En Sıcak Konular

Cevdet BatuCevdet Batu
0 0 0000

MGK açıklamasındaki Çankaya şifresi!Merakla beklenen MGK toplantısı bugün yapıldı. Bu toplantının iki özelliği vardı. Birincisi Cumhurbaşkanı Sezer’in başkanlığında son kez toplanmış olmasıydı. Bugünkü MGK’nın ikinci özelliği, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinin başlamasına bir hafta kala toplanmış olması sebebiyle, seçimler öncesi hükümet ve askerin “son kez” meşru zeminde yan yana gelişiydi. İşte bu yüzden MGK öncesinde “asker Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili endişesini dile getirecek” şeklinde iddialar ortaya atıldı.

Daha önce iyibilgi.com’da gazeteci Murat Yetkin’in “toplantıda bu konuların konuşulması zor, çünkü toplantı kalabalık olacak. Asker kaygılarını daha çok birebir iletiyor” şeklindeki açıklamasını okumuştum. Yetkin’e hak da vermiştim. MGK Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada içeride konuşulan her konunun belirtilmediği gerçeğini saklı tutuyorum. Ancak bu önemli süreç öncesinde MGK’dan yapılan açıklamada mutlaka Çankaya seçimleri ile ilgili bir iz olmalıydı. Hemen açıklamanın tam metnini elde ettim.

Açıklamaya genel olarak Barzani’nin Diyarbakır ile ilgili sözleri ile artan terör faaliyetleri damgasını vurmuş. Açıklamanın operasyonlar ve Kuzey Irak’tan ülkemize yönelik terör tehdidine karşı Irak tarafının alması gereken önlemler kısmı Çankaya seçimleri ile ilintisiz. Ancak açıklamada öyle bir madde var ki Çankaya seçimleriyle ilgili olabileceği düşüncesiyle dikkatimi o noktaya yönelttim.

Madde şu: Toplantıda ayrıca Hizbullah terör örgütünün faaliyetleri ve buna karşı alınan önlemler gözden geçirilmiştir.

Burası önemli, çünkü uzun bir süredir ilk defa Hizbullah terör örgütü MGK açıklamasına girmişti. Hemen gidip arşive girdim ve bundan önceki MGK açıklamalarına göz gezdirdim.

Hizbullah terör örgütü ile ilgili bir madde uzun bir süredir konuşulmuyormuş. Ancak bu terör örgütü yeniden gündemde. Zaten örgütün hareketlendiği haberleri basına yansıyordu. Devletin güvenlik birimleri o tehdidin zararlı hale gelebileceğini düşünmüş olmalı ki MGK açıklamasına girdi. Bu önümüzdeki dönemde Hizbullah terör örgütünün ismini daha sık duyacağımız anlamına geliyor.
 
Diğer yandan açıklamada, kimilerinin beklentisinin aksine, açıkça irtica tehdidinden bahsedilmiyor. Tekrar arşive girdim ve açıklamalardaki açık irtica vurgusunu aradım. MGK açıklamalarında uzun bir süredir irtica vurgusu da yapılmıyormuş. En son 23 Ağustos 2005’teki toplantıda, yani on toplantı önce, bir uyarıda bulunulmuş. Ondan sonraki toplantılarda bu konuya dikkat çekilmemiş. Bugünkü toplantıda çekilmediği gibi.

Kimilerinin bugünkü toplantıdan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin bir uyarı çıkmasını beklediği açık. En azından bununla ilgili tartışmalar toplantı öncesinde yapılmıştı. Ancak uyarı çıkmadı. Bana göre bir işaret verildi kuşkusuz, ancak bu o kişilerin istediği yönde değil. İşaret şu: MGK, Hizbullah tehlikesini açıkça işaret ederek irticayı somutluyor. Önceki açıklamalarda olduğu gibi irtica kavramını geniş tutmuyor. Daha somut, daha hukuki konuşuyor. Önceki irtica tehdidi açıklamalarının altına, göreceli ve keyfi olarak birçok isim, vatandaş girebilirdi. Ancak şimdi kıstas açık bir biçimde ortaya konuyor: Hizbullah terör örgütü. Bu çok önemli bir gelişme. Çünkü daha önceki irtica tanımlamasıyla tehlike oluşturduğuna inanılabilecek, ancak devletine bağlı birçok muhafazakar kişi, o irtica suçlamasının dışında tutulmuş oluyor. Tehdit muğlaklıktan kurtuluyor ve somut hale geliyor. Bu daha demokratik ve keyfilikten uzak olduğu için daha hukuki.

Bunun Çankaya seçimleri ile ilgisine gelince… Ben mesajı aldım. Ya siz?Bu yazı 407 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2008 Kissinger Erdoğan'a ne yazdı
  • 22 Kasım 2007 Türk usulü çalışkanlık: Yumurta kapıya dayanınca!
  • 16 Kasım 2007 ‘Vahdettin haindir’ diyenler parmak kaldırsın!
  • 17 Ekim 2007 Göğsümdeki Amerikan bayrağı!
  • 14 Ekim 2007 Kimin nesi bu Facebook?
  • 7 Ekim 2007 Müjde Ar’ın gazoz kapağı
  • 5 Ekim 2007 Asıl Truva atı Fransa’ymış…
  • 26 Eylül 2007 Korku rehberi: Türbanlılarla ilgili acayip saptama!
  • 21 Eylül 2007 “Çok istiyorsa türbanı Erdoğan ve Gül taksın!”
  • 17 Eylül 2007 'Allah’tan Sami’ye: Türk muhafazakarlığının yeni harfleri!
  • 11 Eylül 2007 'Hain kılıçlar' neremize değdi?
  • 2 Eylül 2007 11 Eylül’den önce, 11 Eylül yazısı
  • 23 Ağustos 2007 Bekir Coşkun da beni kovacak mı?
  • 9 Temmuz 2007 Meydanlarda seçim kakofonisi!
  • 5 Haziran 2007 Yeniler için en önemli ders: Bir kişiden uzak durun!
  • 21 Mayıs 2007 “Putin’in gizli ordusu!”
  • 5 Mayıs 2007 Muhtıra günlerinde aşk!
  • 29 Nisan 2007 Deniz Baykal’a güzellemedir!
  • 24 Nisan 2007 Habertürk’ü yakan Melih Meriç değil, Bülent Arınç!
  • 13 Nisan 2007 Huzur formülü!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,628 µs