En Sıcak Konular

Ergun Babahan


Ergun Babahan
0 0 0000

Bir dava, iktidar ve olağan demokratlarTürkiye'de kadın olmak zordur. Türkiye'de kadın gazeteci olmak zordur. Hem kadın, hem köşe yazarı olmak daha zordur. Kadın, köşe yazarı ve ciddi konular yazan, iktidarı sorgulayan biri olmak daha da zordur. Perihan Mağden bu az sayıdaki kadından biri.

Arsız cinsellik, lokantaotel tanıtımı yapmayan, cinselliğini bir pazarlama aracı olarak kullanmadan fikirleriyle var olmayı tercih eden biri.

Belki de bunun bedelini ödüyor şimdi. Hakkında Genelkurmay Başkanlığı'nın açtığı " Halkı askerlikten soğutma " davası var.

Buna ek olarak Kurtlar Vadisi için yazdığı yazılardan dolayı savcılarımızın yerinde görüp 16 yıla kadar hapis istemiyle açtığı davalar da var. Orhan Pamuk geçtiğimiz hafta Mağden'i kamuoyuna bir kez daha anlatan çarpıcı bir makale yazdı. Radikal Yayın Yönetmeni İsmet Berkan da dün ve bugün köşesini Mağden'in hakkında hapis cezası istenmesine yol açan makalesine ayırdı.

Pamuk'un makalesi Batı'da da büyük yankı uyandırdı. Avrupa'nın önde gelen gazeteleri bu makaleyi yayınladı. İki kitabı İngilizce'ye çevrilmiş olan Mağden'e yönelik hapis cezası tehdidi Batı kamuoyunda tepkiye yol açtı. Davanın ilk duruşmasını çok sayıda parlamenterin izlemesi bekleniyor.

Nisan ayında Mağden hakkında ilk dava açıldığında " Vicdan ve adalet " başlıklı yazımda şöyle demiştim: "(Perihan Mağden) Hepimizin görüp birçoğumuzun farkına varmadığı ayrıntıları gözlemlemek anlamında sosyolojik, gözlemlediği bu ayrıntıları yorumlama anlamında da felsefi nitelikteki bu yazılarının toplumun çok çeşitli kesimlerinde ve farklı düşünce yelpazelerinde yer alan insanlar tarafından büyük beğeniyle okunduğunu yakından biliyorum. Perihan Mağden'i romancılığının yanında, köşe yazarlığıyla da halkımız açısından önemli kılan şey, gerek gözlemlerinde, gerek yorumlarında yansıttığı duyarlılıkların temel bir kaynaktan besleniyor olmasıdır. Bu kaynağın adı "vicdan ve adalet" tir kanımca.

Üniversite kapısındaki başörtülü genç kızların maruz kaldığı adaletsizliği de, Şemdinli'de yaşanan hukuksuzluğu da Perihan Mağden'in yazılarında okuyabilirsiniz, cezaevlerinde ölmeye yatanlara karşı kör ve sağır kalan statükoya ve medya establishment'ine yönelik insani karşı çıkışı da... Ama Perihan Mağden bununla yetinmez. Vicdani retçi Mehmet Tarhan'a reva görülen muameleyi de, toplumda her türlü baskıya maruz bırakılan ve adeta katli vacip muamelesi gören eşcinsellere yapılan haksızlıkları da görür, anlar ve karşı çıkar Perihan Mağden." Şimdi bu demokratik ve insancı tavrı nedeniyle 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor Mağden.

Böylesi bir zor dönemde yanında olanlar, yine "olağan demokratlar" ne yazık ki. Kendisine yönelik en küçük eleştiride ayağa kalkıp yeri göğü inleten iktidar Mağden'in yanında değil. Böyle bir dava yokmuş gibi davranıyor.

Demokratlık anlayışları kendileri ve kendi gibi düşünenlerle sınırlı sanki. O çevrenin dışından birine karşı açılan dava, yöneltilen tehdit iktidarın ilgi alanına girmiyor. Sonra da kalkıp herkese demokrasi dersi verebiliyorlar.

Demokrasinin kendisi gibi düşünmeyenlerin söz hakkını da savunma olduğunu öğrenmeleri için bir fırın ekmek yemeğe ihtiyaçları var herhalde.

Bu yazı 817 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 6 Mayıs 2012 Adalet talebinden tahrik olan bir ordu! Astsubaylar direnin
  • 4 Nisan 2012 Benim darbecim insanlık suçu işlemez
  • 24 Mart 2012 Ergenekon ve psikolojik savaş
  • 14 Mart 2012 Kürt meselesinde tarihi uyarı
  • 7 Mart 2012 Türkiye, AB için neden önemli!
  • 4 Mart 2012 Medya nasıl kurtulur?
  • 3 Mart 2012 Medya eliyle hükümet devirmek de darbedir!
  • 19 Şubat 2012 Sayın Başbakan 3’üncü dönemler hep zor geçer!
  • 15 Şubat 2012 Washington’ın Türkiye’ye bakışı
  • 14 Şubat 2012 Gazetecinin suç işleme özgürlüğü
  • 7 Şubat 2012 Tencere dibin kara
  • 5 Şubat 2012 Sadece ordu yetmez devleti sıfırdan kurmalı
  • 22 Ocak 2012 Barlas, Özkök’ü neden uyarmıştı!
  • 3 Ocak 2012 Bu facia AK Parti için çok ciddi alarm
  • 13 Aralık 2011 Siyaset ve sadakat
  • 11 Aralık 2011 Bu iddianamede ciddi şike var!
  • 6 Aralık 2011 İşte kahramanınız Kozinoğlu!
  • 22 Kasım 2011 CHP, Dersim ve Ermeni kırımı!
  • 19 Kasım 2011 Atatürk milliyetçiliği ‘Ne Mutlu Türküm’ demektir
  • 15 Kasım 2011 Ulusalcılara bir iyi bir de kötü haber

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,415 µs