En Sıcak Konular

Umur Talu


Umur Talu
0 0 0000

Kayıp sayfalarBaşbakan'ın "azarlama" cılığından; anlamaya, anlatmaya, ötekine saygı duymaya, makamını, gücünü bir şiddet olarak başkalarının üstünde kullanmamaya yatkın "inançlı demokrat" çıkması zor.

Belki azarlanmaya müsait arkadaşları, partilileri, bürokratları, danışmanları, işadamları, gazeteciler filan olabilir ama herkes müsait değil! Her çiftçi de müsait değil, her elçi de.

Mehmet Ali İrtemçelik' i, en azından kaderlerinin azıcık kesiştiği dönemde anlamış olsaydı, o langur lungur azarlamaya girişmezdi belki. Demiyorum, mesela daha lise yıllığında hakkında yazılanları okumuş olsaydı diye; ama en azından 2000 yılı mayısından kendilerinin iktidara geldiği döneme kadar, İrtemçelik' in aldığı "bağımsız, kişilikli, haysiyetli, boyun eğmeyen, doğruyu söylemekten çekinmeyen, kula kulluk etmeyen" tavrı hatırlayabilseydi...

Zaten her insana duyması gereken peşin saygı biraz daha katmerlenirdi!

Fakat bu, hikayenin bir kısmı. Diğer kısmında "Daimi andıç ve biat medyası" nın, her cenahtan medyalarının ikiyüzlülükleri var.

Bakıyorum, sabırla bekliyorum, inatla okuyorum, ısrarla arıyorum... "Bir tek satır" bahis var mı diye. Yok. O günler, o dönem, o tavır, o kişilikli, onurlu çıkış "kayıp halka", "kayıp sayfa"!

Şimdi İrtemçelik' i, " Başarılı diplomat, eski milletvekili ve bakan" diye ananların ve Berlin'deki "türban kavgası ile Başbakan kabalığı" nın iç malzemesi diye kullanmak isteyenlerin neredeyse hiç biri, o dönemki isyanından bahsetmiyor. Çünkü özellikle ikincisinde tek kelime yazamamışlardı. Birincisi; Ecevit hükümetinde AB'den de sorumlu ANAP'lı bakan iken, iktidarın durumuna tepki koyup hükümetten, partisinden istifa etmişti.

O sırada, DSP-MHP-ANAP hükümeti büyük medya siparişlerini de yetiştirmek için debeleniyordu. Hükümet aleyhinde çok sayıda haber açık açık sansüre uğruyor, elden verilenler manşet oluyordu; ben "Biat medyası" diye buna da derim işte! Nitekim, İrtemçelik de kaba, acı, acıtıcı sansürle selamlandı. Üstelik, liberal, demokrat, hakiki burjuva kültürüne sahip, Anayasa'ya, Cumhuriyet'e, rejime, demokrasiye saygılı biriyken dahi.

İkinci isyan ile sansür, hükümetin aldığı en önemli medya siparişi olan RTÜK tasarısının, medyanın ünlü isimlerinin ve parti yönetimlerinin baskısı altında, en ufak utanç duyulmadan yasalaştırılma süreciydi.

Artık bağımsız milletvekili olan İrtemçelik, tek onurlu çıkışı yapabilen ve şantaj haberlere maruz kalan DSP'li Uluç Gürkan' la birlikte çırpınan "iktidar kökenli" iki isimden biriydi. (Yeni kurulan AKP de aynı muhalefeti paylaşıyordu.) Şu beyanda bulundu:

"Bu, sadece eyyamcı yönetim anlayışının çarpıcı bir örneği değil; sükunetle tepki verilmesi kolay olmayacak kadar süfli bir 'Kula kulluk' terbiyesini sürdürme gayretinin nafile ifadesidir... Milletvekilleri özgür iradeleri ile baskı olmadan davranabilse bu kanun çıkmaz." Ve İrtemçelik o günün büyük andıç ve biat medyasında sansüre uğradı.

Ne başarılı diplomatlığı, ne bağımsız, onurlu tavrı değer gördü. Alçaklık her zaman kendi sinsi, içten pazarlıklı, sinik, ezik, küstah, terbiyesiz, boyun eğen, eğdirmeye teşne, kulluk eden sansürünü de çantasında taşıyordu.

Oysa, bakanken dahi, onların TV'lerine kapatma cezası geldiğinde, "Hamlet'in Danimarkası gibi. Akıl ve iz'anla izah edilemez" diyen de oydu. İktidar bulunca azarlaması azanlar ile andıç yahut biatlarla ses yükselten ve alçaltanlar o bağımsız tavrın kökenini anlayamaz.

Kula kullak eden ve ettiren, hiç hissedemez; hiç sevmez zaten!

Bu yazı 863 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Ocak 2009 Kravatın vicdanı
  • 15 Ocak 2009 Yeraltı ordusu!
  • 26 Aralık 2008 Hakikatin içyüzü
  • 15 Aralık 2008 Onların oğulları kızları...
  • 11 Aralık 2008 Bak şu bakana!
  • 23 Kasım 2008 Üç ana...
  • 17 Kasım 2008 Taş ile bomba... Kanun ile adalet
  • 13 Kasım 2008 Ya öyle değil de böyle ise...
  • 19 Ağustos 2008 Kırk tilki kırk ayak
  • 28 Temmuz 2008 Kahpelik!
  • 28 Ekim 2007 Kasrı Şirin mi şirin!
  • 10 Ekim 2007 Düşünmeye davet
  • 26 Ağustos 2007 Biat kültürü imiş!
  • 21 Haziran 2007 Büyük lokma... Büyük konuşma
  • 20 Haziran 2007 Susurluk, Ankara Sauna, Atabey Kaldırım, Danıştay Trabzon, İstanbul bomba Cumhuriyet
  • 17 Haziran 2007 Her senaryo aktörünü bulur
  • 11 Haziran 2007 Şimdi incir zamanı
  • 3 Haziran 2007 Bana her şey seni hatırlatıyor!
  • 29 Mayıs 2007 Bunu da gördük!
  • 28 Mayıs 2007 Kanmayın kıymayın!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,344 µs