En Sıcak Konular

Umur Talu


Umur Talu
0 0 0000

Cesur hukuk!Hükümet "demokrasi ve hukuk" ta kararlı mı; onca "Gittiği yere kadar" açıklamasına rağmen epey şüpheli. Çünkü, Türkiye politikasının, merkez partilerinin, merkeze kabul edilmek ve durmadan ne kadar ehlileştiğini, evcilleştiğini kanıtlamak isteyenlerin esas olarak iki "uzlaşma gösterisi" hattı vardır:

İlki; uluslararası ve yerli ekonomik, finansal güçlerle mutabakat; hatta posta atarken dahi sonunda teslim olmak. İkincisi, ne hikmetse "devletin, rejimin dokunulmazları" sanılan bir takım kişi ve kurumlarla denge tutturmaya çalışmak.

Buna kimileri "balans" da diyor. Elbette ülkelerin, toplumların, devletlerin, rejimlerin "balans" ihtiyacı olabilir.

Bu "gerçekçi ihtiyaç" ın varlığını reddetmem. Lakin, hukuk ve demokraside samimiyet, ilkeler ve tutarlılık; fazla hesap kitap, balans, denge arayışı, şantaj dengesi, pazarlık, içten pazarlık, kurbağa ürkütmeme, kendi şeyinden korkma filan kaldırmaz.

Kaldırır ama o zaman da demokrasi ile hukuk hep yamuk yumuk olur.

Daha ana kucağında, ilkokulda "cesur milletin fertleri" olarak okutulan milyonlarca hepimizin Askerlik elbet bir yana ama, sivil toplum ve gündelik hayat içinde, elbet istisnalar ile saldırganlar, kaba kuvvetçiler, bir kuvvete ve kitleye sığınarak gürleyenler hariç, çok sayıda cesur siyasetçi, cesur hukukçu, cesur akademisyen, cesur bürokrat, cesur sivil toplum örgütü mensubu, cesur gazeteci çıkaramaması hazindir.

Destanları, efsaneleri, menkıbeleri, tarih öyküleri "mertlik" ten epey bahseden bir ülkede, hakiki ve harbi mertliğin bu denli sulanmış, demode sayılmış, enayilik kılınmış olması da öyle.

Demokrasi ve hukuk, teoride "fazla insan hali" görünen cesaret, yiğitlik, mertlik gibi kavram ve niteliklerle pek alakalı zannedilmez. Ama öyledir. Bana insan haklarını anlatıp duran bir "Hoca", o haklar yanı başında bir insanın bedeninde, hayatında çiğnendiğinde gık çıkarmıyorsa, hakiki hukukla esas alakasız olan odur; onca diploma, tez, kürsü, cüppe, unvana rağmen.

Aynı şey siyasetçi, hukukçu ve bizler için de geçerli. Ya da maalesef çoğu zaman geçersiz!Bu iktidarın, partinin ve tabanının, hukuk arayabilmesi için hukuk, ahlak, etik terazisine kendini de vurabilmesi lazım.

"Elden teslim TÜPRAŞ hisseleri" misal. Paçalardan epey hukuksuzluk akarken, vicdanınızı cesur, yiğit, mert kılamazsınız. O yüzden, şimdi "Danıştay gerçekleri" ni arama konusunda, onca lafa rağmen, hükümet bulanık suyun dışında ne adım atabilecek; bakalım. Çünkü, hepsini bilemem ama, bu iktidarın en çok gıcık olup görevden ittirdiği iki önemli Emniyetçi, ille hayata her bakışlarını paylaşmam şart değil ama, Edirne'ye ötelenen Hanefi Avcı ile aylar sonra görevine mahkeme kararıyla dönebilen Emin Arslan oldu.

Susurluk, Türkbank gibi olayların üstüne gidebilen ve bugüne kadar isimlerine akçalı, pakçalı leke karışmamış ve pek kimsenin adamı olmayan iki isim. Onlara, Genelkurmay'ın da baskısıyla, "Dili uzun" diye görevden kesilen, oysa bugün bulanan nice olay ve ismi izlemiş istihbaratçı Sabri Uzun' u ekleyin.

Ve hepsine; bir de bugünkü Emniyet Genel Müdürü ile ekibinin sansürle kapattırdığı "Polis Akademisi" dergilerini, demokrasi ve hukuku emniyetgüvenlik dünyasına daha çok katmak isteyen o "eğitimli polisin vicdanı" yayınları ekleyin. Çok umutlu olamazsınız.

Geçen gün, bu işlere çok yakın bir bakan arayıp "Yazınız çok doğru iz üstünde; kutlarım" dedi. Cevabım şuydu: "Asıl siz doğru iz üstünde olun!"

Elinizi vicdanınıza koyun; demokrat, adil, cesur ve mert olun!

Bu yazı 926 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Ocak 2009 Kravatın vicdanı
  • 15 Ocak 2009 Yeraltı ordusu!
  • 26 Aralık 2008 Hakikatin içyüzü
  • 15 Aralık 2008 Onların oğulları kızları...
  • 11 Aralık 2008 Bak şu bakana!
  • 23 Kasım 2008 Üç ana...
  • 17 Kasım 2008 Taş ile bomba... Kanun ile adalet
  • 13 Kasım 2008 Ya öyle değil de böyle ise...
  • 19 Ağustos 2008 Kırk tilki kırk ayak
  • 28 Temmuz 2008 Kahpelik!
  • 28 Ekim 2007 Kasrı Şirin mi şirin!
  • 10 Ekim 2007 Düşünmeye davet
  • 26 Ağustos 2007 Biat kültürü imiş!
  • 21 Haziran 2007 Büyük lokma... Büyük konuşma
  • 20 Haziran 2007 Susurluk, Ankara Sauna, Atabey Kaldırım, Danıştay Trabzon, İstanbul bomba Cumhuriyet
  • 17 Haziran 2007 Her senaryo aktörünü bulur
  • 11 Haziran 2007 Şimdi incir zamanı
  • 3 Haziran 2007 Bana her şey seni hatırlatıyor!
  • 29 Mayıs 2007 Bunu da gördük!
  • 28 Mayıs 2007 Kanmayın kıymayın!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,051 µs