale gelir, şartlara göre sertleşir ya da ılımlı bir seyir izler.

Biz bir olayı incelerken onun sadece bir yanına bakar, değerlendirmeler yapar, iyi ya da kötü olduğuna karar veririz. Oysa onlar bir bütünü oluşturan parçalardır ve ikisini bir arada görmeden doğru bir yargıya varamayız. A milliyetçiliği olmadan B olmaz, bir dini görüşün öne çıkması ve desteklenmesi diğerinin yükselişini tetikler.

***

Eğer bir sosyal ya da siyasi akım tehlike sayılırsa onun baskı altına alınmasına çalışılır hatta karşıt görüş desteklenerek diğerinin etkisizleştirileceği düşünülür. Oysa bu bir çözüm olmak bir yana süreci hızlandıran bir rol oynamaktan daha başka bir işe yaramaz.

Bu durumda hiçbir görüşün olmaması gerektiği sonucuna mı varırız? Şüphesiz ki hayır. Ancak olayların sakin bir nehir gibi akmasını, etrafı yıkmasını istemiyorsak, iki yakasının dengeli olmasını sağlamak zorundayız. Bir toplumda halkın değer yargıları, oluşmuş siyasi eğilimleri suyun miktarı gibidir ve bunlar ne kadar sert ve kalıplaşmışsa o kadar risk söz konusudur.

***

Türkiye’de Kürt milliyetçiliğinin yükselişinin Türk milliyetçiliğini tetiklediği ya da tam tersinin doğru olduğu söylenir. Başlangıç nasıl olursa olsun birinin varlığı diğerinin gelişmesinin sebebidir. Bu durumda birine karşı diğerini kullanmak bir çatışmayı zorunlu hale getirir ve süreç birinin tasfiyesiyle sonuçlanır ama geride kalan tortular, ödenen bedeller, herkes için, katlanılamaz boyutta olabilir. Oysa başka bir yol da izlenebilir ve taraflardan biri bunu önemsiz kılacak bir politika izleyebilirdi. Yani nehrin bir yakasını yıkıp onu sığ bir su tabakasına çevirebilirdi. Bir taraf nehrin kendi yakasını dik, yüksek ve sert hale dönüştürürken diğeri kendi tarafını bir düzlüğe çevirebilirdi. Böylece suyun hızı kesilir, yıkıcılığı engellenebilirdi.

***

Son günlerde yaşadığımız görünüşte dini kaynaklı olan cinayetler özde tamamen siyasi hatta operasyon niteliklidir. Yani ne bir dinin savunulması ne de diğerinin geriletilmesi amacını taşımıyor. Görünen ne olursa olsun varacağımız yer Batı kamuoyunda ülkemizin ve insanlarının kendilerinden saymadıklarıyla savaşmak niyetinde olduğunun ilanıdır ve bizi karşı tarafın itmek istediği terörist, bağnaz, uzlaşılması mümkün olmayan ülkeler kategorisine sokmaktadır. Üstelik bu konum bizim değil onların tercihidir. Dinin ön plana çıkması sizin tercihiniz mi? Dini uğruna boğaz kesmeyi siz mi icat ettiniz yoksa onların yönlendirdiği sözde İslamcı gruplardan mı öğrendiniz? Yaptıklarınızın içinde size ait olan bir şey var mı? 
 


starBu yazı 831 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,427 µs