En Sıcak Konular

Necati Doğru


Necati Doğru
0 0 0000

F-16’nın beynini Türk mühendisler yenileyebilir!Kendi uçağını kendin yap” kampanyasını bundan 34 yıl önce (1970’lerin başında) başlatmış ve ordusu dışa bağımlılıktan kurtulsun diye dalga dalga heyecan, arzu, kararlılık yükseltmiş, bu kararlılığın sonucu olarak Ankara Mürted’te ve Eskişehir’de TAİ tesislerini kurmuş Türkiye, neden F-16’ların beynini yenilemek için Amerikan şirketine 800 milyon dolar aktarıyor?

Soru buydu.

Genelkurmay açıkladı ki bu yenileme işi için aktarılan para 800 milyon dolar değil, 400 milyon dolardır. Zaten siz de kabul edersiniz ki sorun para değil. Ordunun ihtiyacı varsa bu halk “gözbebeği bildiği ordusu için” parayı, fedakârlığı esirgemiyor, esirgemez, hür yaşamak istiyorsa esirgememesi de gerekir.

Soru şuydu:

Biz niçin yapamıyoruz?

Türkiye’deki fabrikalarda üretilmiş 260 F-16 savaş uçağının; akıllı bomba atabilmesini sağlayacak yazılımların ve gelişmiş elektronik sistemlerin yenilenmesi işini niçin ABD’deki şirkete ihale ediyoruz?

Genelkurmay şunu söylüyor:

Bu paket anlaşmadır.

Ben de şunu söylüyorum:

Böyle anlaşma mı olur?

Kim yaptı bu “Türkiye’nin ordusunu sürekli ABD bağımlısı kılacak paket” anlaşmayı? Okurlardan çok sayıda mektup aldım. Hepsini yayınlamak isterim. Fakat sabrınızı günlerce istismar etmekten korkarım. Bu nedenle mektuplardan sadece birini; konuya açıklık getirmesi açısından, bu köşede yayınlamayı önemli buldum.

O mektubu yayınlıyorum:

***

“Sn. Doğru,

Ben 21 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi’nden Yüksek Elektronik Mühendisi olarak mezun olmuş bir üsteğmendim.

O yıllarda, F-16’larda bugün gündeme gelen “akıllı bombaların” da gerisinde kalan pek çok teknolojik eksiklik olduğu bilinmekteydi.

O dönemde, benim gibi ODTÜ, İTÜ ve BÜ’den mezun olmuş ve Kara Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olmak üzere bu eğitimleri almış bulunan, yanılmıyorsam 40 kişi civarında iyi eğitilmiş bir kadro mevcuttu. Şimdi onlar Albay mertebesinde. Daha önemlisi, bu genç kadro mühendislik konusunda bir şeyler üretme açlığı içindeydi. O günlerde bir gazetede çıkan iş ilanı kanımı iyice dondurdu ve beni istifaya kadar götüren olaylar zincirinin ilk halkası oldu: İlan; “F-16 uçuş sistemi konusunda Hv. K. Komutanlığı tarafından istihdam edilmek üzere elektronik, bilgisayar mühendisleri alınacaktır” diyordu.

İstifa ettim.
1 yıl sonra “kendi ordumun ancak İngilizce öğretmenliği yaptırabildiği” mühendisi olarak ben Fransa’da Thomson Firması’nın “Hava Trafik Kontrol Yazılım Geliştirme Bölümü”nde 5 yıllığına çalışmak üzere işe alınmıştım. Aradan bunca zaman geçtikten sonra da; kendi bünyesindeki teknik kadroyu bile layık olduğu işlerde değerlendiremeyen, değerlendirecek vizyonu gösteremeyen asker-sivil yapının süregeldiğini yine son 2 gündür köşenizdeki yazılarınızdan okuyorum. Bu konuda yanılıyor olmaktan; kırgınlığımın üzerinden çok zaman geçmiş olsa da, çok ama çok mutlu olacağımı belirtmek isterim. Son söz olarak; “Biz de yapabiliriz” diyerek tamamlamak istiyorum. Bunu da neredeyse tüm dünyaya askeri-sivil platformlar için yazılım üretip satan bir Fransız firmasında yıllarca çalışmış biri olarak söylüyorum. Tabii, “bizim yapmamız” birilerinin işine gelmiyor olabilir. Saygılarımla...
H. Yücel Özel”Bu yazı 704 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 14 Haziran 2007 Türkiye Mossad modeli kuramaz mı?
  • 26 Nisan 2007 Hımbıl laikler!
  • 8 Şubat 2007 Yılın sorusu: Olmayan petrol peşkeş çekilir mi?
  • 8 Şubat 2007 Yılın sorusu: Olmayan petrol peşkeş çekilir mi?
  • 11 Ocak 2007 F-16’nın beynini Türk mühendisler yenileyebilir!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,733 µs