En Sıcak Konular

Hasan TevfikHasan Tevfik
0 0 0000

Diplomatik televole turu!Bir konuya kaptırdığımız zaman maşallah pehlivan tefrikası gibi yazıyoruz.. Oysa Ankara diplomasi dünyası hızlı ve renkli.. Gündemi kaçırmamak lazım! Hazır yılbaşı da yaklaşıyorken, şöyle bir toparlayalım, son 1-2 ayda hangi elçiliklerde ne faaliyet yapılmış yazalım istedim. Bir nevi, “bunları biliyor musunuz” veya “diplomatik televole” kıvamında! Buyursunlar...

* Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni Büyükelçisi Sun Guoxiang Türkiye'de. Büyükelçi Hilton Oteli'nde düzenlediği resepsiyonda “bir tanışalım” dedi... Ankara ahalisi Çin yemeklerine bayıldığından katılım sağlam oldu. İP Genel Başkanı Doğu Perinçek,  Bakan Vecdi Gönül, CNR Holding Ankara Temsilcisi Uğur Bekem, ANGİAD Başkanı Birol Akman, ATO Başkanı Sinan Aygün icab ettiler. ABD, Venezuela büyükelçileri de oradaydı.
* Yunanistan Büyükelçisinin eşi Athena Yennimata ANAÇEV yararına kendi evinde bir defile düzenledi. Plaket falan da sunuldu tabi ama konser eşliğinde Türk motifli giysileri sunan mankenler daha çok alkış aldı!

* Tayland Milli Günü de Hilton’da kutlandı. Tayland Büyükelçisi Kanya Chaiman çok sempatik bir diplomat. Resipsiyona Lübnan, Venezuela, İsrail, Kanada, Yeni Zellanda ve Vietnam Büyükelçileri ilgi gösterdi.

* Efenim şu sıralar dış misyonun gözde resepsiyon mekanı Swissotel.. Artık kalabalık olunca indirim mi yapıyorlar bilmem ama Kazakistan Milli Günü de burada kutlandı.  Kazakların yöresel kıyafetleri hoştu. Eski cumhurbaşkanı Süleymen Demirel, Kazak ressam Onal Abişeva, Rusya, ABD, Almanya, Umman büyükelçileri katıldı.

* Merkezi Küba’da bulunan “Prensa Latina Haber Ajansı” Türk okurların hizmetinde. Yani artık bu uzak bölgeden teferruatlı haberleri Türkçe alacağız. Bu ajansın bir özelliği de efsanevi lider Ernesto Che Guevara tarafından 1959’da kurulmuş olması.  İşte bu yeni yayın yüzünden Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal gece düzenledi. Prensa Latina’nın Türkiye temsilcisi Antonio Cuesta da katıldı.

* İtalya Büyükelçiliği’nde İtalyan Ticaret Odası'nın Ankara'da şube açması nedeniyle bir resepsiyon verildi. Ben tam anlayamadım ama bu arada birine sanırım Şovalye ünvanı verildi. Bu arada ekleyeyim, İtalyanlarla çalışan ne kadar Ankaralı iş adamı varmış.. Hayret yani. Hatta İtalyan Ticaret Odası Temsilcisi görevine de bir Türk getirildi. İtalya Büyükelçisi Carlo Marsili ikramları kendi eliyle yaptı. Eğlenceli adamlar vesselam. 

* Romanya Milli Günü nedeniyle yine Swissotel'de bir resepsiyon düzenlendi. Romanya  Büyükelçilisi Constantin Grigorie evsahipliği yaptı. Enerji Bakanı Hilmi Güler bey de katıldılar.  Ben Romanya elçiliğine pek vakıf değilim.. Fakat resepsiyonda şarkılar söyleyen adamı kim bulduysa helal olsun.

* Umman Milli Günü Sheraton Otel'deydi.. Bizi Umman Büyükelçisi geleneksel kıyafetleri ile karşıladı. Nedense hükümet katılımı kuvvetli oldu.. Kürşat Tüzmen, Kemal Unakıtan ve Cemil Çiçek oradaydı. Venezuela ve Japonya Büyükelçileri edrraflarında halice bir kalabalık toplamayı başardı.

* Ben adlarını duymamıştım ama demek varmış.. “Türk ve Çin Kadınlar Dostluk Derneği” defile düzenledi. Nerede? Rusya Büyükelçiliği'nde. Eğlenceli tarafı şuydu.. Rusya, Yunanistan ve Moldova Büyükelçi eşleri gönüllü mankenlik yaptı.
* İspanya Milli Günü de büyükelçilikteydi.. Resepsiyon verildi. İspanyol Büyükelçi Luis Filipe Fernandez De La Pena ve eşi diplomatik nezaketi bile aşan derecede kibar insanlar. Kapıda karşılayıp kapıdan uğurladılar herkesi. Lübnan, Almanya, Umman diplomatları da kalabalık halde mevcuttu.
Şimdilik bu kadar.. Emin olunuz bunun üç katı daha faaliyet var listede. Sonra bir tur daha yaparız.Bu yazı 2,153 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Ocak 2007 Diplomatik televole turu!
  • 12 Ocak 2007 Hangi bayan diplomat kan revan içinde bulundu?
  • 12 Ocak 2007 Diplomatik eşcinseller meselesi – II
  • 12 Ocak 2007 Diplomatik eşcinseller meselesi - I
  • 12 Ocak 2007 Harlem’le özel bir gece
  • 12 Ocak 2007 Ross Wilson’la başbaşa: Kuzey-Kuzeydoğu!
  • 12 Ocak 2007 İkinci perde!
  • 12 Ocak 2007 İkinci perde!
  • 12 Ocak 2007 25 diplomatın pastırma notları!
  • 12 Ocak 2007 Bir Türk subayı ile bir Amerikan subayının farkı!
  • 12 Ocak 2007 Elçilik Bahçesi’nde havai fişek saldırısı
  • 12 Ocak 2007 Born of the fourth of July-2
  • 12 Ocak 2007 Amerikan elçisinin kapısı kimlere açılır? (4 Temmuz-1)
  • 11 Ocak 2007 Amerikan tarzı kravat ve Westmacott’un kırmızı çorapları!
  • 11 Ocak 2007 Türk kadınların elini öpün; Türkiye’deki yabancıların üzerinde kıyafet durmuyor!
  • 11 Ocak 2007 ABD Büyükelçisi’nin eşine kendi adıyla seslenin!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,118 µs