En Sıcak Konular

Derya Sazak


Derya Sazak
0 0 0000

Perihan'ın davasıTCK'nın 301. maddesinden açılan davaların Türkiye'nin demokratik iklimine taşıdığı iç karartıcı bulutlar, Perihan Mağden'in yargılandığı "vicdani ret" tartışmasıyla AB sürecinde geride bıraktığımızı sandığımız "düşünce suçu" kavramını yeniden gündeme getirmekte.

Orhan Pamuk'la başlayan, Hrant Dink'i ve Radikal yazarlarını hedef alarak devam eden "cezalandırma" rüzgârı yeni isimleri önüne katarak ve giderek sertleşerek Türkiye'yi AB hedefinden kopartacak yönde esmeye devam ediyor.

Beyoğlu Savcılığı, şikâyet üzerine Elif Şafak'ın son romanı "Baba ve Piç" için soruşturma açmış. TCK 301/1. maddesindeki "Türklüğü aşağılamak" suçunu işledikleri iddiasıyla yazar Elif Şafak ve kitabın yayıncısı Metis Yayınları yönetmeni Beyoğlu Savcılığı'na ifade verdiler. Şikâyetin bu tür davaların avukatı Kemal Kerinçsiz tarafından yapıldığı bildiriliyor. Benzer bir iddiayla 6 ay hapis cezasına mahkûm edilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in davası da "suç ve ceza" sarkacı arasında gidip geliyor.

Son olarak Yargıtay Başsavcılığı, "beraat" kararını bozan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararına itiraz ederek, "eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamalarının suç oluşturmadığı" görüşünü bildirdi. Başsavcılığın "sanık" lehine yaptığı itiraz, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda incelenecek. TCK'nın 301/1. maddesi reformların üzerinde "Demokles'in kılıcı" gibi tutulurken, yazar Perihan Mağden'le ilgili olarak İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan dava da Türkiye'de ifade özgürlüğü üzerinde yeni soru işaretlerine yol açtı.

Perihan Mağden, "vicdani ret"çi Mehmet Tarhan'ı savunan yazılarında "halkı askerlikten soğuttuğu" gerekçesiyle 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmak isteniyor. Dünkü duruşmada Mağden, "Söz konusu yazım sadece vicdani reddin insan hakkı olması halini savunmaktadır. Ben düşüncenin suç olmaktan çıkarıldığı bir ülkede yaşamak istiyorum" diye konuşmuş.

Ankara'daki 4 yıllık görev süresi ağustosta sona erecek olan AB Temsilcisi Kretschmer'in Milliyet'te Utku Çakırözer'le söyleşisinde gelişmelerden endişe duyduğunu anlatırken Perihan Mağden davasını da örnek vermesi anlamlıydı: "Biz 301. maddenin değiştirilmesini istedik. Türk hükümeti ise uygulamanın beklenmesini tercih etti. Mahkemelerden beraat kararları da çıkıyor ama yargılama tehdidi ciddi bir yıldırma. Vicdani reddi desteklediği için yargılanan Perihan Mağden'in durumu... Bunun neresi yanlış?"

AB Temsilcisi soruyor: "Bir hakkı savunmak niye dava konusu olsun?!"

Katılıyoruz.

Bu yazı 1,049 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Aralık 2010 Davutoğlu yılı
  • 29 Kasım 2009 Kıyamet
  • 27 Mart 2009 Darbe davası
  • 14 Ağustos 2008 Ekmek ve mayın
  • 8 Aralık 2007 Katliam davası
  • 1 Eylül 2007 Kabine ve program
  • 28 Kasım 2006 Ne darbesi?
  • 8 Eylül 2006 Camide linç
  • 2 Eylül 2006 Çatışma belgesi
  • 1 Eylül 2006 Asker riski
  • 18 Ağustos 2006 Asbestli gemi
  • 11 Ağustos 2006 Korku çağı
  • 8 Haziran 2006 Perihan'ın davası
  • 1 Haziran 2006 Mevlana gibi
  • 2 Mayıs 2006 Eskiye dönüş

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,625 µs