En Sıcak Konular

Yahya BostanYahya Bostan
0 0 0000

Putin’in Köşk adayı!Çankaya’ya kim çıkacak? Bu sorunun yanıtını herkes merak ediyor kuşkusuz. Çankaya’ya çıkacak kişiyi Başbakan Erdoğan’ın kararı netleştikten sonra öğrenebileceğiz. Erdoğan ya “ben çıkmayacağım” diyerek başkasını aday gösterecek, ya da Özal’ın yaptığı gibi parti grubuna “adaylığımı koyuyorum, artık size emanetim, vazifenizi yerine getiriniz” diyecek. O andan itibaren tansiyonu yüksek yeni tartışmalara gireceğimiz kesin.

Ancak henüz Erdoğan kararını açıklamadı. Bu yüzden bir çok soru kafaları kurcalıyor: Çıkacak mı çıkmayacak mı? Çıkarsa ne olacak? Çıkmazsa kim çıkacak?  

Sorular sadece bunlardan da ibaret değil üstelik. Eskisi kadar baskın olmasa da “ABD Çankaya’da kimi görmek istiyor” yollu sorulara da rastlanıyor. Hatta bugün Suudilerin de Çankaya seçimlerine yaklaşımlarını öğrenmiş olduk.

Amerikalıların tutumunu en iyi betimleyen Hürriyet yazarı Cüneyt Ülsever oldu. 8 Nisan Pazar günü kaleme aldığı yazısında Ülsever kendi “komplo”sunu şöyle özetledi: ABD, ne AKP'nin, ne de TSK'nın dediği olsun istiyor!

Elbette bu iddianın açılımları var ancak konumuz değil, geçelim. Suudilere gelince… Anlaşılan Çankaya tartışması Arap gazetelerine de yansımış. Suudiler Erdoğan’ı Çankaya yolunda destekliyor. Arab News gazetesi şöyle yazıyor: “Eğer son derece dindar olan Erdoğan, başbakan olarak o kadar iyi bir performans göstermiş ise cumhurbaşkanı olarak milleti için gerçek bir tehlike oluşturması düşünülemez.” Gazetenin Suud yönetiminin düşüncesini ne kadar yansıttığı soru işareti. En azından bir fikir verebilir.

Bu arada tüm bu tartışmaları izlerken, bir şey dikkatimi çekti: ABD’nin AB’nin hatta ennihaye Suudilerin de Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili ne düşündüğünü kestirebiliyoruz. Hatta ABD konusunda bir adım daha ileri giderek -Türkiye’deki her şeye müdahale potansiyel ve isteklerinin olabileceğine dair inancımız gereği- ABD’nin Türkiye’de kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek istediğini merak edip soruşturabiliyoruz. Ancak kuzeyimizdeki ülke, Rusya, tüm bu tartışmaların dışında. Rusya’nın bu konuda ne düşündüğünü merak ettim. Üstelik alanında tanınmış bir uluslar arası ilişkiler profesöründen duyduğum “Putin’in iktidara gelişinde Türkiye’nin emeği var” sözlerini hatırlayınca merakım daha da depreşti.

Soru şu: Acaba Rus Devlet Başkanı Putin, kendince, Türkiye’de kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek isterdi? Bu soruyu TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan’a sordum. O da şu kısa yanıtı verdi: Erdoğan seçilirken Rusya’da endişeler vardı. Erdoğan’ın İslamcı geçmişi Çeçen konusunda Rusya’yı tedirgin etmişti. Ancak beklenen olmadı. Rusya Erdoğan hükümetinden memnun. Hatta iki ülke ilişkileri tarihinde ilk defa, Rus devlet başkanı ile Türkiye başbakanı arasında yedi defa görüşme oldu. Rusya, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına sıcak bakabilir.”

Oğan’ın bu kısa cevabı Rusya’nın Çankaya sürecine yaklaşımını özetler mahiyette. Ancak Oğan’ın verdiği ilginç bir bilgi daha var. Oğan’ın konuştuğu Ruslar, Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkacağına tam olarak inanmıyorlarmış. Ruslar “Çankaya’ya büyük bir ihtimalle Savunma Bakanınız Vecdi Gönül çıkar” diyorlarmış. Hatta Moskova’da Gönül’ün Cumhurbaşkanlığı ile ilgili “sizde de bizde de Savunma Bakanları devletin başına geçecek” esprisi yapılıyormuş.

Rusların neden böyle düşündüğü bir başka yazıya…Bu yazı 745 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Temmuz 2008 ‘Dünyanın en büyük siyasi projesi’ ne demek?
  • 28 Temmuz 2008 Baykal’ın göremediği…
  • 10 Kasım 2007 Baykal’ın danışmanı kim?
  • 6 Kasım 2007 İtiraf edelim: İşte Oval Ofis’ten çıkan sonuç!
  • 31 Ekim 2007 Türkiye’nin Brzezinski’si var mı?
  • 26 Ekim 2007 Ne intikamı? ABD bizden intikam almıyor!
  • 24 Ekim 2007 Artık farkındayız: Bu provokasyona dur deyin!
  • 23 Ekim 2007 O sekiz askere ne oldu?
  • 21 Ekim 2007 Son saldırı: PKK neden bu kadar rahat?
  • 18 Ekim 2007 Bu filmi çok gördük: Oyunun farkında mısınız?
  • 15 Ekim 2007 Tuzak: Tasarı çekilirse ne olacak?
  • 11 Ekim 2007 “27 sersem Amerikalı…”
  • 10 Ekim 2007 Bakmayın, Türkiye’de iyi şeyler de oluyor!
  • 8 Ekim 2007 Saldırının üçüncü boyut okuması
  • 5 Ekim 2007 Referandum karmaşası: Bu güne nasıl geldik?
  • 28 Eylül 2007 Malezya bitti: Şimdi hasar tespit zamanı!
  • 17 Eylül 2007 Kendinizi koruyun: İran bitti, Malezya geliyor!
  • 8 Eylül 2007 Stratejik analiz: Hükümet değil devlet politikası!
  • 30 Ağustos 2007 Artık kolları sıvama zamanı!
  • 23 Ağustos 2007 Kulisleri hareketlendiren ziyaretin perde arkası!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,573 µs