En Sıcak Konular

Fikret Ertan


Fikret Ertan
0 0 0000

‘Dondurulmuş ihtilaflar’Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından sonra ortaya çıkan bağımsız devletlerin bazı bölgeleri bu devletlerden kopup bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Bağımsızlıklarını ilan eden ama bugüne kadar hiçbir devletin resmen tanımadığı bu bölgeler Abhazya, Güney Osetya, Transdinyester ve Karabağ. Abhazya ve Güney Osetya Gürcistan’dan, Transdinyester Moldovya ve Karabağ da malum Azerbaycan’dan kanlı ayrılıkçı savaşlar sonucu koptular.

Milletlerarası camia bu saydığım bölgeleri çoktandır ‘Dondurulmuş İhtilaflar’ olarak tanımlıyor ve çeşitli yollarla yıllardır bu ihtilafların çözümü için çalışıyor. Bu çerçevede mesela BM Abhazya ihtilafı ile doğrudan ilgilenirken AB de Trandinyester ihtilafının çözümü için yıllardır çaba gösteriyor. Karabağ ihtilafının çözümü için ise Minsk Grubu çalışıyor.

Ne var ki, bu çok taraflı diplomatik çabalara rağmen söz konusu ‘Dondurulmuş İhtilaflar’ konusunda bugüne kadar kayda değer bir ilerleme de sağlanabilmiş değil; ama yine de diplomatik çabalar şu veya bu şekilde devam da ediyor.

Bu çabalara önümüzdeki ay bir başkası da eklenecek bugünden görüldüğü kadarıyla. Bu da temmuz ayında Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yapılacak G-8 zirvesinde olacak muhtemelen; zira Amerika G-8 zirvesinin gündemine ‘Dondurulmuş İhtilafların’ da dahil edilmesi için nisan ayından bu yana çeşitli teşebbüsler başlatmış bulunuyor.

Zaten, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın iki numaralı ismi Büyükelçi Nicholas Burns, geçen nisan ayında Amerika’nın söz konusu ‘Dondurulmuş İhtilaflar’ın G-8 zirvesi gündemine alınması için teşebbüste bulunacağını resmen de açıklamıştı. Bu durumda bu teşebbüslerin sahne gerisinde halen devam ettiği de tahmin edilebilir. Eğer, söz konusu ihtilaflar G-8 zirvesinin gündemine alınırsa bu bir ilk olacak şüphesiz. Bu bakımdan bu konuyu yakından takip etmek gerekiyor.

Diğer yandan, Karadağ’ın 21 Mayıs günü yapılan referandum sonucunda bağımsızlığını ilan etmesi de ‘Dondurulmuş İhtilaflar’a bir başka önemli boyut eklemiş, bu ihtilaflı bölgeler yönetimlerine bağımsızlıkların tanınması yönünde kendilerine göre önemli avantajlar sunmuş bulunuyor.

Bu ihtilaflı bölgelerin yönetimleri Karadağ referandumundan sonra ‘madem Karadağ halkının tercihi sonucu bağımsızlığını kazandı; kimse de buna bir şey demedi; herhangi bir itiraz da bulunmadı; o zaman biz de referandum yoluyla bağımsızlığımızı resmileştirir, tanınmamızın sağlanmasını talep ederiz’ şeklinde beyanatlar vermeye başlamış bulunuyorlar.

Gürcistan’dan 1992 yılında kopan Abhazya’nın bugünkü Devlet Başkanı Bagapşi geçenlerde Karadağ’ın bağımsızlık referandumunu ‘medeni bir ayrılış biçimi’ olarak överken Transdinyester bölgesi Meclis Başkanı Yevgeni Şevçuk da Karadağ referandumu sonrasında kendilerinin de benzer bir referandum yapma haklarının olduğunu, bunun illa da bağımsızlık yönünde değil muhtemelen öz yönetim yönünde olabileceğini dile getirmiş bulunuyor.

Karadağ referandumu sonucuna ilaveten ayrıca Kosova’nın muhtemel bağımsızlığının da bugün sözünü ettiğimiz ‘Dondurulmuş İhtilaflar’ konusunu etkileyeceğini de bugünden kolaylıkla söyleyebiliriz. Nitekim, mesela Bagapşi, ‘Kosova’ya bağımsızlık verildiğinin üçüncü gününde Abhazya’nın bağımsızlığı da mutlaka tanınacaktır’ diyor bugünden. Bagapşi’yi böylesine emin konuşmaya sevk eden de şüphesiz Kosova’nın bağımsızlığı durumunda hamisi Rusya’nın kendilerine mutlaka vereceği siyasi- diplomatik destek. Zaten Rusya lideri Putin bunu geçen ocak ayında net bir şekilde şu sözleriyle ortaya koymuştu: ‘...Kosova’ya bağımsızlık verildiği takdirde biz o zaman neden aynı şeyi Abhazya’dan ve Güney Osetya’dan esirgeyelim?’

Bu yazının konusu ‘Dondurulmuş İhtilaflar’ önümüzdeki dönemin en önemli konularından biri olmaya şimdiden aday. Biz de bunu bugünden dile getirmiş olalım.

Bu yazı 961 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Eylül 2012 Bingazi saldırısının mahiyeti seçim sonrasına kaldı
  • 20 Eylül 2012 Filistin'e acil para lazım
  • 17 Eylül 2012 Bingazi saldırısı ve ötesi
  • 10 Eylül 2012 Rusya, Suriye rejiminden kolay kolay vazgeçmez...
  • 6 Eylül 2012 Trans Hazar hattı bir gün hayata geçecek
  • 3 Eylül 2012 Amerika ve İsrail: Pekişen, derinleşen ayrılık
  • 30 Ağustos 2012 Bosna ve Suriye...
  • 27 Ağustos 2012 Bağlantısızlar Zirvesi'nden ne çıkacak?
  • 23 Ağustos 2012 Amerika'nın Irak'taki nüfuzu ne kadar?
  • 13 Ağustos 2012 İran'a saldırının önünü açabilecek rapor
  • 9 Ağustos 2012 İranlı yetkililerin nankörlüğü
  • 6 Ağustos 2012 Rejimin helikopterleri ve mücadelenin seyri
  • 2 Ağustos 2012 İsrail Suriye'yi nasıl dinliyor, nasıl gözetliyor?
  • 30 Temmuz 2012 Eski dostlar buluştu: Romney-Netanyahu
  • 23 Temmuz 2012 Suriye'nin kimyasal silahlarının akıbeti ne olacak?
  • 19 Temmuz 2012 Rum Kesimi, İsrail, yeni jeopolitik ve ötesi
  • 16 Temmuz 2012 Rum Kesimi ve Rusya ilişkileri
  • 9 Temmuz 2012 İsrail donanması ve yeni görevi
  • 5 Temmuz 2012 El-Kibar muammasını hatırlarken...
  • 2 Temmuz 2012 Rusya'nın rolü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,140 µs