En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

AB ile ilişkiler bıçak sırtındaDün Ankara'da iki önemli toplantı aynı saatte, saat 14.00'te başladı. Bunlar, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile görüşmesi ve Merkez Bankası'nın olağanüstü Para Kurulu toplantısı idi. Her iki toplantı da Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarı için önem taşıyan toplantılardı.

Siyaset ve ekonomideki çalkantılar, pek çok gözlemciye göre, Mayıs 2007'de kesinleşecek 11. cumhurbaşkanının kim olacağı tartışmalarına paralel olarak tırmanma eğiliminde. Bu tartışmaların birbiriyle bağlantılı hale gelmiş bulunan üç temel unsuru var: Anayasa'daki laiklik anlayışının yorumlanması, Avrupa Birliği ve ekonomik göstergelerin uzun aradan sonra

yeniden endişeye yol açmaya başlaması. Hükümet, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin türban kararı ve Avrupa Birliği'nin 25 üyeye genişleyip Türkiye'yi tartışmaya başlaması nedenleriyle heves kaybına uğrayıp, ayak sürümekle eleştiriliyor. Bu eleştirinin haklı ve haksız yönleri var. Haklı yönleri arasında, başmüzakereci olarak atanan Hazine Bakanı Ali Babacan'ın, bir yandan Başbakan'ın uzun süren dış seyahatlerine davetli olmasının da etkisiyle, bu iki önemli göreve de yeterince zaman ve enerji ayıramaması bulunuyor. Öte yandan, müzakere başlıkları üzerine tarama görüşmelerinin gayet iyi gittiği AB kaynaklarınca da ifade ediliyor.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün 12-13 Haziran tarihlerinde Lüksemburg'da AB Hükümetlerarası Konferans ve Ortaklık Konseyi toplantılarına katılması ve ilk müzakere başlığını Bilim ve Teknoloji alanında açması ve kapatması planlanıyor. Belki planlanıyordu demek daha doğru.

Çünkü son gelişmeler, müzakere faslının açılmasının da, hatta toplantıların yapılmasının da, yani Gül'ün Lüksemburg'a gidişinin de tehlikeye düştüğü yönünde.

Bir Dışişleri kaynağı, Gül'ün Lüksemburg'a gitmeme ihtimalini, İngilizcesiyle 'fifty-fifty', yarı yarıya sözleriyle tanımladı dün. Diplomasi dilinde bu yüksek bir ihtimaldir.

Ancak bu ihtimalin temelinde, AK Parti hükümetinin atılması gereken adımlar konusunda yavaş davranmasından çok, Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'nin son anda kötü bir sürprizle engelleme taktiklerine başvurması yatıyor. Kıbrıs Rumlarının isteği, tahmin edildiği gibi Türk limanları ve havaalanlarının Rum taşıtlarına açılması değil. Daha ciddi. Rumlar, çeşitli kelime oyunları altında, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni adanın tek egemen gücü olarak kabul etmesini, kabaca söylersek, tanımasını istiyor. Belki bu zorlamanın altında, ölümü gösterip sıtmaya razı etmek meselinde olduğu gibi, Türkiye'yi limanlara razı etmek vardır. KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'ın dün Ankara'da (uzun bir aradan sonra) Gül'le görüşmesi de bu konuyla bağlantılı idi.

Şunu söylemek gerekir ki, henüz her şey bitmiş değil. Bugün yapılacak büyükelçiler toplantısı, hatta 12 Haziran sabahı yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında da hava Türkiye'nin kabul edebileceği koşullara dönebilir. Ancak bu konunun şimdi atlatılsa bile her fasıl açılış-kapanışında gündeme gelebileceği ve Ankara'daki mevcut siyasi tablonun, bu unsurun eklenmesiyle daha da karmaşıklaştığı görülebiliyor.

Bu yazı 627 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,348 µs