En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Postmodern hastalıklarHayatımız değişiyor. Hem de daha ‘konsepsiyon’dan başlayarak. Mastürbasyonla doğan çocukların sayısı her geçen gün artıyor.

Spermin yumurtayla buluşması yorgan altında sıcak bir döşekte değil ‘soğuk bir cam tüpte’ gerçekleşiyor artık. ‘Ultrason darbeleri ile sarsılmadan’ dünyaya gelen bebeklerin sayısı da giderek azalmakta. Normal doğumla hayata merhaba diyen çocuklar parmakla gösteriliyor. Dünya, ‘sezaryen çocukları’ dünyası oldu. ‘Anasının ak sütünü emmiş’ neslin yerini ‘hazır ithal mama’ ile büyüyen çocuklar alıyor. Doğduğu günden ‘aşılanmaya’ başlayan, her ateşi çıktığında ağzına ‘geniş spektrumlu antibiyotikler’ dayanan ‘steril’ ortamlarda büyüyen ‘sağlıklı’ çocuklar yetiştiriyoruz.

Aileler küçüldükçe küçülüyor. Sobada dünyanın en lezzetli kestanelerini pişiren dedelerimiz huzur evlerinde ‘huzur içindeler.’ Saçlarımızı okşayarak sırtımızı kaşıyarak bizi uyutan ninelerimizin yerini de boyalı saçlı Moldavyalı kadınlar aldı çoktandır. Sıcacık çoraplar, kazaklar, atkılar ören teyzelerimiz de halalarımız da ceplerimizi harçlıkla dolduran amcalarımız, dayılarımız da uzak bir diyardalar. Evlerimiz sessiz sakin ‘kardeş kavgası’ yok. Evdeki her şey de bizim, ‘kardeş payı’ yok. Oyunlarımız, oyuncaklarımız, yediklerimiz, içtiklerimiz, giydiklerimiz, yataklarımız, yorganlarımız, eşyalarımız. Her şeyimiz değişiyor. Hayatımız değişiyor.

Bu değişimden hastalıklarımız da nasibini alıyor elbette. Pek çok post-modern hastalık var şimdi hayatımıza giren.

İşte bunlardan birkaçı:

HUZURSUZ BACAK SENDROMU:
Otururken ve özellikle de yatağa girdiğinizde bacaklarınızda karıncalanma, uyuşma, batma, yanma veya tam da tarif edemediğiniz bir takım rahatsızlıklar duyuyorsanız, uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, sakın bunları yorgunluğa, strese falan bağlayarak ihmal etmeyin. Çünkü, bunlar Huzursuz Bacak Sendromu’ nun belirtileri.

REGL ÖNCESİ DİSFORİK BOZUKLUK: Hanımların pek çoğunda adetten önceki günlerde ortaya çıkan gerginlik, sinirlilik, unutkanlık, baş ağrısı, bulantı, halsizlik gibi belirtilerin postmodern bir adı var artık: Regl Öncesi Disforik Bozukluk.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE SENDROMU: Eskiden birazcık yaramazlık yapan, yerinde duramayan çocuklar için ‘Aklı fazla geliyor’ veya ‘Zekasından yerinde duramıyor’ denir, anne ve babalar da bundan çok mutlu olurdu. Ama artık durum değişti. Çocuğunuzun elleri ayakları kıpır kıpırsa, biraz fazla konuşuyorsa, eşyaları dağınıksa, söz dinlemiyorsa, hele de unutkanlığı varsa, aman dikkat. Çocuğunuz Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Sendromu’nun pençesine düşmüş olabilir.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU: Postmodern hayatta, hanımların artık öyle ‘Başım ağrıyor’ türü bahanelerin arkasına sığınmaları da mümkün olmayacak. İster inanın ister inanmayın, hanımlardaki baş ağrısının yeni adı Cinsel İşlev Bozukluğu.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU: Bağırsaklarınız gurulduyorsa, gaz çıkaramıyorsanız, hele biraz da kabızlık varsa bunlar postmodern hayatta ‘Ayaklarımı üşütmüşüm galiba’ veya ‘Dün fazla lahana yedim, ondandır; yellensem geçer’ sözleriyle geçiştirilecek şikayetler değil, basbayağı bir sendromun, yani İrritabl Bağırsak Sendromu’ nun belirtileridir.

SOSYAL ANKSİETE BOZUKLUĞU: Başkalarının yanında yüz kızarması, çekingenlik, ağız kuruluğu, nefes darlığı, titreme ve terlemeniz varsa, ‘Bizim sülalemizde herkeste az biraz utangaçlık var, mühim değil’ diyemeyeceksiniz. Utangaçlık bitti; yaşasın Sosyal Anksiete Bozukluğu.

Postmodern hastalıklar daha pek çok... Hasta Bina Sendromu... Kronik Yorgunluk Sendromu... Janjanlı Paket Hiperaktivitesi... Körfez Savaşı Sendromu... Fibromyalji... Gerilim Tipi Baş Ağrısı... Temporomandibuler Bozukluk... Cep Telefonu Alerjisi... Metabolik Sendrom... Reflü... Klima ateşi... Çeşitli Kimyasal Maddelere Duyarlılık... Ne diyelim, Allah herkese acil şifalar versin.

 starBu yazı 688 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,494 µs