En Sıcak Konular

Güler Kömürcü


Güler Kömürcü
0 0 0000

Kimler tasfiye edilecek?!Biz bu filmi daha önce görmemiş miydik, görmüştük değil mi? Filmin sonunda 'kovboy' ölüyor (itibar infazı ya da mecazi diğer anlamlar kastım), kovboy kim demeyin, düş gücünüzü kullanın efendim...

Neyse ciddileşeyim, son birkaç gündür çok sayıda uzmanla konuştum, konuştuğum uzmanlar bugünü ve yarını değerlendirir iken, öncelikle SAM AMCAMIN kendi üretimi olan 'light İslamı' artık tasfiye kararı alıp- süreci başlattığını (tasfiye yerine aslında light İslam planının taşeronlarının etkilerinin azaltılıp-rafa kaldırılacaklarını söylemek daha doğru, çünkü belki ileride yine lazım olurlar mantığıyla tam bir tasfiye gerçekleşmeyecek, bunlar arasında da light İslamın temsilcisi olan -bazı siyasi yapılarla birlikte kimi cemaatlerin de yer aldığı) belirtiliyor. Elbette bu süreçte mevcut gerginliğin ritmi de giderek daha daha artacak.

Bitmedi, tasfiyesi başlatılan bir grup daha var; BÜYÜK ABİLER, önümüzdeki dönem, özellikle 30 milyon Türk'ün yaşadığı İran operasyonunda Türkiye üzerinden, Türk kartının stratejik önemini çok iyi biliyorlar. Türkiye, İran ve Azerbaycan başta, Kafkasya'da 'TÜRK' kimliğiyle belirleyici olabilir.

Diğer yanda Kürdistan planında Türkiye'nin (Türk milliyetçilerinin-ulusalcı cephenin) sert duruşu BÜYÜK ABİ'ye kaçınılmaz engel teşkil ediyor. O halde? En iyi barış şahinle yapılır mantığından çıkışla, BOP'un pazarlık masasına Türkiye'nin şahinlerinin oturması gerekli, Türk halkının nabzını artık sadece Türk şahinler düşürebilir, dolayısıyla da; güle güle light İslam, hoş geldin Türkçü-içinde de bir tutam İslam aroması olan yeni yapı...

Gelgelim, Türkçü-milliyetçi-ulusalcı cephede-kontrol dışı marjinalleşen-milisleşen, hiçbir kuruma bağlı olmadan bağımsız davranan, durumdan vazife çıkaran malum bazı hareketlerden de çok rahatsız BÜYÜK ABİLER. Şu anda olan da bu işte; BÜYÜK ABİ, Türkiye'de siyasal milliyetçi akımların ve de özellikle MHP'nin önünün açılmasına onay verir iken, kendi kendine durumdan vazife çıkaran, milisleşmeye başlayan marjinal grupları da bir an önce tasfiye etme kararı almış durumda.

İşte size MHP'nin soğukkanlı bekleyişinin arka planı ki bence de MHP'nin tepesindekiler en doğru olan duruşu sergiliyor, sağduyuyla bekliyorlar, yakın geleceği bilerek seyrediyorlar.

Danıştay dosyasının arka planında olan makro açıdan budur (Salı yazımda genel çerçevenin bir başka açıdan yorumu da vardı) milli-ulusalcı cephede kontrol dışı-bireysel hiçbir akıma geçit yok artık, bölgesel yapılanmaların, adı her ne ise benzer milli kuvvetlerin tamamı ya siyasal bir parti çatısı altında birleşmeye yönlendirilecek ya da bir biçimde (!) tasfiye edilecek, etkisizleştirilecek...

Ve kurulacak yeni sandıktan MHP-CHP belki DYP ve de çekirdek AKP ile üniter yapıyı savunan bir Kürt partisi çıkacak, bu yapı da yeni Türkiye'nin, federasyon tartışmalarının kaderini belirleyecek.

İçinde bulunduğumuz yeniden formatlama sürecinin şiddeti ve kullanılan argümanlar da oldukça sert olacağa benziyor, lafın tamamı kime söylenir efendim? Anladığınıza eminim ey bilen okur. Bu arada tekrar edeyim, size aktardığım bu analizin sahibi ben değilim, konuştuğum değerli uzmanlardır.

Şimdi daha mikroya-yakına bakalım, içerde siyasi kulislerde konuşulanlara kulak kabartalım, deniliyor ki; Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na çıkması ya da Erdoğan'ın KÖŞK ısrarı, ülkenin büyük bir siyasi krize girmesine neden olacak ve şayet Erdoğan, Köşk'e giderse partisi AKP kaçınılmaz olarak parçalanabilir, peki bu kaosu ne değiştirebilir?

Cevap; erken seçim. O halde ülkenin daha az sancılı günler yaşaması adına 'erken seçim' en hayırlı olandır da... Erdoğan dün de bir defa daha net biçimde açıkladığı gibi erken seçimi kesinlikle istemiyor, önce partisinin kendisini Köşk'e taşımasında sabitlenmiş belli ki.

Peki erken seçimi yaratacak başka etkenler olamaz mı? Olabilir elbette, önemli bir siyasinin yorumuyla aynen aktarıyorum; 'Erdoğan Cumhurbaşkanı olmaya kesin karar verirse, CHP hemen sine-i millete gidebilir bu da erken genel seçim demektir.' Fazla yorum gerekir mi?

Tamam, bu kadar yeter, son söz; akıl tutulmalarına tahammül yok, gökten dokuz katlı şimşeklerinizle yağacaksınız, gücünüze inanın ve unutmayın kaos akıllı için fırsat, zayıf için mahvoluş demektir, akıl tutulması Y-O-K.Bu yazı 480 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Haziran 2007 ‘İnsan tanrı’ yaratma planı devrede
  • 22 Mayıs 2007 2 yıl sonra yeni seçim beklentisi...
  • 15 Mayıs 2007 22 Temmuz’da seçim olmayabilir-mi? 
  • 8 Mayıs 2007 ‘AKP kapatılabilir’ 
  • 20 Nisan 2007 Her an her şeyin dengesi değişebilir... 
  • 12 Nisan 2007 Köşk yolundaki meçhul hesaplara bakalım 
  • 5 Nisan 2007 "5 yılda 7 ülke ele geçirilecek"
  • 13 Mart 2007 Andıç... Dosya savaşlarında sırada ne var? 
  • 8 Mart 2007 Eylem senaryoları... 
  • 20 Şubat 2007 Gül, Kürt liderlerle hafta sonu görüştü mü?! 
  • 13 Şubat 2007 Evet, derin devlet vardır... 
  • 8 Şubat 2007 ‘Kürt devleti Türkiye himayesinde kurulacak’  
  • 2 Şubat 2007 Acil müdahale... 
  • 1 Şubat 2007 Şifre; Serhildan mı?
  • 30 Ocak 2007 Çok özel bilgiler ...
  • 26 Ocak 2007 Perde arkasındaki gerçekler farklı mı? 
  • 25 Ocak 2007 ‘ABD’nin Karadeniz Projesi’ ve de suikastların şifresi  
  • 29 Aralık 2006 Washington Büyük Locası Türk'e emanet
  • 15 Aralık 2006 Asker baharda K. Irak'a girerse ne olur?
  • 7 Aralık 2006 AKP'li Edibe Hanım ve de TAŞYAPI...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,583 µs