En Sıcak Konular

Güler Kömürcü


Güler Kömürcü
0 0 0000

Şifre; Serhildan mı?Çok tehlikeli bir süreçteyiz, dış tehdit odaklarının tetiklemesi ve de içerideki malum etkin ve de yetkin bazı siyasilerin aymazlığıyla toplum kendi içinde patlama noktasına getirildi, iç kargaşa, sokakta geniş cephede (Kürtçü-Türkçü-laik-anti laik arasında) kanlı çarpışma, ayaklanma senaryolarına hayat verilmesi sizce ne kadar uzakta duruyor?

İçişleri Bakanı dün ‘gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından meydana gelebilecek muhtelif provokatif eylemlere karşı valilikleri uyararak, derhal acil önlem alınmasını istedi.’ Bu arada dikkatinizi çekti mi? Dün yine Barzani ve ekibi, Türkiye’yi, özellikle de Güneydoğumuz’da iç karışıklık çıkarma, hatta iç savaş ortamına sürüklemekle tehdit etti. Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı ve Irak hükümetinin Başbakan Yardımcısı Berham Salih, dolaylı yoldan Türkiye’ye “Güneydoğu’yu karıştırırız” mesajı gönderdi. Diğer bir ifadeyle, arkasına bildik güçleri alan bu maşalar, terör örgütü diliyle, ‘SERHİLDAN’ şifresini mi geçmeye başladı yoksa, ne dediniz, duyamadım ey milli-vatansever okur? Serhildan yani ‘Kürtlerin yaşadığı her yerde ayaklanma, Kürt halkına acil militanlaşma’ emri mi gönderilmeye başlandı?

Dink suikastından hemen bir-iki saat sonra, Şişli’de, gayet örgütlü biçimde-elinde pankartlarıyla hazır ve nazır olan kalabalığın ön cephesinde, ‘terör örgütü ve malum bazı bölücü grup mensuplarının’ da yer almasını, binlerce insanın bu kadar kısa sürede toparlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz, neyin provaları yapılıyor acaba? Yoksa Mart ayına (Nevruz’a) hazırlık mı? Ya da ne?!

Tam bu noktada, şimdi şu ayrıntıyı bir daha dikkatle yorumlayınız; EMASYA (Muhtemel iç karışıklıklara karşı her ilde asker ile polisin ortak eylem planı) haberleri, birileri tarafından acaba kasıtlı olarak-kötü niyetle önceden medyaya sızdırılıp, EMASYA’nın tartıştırılıp-zayıflatılması, olası kaos durumunda, gelecek günlerde ihtiyaç duyulacak anda, EMASYA gerekliliğini tartışılır hale getirmeyi mi hedeflediler sizce?

Peki, ya Dink cinayetiyle ‘Miloseviçleşme’ seviyesine getirilmek istenilen Türkçü-milliyetçi cephenin içindeki -bazı dar grupların kışkırtıcı söylemlerine- ne diyorsunuz? Biz vatanseverlerin-milliyetçilerin derin sağduyulu olması gereken günlerdeyiz... Evet, tüm bu soruların cevabını kim-kimler verecek?

Biraz önce de belirttiğim gibi toplumda bölünme tehditi olağan üstü geniş cepheyi etkisi altına almış durumda. Farklı-akla gelmeyen bir açılımı daha var bu tehditin, muhteşem bir analiz (belirli bölümlerini) sunacağım şimdi size, Prof.Emre Kongar’ın bu değerli makalesini kayda geçiniz lütfen;

Büyük Tehlike: Kültürel Bölünme ‘Türkiye, herkesin gözü önünde çatır çatır ikiye bölünüyor: Bir yanda, evrensel, laik ve demokratik kültüre göre yetişen, ona göre yaşayan çağdaş bir kitle. Öte yanda Ortadoğu’nun Ortaçağ aşamasında duraklatılmış Arap kültürünün yansıttığı biçimdeki anlayışına göre yetiştirilen ve ona göre yaşayan bir kitle.... Şimdi Türkiye’de herkes ‘’Ne olacak? Acaba toplum olarak ‘geri dönüşü olmayan noktayı’ geçtik mi’’ diye soruyor....

1946’da tohumları atılan süreçlerle başlayan bu iki ‘’farklı kaynaktan’’ üretim sonunda ortaya çıkan kitlelerin arasındaki iletişim ve etkileşim günümüzde sadece zayıflamakla da kalmadı, kitleler arasındaki fark, politikacılar tarafından ‘’siyasal kırılma’’ ekseni yapılalı beri, neredeyse düşmanca titreşimler kazandı. Her iki kitle de ‘’ötekini’’ kendi yaşam biçimine karşı bir tehdit olarak görüyor: Böylece Türkiye, tarihinin (hemen hemen etnik bölünmeyle aynı düzeyde olan) en tehlikeli tehdidini, bir ‘’kültürel bölünme’’ tehlikesini yaşıyor.

Türkiye’de tahrip edilen “ortak yaşam kültürü’’dür. Yeme içmeden giyim kuşama, eğlence ve dinlenceden ibadete, yaşamın her alanında birbirini tehdit olarak algılayan bu iki farklı kitle arasındaki çatışmayı, eğitim yoluyla yaratmayı ve siyaset yoluyla güçlendirmeyi başardık.

Şimdi acaba sıra, kan ve gözyaşından başka bir şey üretmeyecek olan bir ‘’hesaplaşmaya’’ mı geldi? Dış konjonktür tarafından da pompalanan bu kamplaşma ve bölünmeye dayalı bir hesaplaşma Türkiye’ye felaketten başka ne getirebilir? ‘Bu yazı 715 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Haziran 2007 ‘İnsan tanrı’ yaratma planı devrede
  • 22 Mayıs 2007 2 yıl sonra yeni seçim beklentisi...
  • 15 Mayıs 2007 22 Temmuz’da seçim olmayabilir-mi? 
  • 8 Mayıs 2007 ‘AKP kapatılabilir’ 
  • 20 Nisan 2007 Her an her şeyin dengesi değişebilir... 
  • 12 Nisan 2007 Köşk yolundaki meçhul hesaplara bakalım 
  • 5 Nisan 2007 "5 yılda 7 ülke ele geçirilecek"
  • 13 Mart 2007 Andıç... Dosya savaşlarında sırada ne var? 
  • 8 Mart 2007 Eylem senaryoları... 
  • 20 Şubat 2007 Gül, Kürt liderlerle hafta sonu görüştü mü?! 
  • 13 Şubat 2007 Evet, derin devlet vardır... 
  • 8 Şubat 2007 ‘Kürt devleti Türkiye himayesinde kurulacak’  
  • 2 Şubat 2007 Acil müdahale... 
  • 1 Şubat 2007 Şifre; Serhildan mı?
  • 30 Ocak 2007 Çok özel bilgiler ...
  • 26 Ocak 2007 Perde arkasındaki gerçekler farklı mı? 
  • 25 Ocak 2007 ‘ABD’nin Karadeniz Projesi’ ve de suikastların şifresi  
  • 29 Aralık 2006 Washington Büyük Locası Türk'e emanet
  • 15 Aralık 2006 Asker baharda K. Irak'a girerse ne olur?
  • 7 Aralık 2006 AKP'li Edibe Hanım ve de TAŞYAPI...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,066 µs