En Sıcak Konular

Mehmet Barlas


Mehmet Barlas
0 0 0000

Kavgaya dönüşmüş her polemik geride yaralar bırakır...Farkındaysanız siyasette de, medya polemiklerinde de üslupta bir sertleşme görülüyor. Aynı meslekten insanların, düşman kampların üyeleriymiş gibi birbirlerine hakaret dolu cümlelerle saldırdıklarını, farklı görüşlerini anlatmak yerine, karşıtlarını adeta susturmak hatta yok etmek istediklerini görüyoruz.
Oysa siyasetçiler de, gazeteciler de aynı kaderi paylaşırlar.
Siyasetçiler birbirlerini yıpratınca, tüm siyaset ve dolayısıyla demokrasi yıpranır.
Bir medya grubu rakiplerini yok edince, o artık "Basın"ın bir parçası olmaz, "Tekelci sermaye" olur. Hem devletin, hem toplumun karşısında tek başına bir hedef oluşturur.
Cumartesi akşamı Ufuk Güldemir'in evinde hem onun sağlığını kazanmak için verdiği mücadeleyi hem de eşi Gaya'nın doğum gününü kutlamak için toplandık. Müzik dünyamızın büyük ismi Durul Gence'nin davulunun yanında, Murat Sungar'ın piyanoda, Sedat Ergin'in gitarda, Meriç Demirkol'un saksofonda çaldıkları topluluk, bizlere unutulmaz saatler yaşattı.
Basın dünyamızın önde gelen isimleri de Gaya-Ufuk Güldemir'lerin evindeydi o gece. İçlerinde geçmişte polemikten öteye kavgalara girdiğim, fikir ayrılıklarımızın kalım savaşına dönüştüğü meslektaşlarım da vardı. Onlarla o akşam bir arada olup, o gecenin büyüsünü paylaşırken, geçmiş kavgalarda ölçüyü neden kaçırdığımızı da anlamaya çalıştım içimden.

MEDYA KARTELİ
28 Şubat öncesindeki medyanın ansiklopedi savaşlarının, sonunda "Medya Karteli" ne nasıl dönüştüğünü, bunun hem demokrasiyi, hem de medyanın güvenilirliğini nasıl zedelediğini hatırladım. Sonuçta Dinç Bilgin medya dışına itildi ama o kavgaların aktörleri olan bazıları, şimdi yeni kavgaların arayışı içindeler.
Oysa kavgalar geride kalmış olsalar bile hem izler hem de yaralar bırakıyor karşıt taraflarda. Bir sayın okurum, gerçekten çok anlamlı bir öykü göndermişti geçen hafta. Sizlere aktarayım.
Kötü karakterli bir genç varmış... Bir gün babası ona çivilerle dolu bir torba ve bir tahta vermiş, "Bir gün arkadaşlarınla tartışıp kavga ettiğinde, her seferinde bu tahta perdeye bir çivi çak" demiş. Genç ilk gün tahta perdeye 37 çivi çakmış. Sonraki haftalarda kendi kendini kontrol etmeye çalışmış ve her geçen gün daha az çivi çakmaya başlamış.

'DELİKLER KAPANMAZ'
Nihayet bir gün gelmiş ki hiç çivi çakmamış. Babasına gidip bu durumu anlatmış. Babası onu yeniden tahta perdenin önüne getirmiş ve "Bu günden başlayarak kavga etmediğin her gün için tahtadan bir çivi çıkart" demiş.
Günler geçmiş ve sonunda tahta perdedeki bütün çiviler çıkartılmış. Bunu gören babası, oğluna "Aferin" dedikten sonra şunları söylemiş:
- İyi davrandın, ama bu tahta perdeye dikkatle bak. Birçok delik var. Artık hiçbir şey geçmişteki gibi güzel olmayacak. Arkadaşlarla kavga ettiğin zaman kötü şeyler söylenir ve bunlar her seferinde bir yara bırakır. Arkadaşınla barışabilirsin ama yine de bu delikler kapanmaz.

DELİK DEŞİK
Meslektaşım ve arkadaşım Ufuk Güldemir'in o gece sağlığına kadeh kaldırırken bir diğer arkadaşım ve meslektaşım Mehmet Ali Birand'ın geçirdiği operasyon ertesinde sağlığına kavuşmasının mutluluğunu da yaşıyordum. Ve 2006'da yitirdiğim arkadaşım, meslektaşım, eşsiz iyi insan Yılmaz Çetiner'in hayatımda nasıl bir boşluk bıraktığını düşünüyordum.
Sade bizim meslekteki polemiklerin yıpratıcı kavgalara dönüşmesi konusunda değil, siyasi rakiplerin görüş farklarını kavgaya dönüştürmemeleri için de bunları yazıyorum. Rakipler birbirlerini aşağılayıp, hakaret etmek yerine, kendilerinin başarı ve becerilerini ortaya sürseler, yaşamımız kesinlikle daha sağlıklı olurdu.
Hiç unutmayalım. CHP ve AP 1980 öncesinde bir cumhurbaşkanının ismi üzerine anlaşamayıp, birbirleri ile kavga ettiler. 12 Eylül'de Evren cumhurbaşkanı olduğunda ise iki partinin de söz hakkı yoktu.
Sonunda hepimiz aynı gök kubbenin altındayız ve aynı kaderi paylaşıyoruz. Sosyopolitik yaşamımızı bundan sonra da, delik deşik ve yaralı bereli geçirmenin fazla anlamı yoktur.


 Bu yazı 732 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Eylül 2012 Sakın "Erdoğan'sız AK Parti" hesabı yapmayın!
  • 28 Temmuz 2012 "Büyük Kürdistan" bir Amerikan sorunudur
  • 16 Ocak 2012 Kıbrıs'ı da Kwai Köprüsü'ne benzetmedik mi?
  • 9 Ocak 2012 Orta yaş sınırı yükselirken artık kimse yaşlanmayacak mı?
  • 4 Ocak 2012 AK Parti başarılı olursa tüm Türkiye başarılı olacaktır
  • 29 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun
  • 31 Ağustos 2011 Yeniden açılım günlerinin üslubuna dönülmelidir
  • 17 Temmuz 2011 Asıl sorunumuz acaba ''Şarklılık'' mı?
  • 9 Temmuz 2011 Siz değişmezseniz koşullar sizi değiştirir...
  • 26 Şubat 2011 İktidar iddiası bulunmayan muhalefet olur mu?
  • 25 Kasım 2010 CHP'nin sivil paşalarının sivil darbe ürküntüsü...
  • 11 Ekim 2010 Kılıçdaroğlu'nun önündeki tarihi fırsat
  • 22 Eylül 2010 Sentetik beyaz Türklerin dayanılmaz hafifliği
  • 11 Eylül 2010 Kim yalancı? Anayasa Mahkemesi mi, CHP lideri mi?
  • 9 Eylül 2010 İktidarı 'Evet' mi yoksa 'Hayır' mı güçlendirir?
  • 28 Haziran 2010 Üslubu tırmandırınca kelimeler kifayetsiz kalabilir
  • 12 Haziran 2010 Yeni dünyada eksen de merkez de farklı yerlerdeler
  • 7 Mayıs 2010 Teşekküre karşı benden de bir teşekkür...
  • 5 Ocak 2009 Basın ''Medya'' olmadan önce kol kırılır yen içinde kalırdı...
  • 3 Kasım 2008 Türk demokrasisinin sabırla imtihanında geçer not alabilecek miyiz?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,651 µs