En Sıcak Konular

Güler Kömürcü


Güler Kömürcü
0 0 0000

TSK'da atamalara müdahale olursa?!Türkiye kritik dönemeçlerde, arka arkaya keskin virajlar alıyoruz; KÖŞK savaşı, erken seçim süreci ve de ağustos başında yapılacak Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yeni kuvvet dengelerinin belirlenmesi trafiği.

Bu sıkıntılı gündemin içinden çoook önemli bir kulisin perde arkasına bakalım şimdi birlikte; 30 Ağustos'ta Özkök'ün emekliliğe ayrılmasıyla, Genelkurmay'ın yeni başkanlığına kimin atanacağı senaryoları konumuz.

Bu senaryoları CHP Lideri Baykal dün açık bir dille ortaya döktü, Baykal, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde AKP iktidarının 30 Ağustos terfilerine müdahale etmek istediği düşüncesi oluştuğunu ve bunun TSK'nın tabanına doğru hızla yayıldığı iddiasında bulundu. Baykal, 'AKP, 30 Ağustos atamalarında TSK'nın gelenekselleşmiş terfi sürecine müdahale etmeye çalışıyor, çalışacak da. Üstelik bu düşünce TSK'ya da sirayet etmiş durumda. TSK'nın endişesi demokratik teammüllerin ve ordu geleneğinin zedelenmesi' dedi.

Kulislerdeki senaryolara göre; 'Erdoğan, TSK'nın atama-terfi listesindeki bazı isimlere geçit vermeme yetkisini kullanabilir ya da listeyi zamanında onaylamayıp-süreyi uzatarak bazı generallerin otomatikman emekliliğini sağlayabilir. Ancak bugüne kadar birkaç olağandışı durum haricinde Başbakanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iç dengelerine asla müdahale etmemiş, atama-terfiler daima TSK içi teammüllere uygun gerçekleştirilmiş ve ordunun gelenekleri sarsılmamış.

1-4 Ağustos'ta yapılacak ve 114 general ile amiralin durumunun ele alınacağı Şura'dan sonra gerçekten kim gidecek, kim kalacak, bu belirlenen listeye Erdoğan nasıl bir müdahalede bulunabilir? Cevabı dün uzun uzun konuştuğum konunun uzmanlarının yorumuyla aktarayım sizlere efendim;

'Erdoğan,TSK'dan gelen terfi listesine zamanında onay vermez ya da liste içinden bazı isimleri seçerse, başta, Genelkurmay Başkanı olması beklenen Sayın Yaşar Büyükanıt olmak üzere, 4 yıllık süresi dolan 1.Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ emekliye sevkedilecek. (Aynı şekilde Jandarma Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri de emekliye sevkedilebilecek.) Oysa normal işleyişe göre Sayın Büyükanıt 2006'da Genelkurmay Başkanı olacak ama yaş haddi nedeniyle 2 yıl sonra, 2008'de emekli olduğunda ise görevi Başbuğ'a devredecek. Başbuğ da yaşı sebebiyle 2 yıl bu makamda kalacağı için Genelkurmay Başkanlığı'na 2010'da, halen 2'nci Başkan olan Orgeneral Işık Koşaner'in gelmesi bekleniyor.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi Başbakan isterse önündeki listeden görev süresi dolan sadece bir ismi de seçip, emekliye sevk edebilir, diğerlerine onay verebilir. Özetle Erdoğan'ın müdahalesi tüm trafiği altüst edecek, Türkiye'nin en istikrarlı kurumlarından olan TSK'nın da istikrarı böylece bozulmuş olacaktır.

Yıllar önce Demirel YAŞ kararlarına müdahaleye kalkmış, 1.Ordu Komutanı Adnan Ersöz'ü istememiş, kendine yakın bulduğu 3.Ordu Komutanı'na (Ali Fethi Esener'e) destek vermeye kalkmıştı, bu niyetini zamanın Cumhurbaşkanı Korutürk bozdu. Demirel'in istediği gibi 1.Ordu Komutanı'nın önü kapandı ama Cumhurbaşkanı'nın devreye girmesiyle 3.Ordu Komutanı değil Kenan Evren'in önü açıldı ve Demirel'in o hatalı müdahalesi Evren'in bir süre sonra 12 Eylül'ü yapmasına fırsat verdi. Diğer bir deyişle Demirel'in yaptığı hatalı müdahaleyi demokrasi ödedi.

Bilinmeli ki TSK'nın tarzı kişilere değil, kuruma bağlıdır, kurumun duruşunu bireyler değiştiremez.'

Kulislerin arka planına göz attıktan sonra gelelim Sayın Erdoğan cephesine. Erdoğan, önceki gün açıkça 'Teammüllere uyarız, uymak istemeyenle birlikte olmayız' diyerek Orgeneral Büyükanıt'ın atanmasına itiraz etmeyeceğini bir kez daha dile getirdi. Başbakan, bir anlamda ordu geleneklerine müdahale etmeme sözü verdi. Aklın yol bir değil mi ey okur?

Gelgelelim diğer yanda gündemin ağırlığı ise endişeleri körüklemeye devam ediyor. Dün İÇİŞLERİ eski Bakanı ve Yurt Partisi Lideri Sadettin Tantan'la da uzun uzun bu konuyu konuştuk, Tantan da '30 Ağustos'a kadar gerilim iyice tırmanacak, sıcak günler yaşanmaya devam edeceğiz' diyor özetle.

'Varılacak istasyon değil, bu mevcut yolcululuğun ta kendisi' kaderlerimizi belirleyecek olan bence...Ya sizce?!

Bu yazı 499 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Haziran 2007 ‘İnsan tanrı’ yaratma planı devrede
  • 22 Mayıs 2007 2 yıl sonra yeni seçim beklentisi...
  • 15 Mayıs 2007 22 Temmuz’da seçim olmayabilir-mi? 
  • 8 Mayıs 2007 ‘AKP kapatılabilir’ 
  • 20 Nisan 2007 Her an her şeyin dengesi değişebilir... 
  • 12 Nisan 2007 Köşk yolundaki meçhul hesaplara bakalım 
  • 5 Nisan 2007 "5 yılda 7 ülke ele geçirilecek"
  • 13 Mart 2007 Andıç... Dosya savaşlarında sırada ne var? 
  • 8 Mart 2007 Eylem senaryoları... 
  • 20 Şubat 2007 Gül, Kürt liderlerle hafta sonu görüştü mü?! 
  • 13 Şubat 2007 Evet, derin devlet vardır... 
  • 8 Şubat 2007 ‘Kürt devleti Türkiye himayesinde kurulacak’  
  • 2 Şubat 2007 Acil müdahale... 
  • 1 Şubat 2007 Şifre; Serhildan mı?
  • 30 Ocak 2007 Çok özel bilgiler ...
  • 26 Ocak 2007 Perde arkasındaki gerçekler farklı mı? 
  • 25 Ocak 2007 ‘ABD’nin Karadeniz Projesi’ ve de suikastların şifresi  
  • 29 Aralık 2006 Washington Büyük Locası Türk'e emanet
  • 15 Aralık 2006 Asker baharda K. Irak'a girerse ne olur?
  • 7 Aralık 2006 AKP'li Edibe Hanım ve de TAŞYAPI...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,198 µs