En Sıcak Konular

Melih Aşık


Melih Aşık
0 0 0000

Şekersiz konu!Ülkede para eden ne varsa satmayı... Böylece günü kurtarmayı ve Batı'nın para babalarını memnun etmeyi kafasına koymuş olan iktidardaki kadro son olarak gözüne şeker fabrikalarını... Daha doğrusu toplam 25 fabrikadan sadece kâr eden üçünü; Konya Ilgın, Konya Ereğli ve Niğde Bor fabrikalarını kestirmiş görünüyor. Bu üç fabrikanın satışından beklenen para ise sadece 450 milyon dolar. Satış gerçekleşirse bunun ne gibi sonuçlara yol açacağını konunun uzmanı bir dostumuz şöyle anlatıyor.
- Ilgın, Ereğli ve Bor, Türk Şeker'i ayakta tutan fabrikalardır. Satılırlarsa Türk Şeker'in genel mali yapısı kaçınılmaz olarak bozulacağı için kalan 22 fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Bunun ülkeye vereceği ekonomik, sosyal, toplumsal zararlar saymakla bitmez.
- Örneğin?
- Sadece bu fabrikalarda çalışan 15 bine yakın insan işsiz kalmayacaktır. Varlıkları bunların varlığına bağlı... Pancar üreticisi, hayvan besicisi, nakliyeci, vb. gibi geçimlerini bu sektörden sağlayan yaklaşık 10 milyon insan da açlığa mahkûm olacaktır. Dahası, şeker sanayii yok olacağı için Türkiye, uluslararası suni tatlandırıcı şirketlerinin pazarı haline dönüşecektir...
Satış ihaleleri iki kez ertelenmiş... Ama ihaleden vazgeçilmemiş... Uygun fırsat kollanıyormuş yeni satış için... Çevremizde öylesine bir yağma ve talan var ki.. Hangi birini bu sayfalara getireceğimizi şaşırıyoruz...

Soru: Milletvekilleri sine-i millete dönerse ne olur?
Yanıt: İyi olur... Vatandaşın halini her gün daha yakından görme imkânı bulurlar...
Haldun Ertem


Büyük şehir, küçük ihale...
Kadıköy Salı Pazarı alanı yeniden düzenlenmek için ihaleye çıkarıldı. İhaleyi Taşyapı firması kazandı. Salı Pazarı'nın yarattığı trafik sıkışıklığı şikâyet konusu oluyordu. Doğru. Ama şimdi ortaya ne çıkacak? Soruyu Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'e soruyoruz... Yanıtı:
- Burada nasıl bir proje uygulanacak hiç bilmiyorum, bize bu konuda hiç bilgi verilmedi...
1 milyon insanın yaşadığı Kadıköy'ün göbeğinde Anakent Belediyesi'nce bir düzenleme yapılıyor. Ne halka ne halkın temsilcisi olan belediyeye bilgi verilmiyor. Harika!
Selami Öztürk anlatmaya devam ediyor:
- Ali Müfit Gürtuna zamanında yapılmış, burasıyla ilgili plan vardır. Bu plana göre alanın dörtte üçü yeşil alan dörtte biri otopark ve pazar şeklinde düzenleme öngörüyor...
- Acaba bu plana uygun bir düzenleme mi yapılacak?
- Sanmıyorum. Ortada Taşyapı tarafından verildiği anlaşılan birtakım proje fotoğrafları dolaşıyor. Bu fotoğraflarda çok yoğun yapılaşma görülüyor. Mesela Kadıköy dergisinde bir yazı var. 1140 satış noktası görülüyor...
- Böyle bir proje uygulanabilir mi?
- Uygulanması için plan değişikliği yapılması lazım. Ayrıca alanın tümü belediyeye ait değildir. Belediyenin tüm alan üzerinde tasarruf yetkisi yoktur...
- Proje size de gelecek öyle değil mi?
- Evet ama henüz Anakent Meclisi'nden geçmiş bir plan ve proje bile yok ortada.
- Peki ihale neye göre yapılıyor?
- Ne üzerinde nasıl anlaştıklarını bilmiyoruz. Bu işler hep kapalı kapılar ardında yapılıyor... Yüzde şu kadarı senin, yüzde şu kadarı benim gibi anlaşmalardan sonra plan ve proje işlerine girişiliyor.
Selami Öztürk ile konuşurken Haydarpaşa Garı ve çevresine uygulanacak yeni projeye de değiniyoruz. Bu konuda acaba Kadıköy Belediyesi'nin fikri alındı mı?
- Bugüne dek kimse bize fikrimizi sormadı, diyor Öztürk...
İhaleleri büyük tesadüf, hep aynı firmalar kazanıyor. Kurallar çiğneniyor. Kentin sahibi olan halk devre dışı. Şehircilik iflas etmiş. Önüne gelen yere gökdelen dikiliyor. Trafik felç... Birkaç vurguncu ve rüşvetçi dışında herkes mutsuz... Ne biçim şehir bu?


CHP...
CHP erken seçim istiyor, ama İstanbul'da iki yıldır gençlik kolları yok. Ankara'da bir yıla yakındır düşmüş durumda. Hemen hemen bütün büyük şehirlerde durum böyle. Varın Anadolu'yu siz düşünün. Parti ne kongre yapabiliyor ne de atama...Genel merkez binasında bir tane bile genç yok. Gençleri bu kadar dışlayan parti nasıl olacak da erken seçime gidecek?..
CHP Gençlik Kolları'nın eski başkan yardımcısı Ali Murat İrat söylüyor yukarıdaki sözleri... Ekliyor: "Kurucusunun, memleketi gençlere emanet ettiği bir parti gençlerden bu kadar uzak olur mu?"

Irak'taki ABD askerleri arasında intihar olayları artıyormuş.
İntihar bombacıları psikolojik savaşı kazanıyor galiba...
* * *
Dışişleri Bakanı Gül, AB ile müzakereler konusunda "İrademizle fasılları açıp kapatma imkânına sahibiz" demiş.
Bu fasıl heyetiyle biraz zor, ama inşallah öyledir...


Yakış...
Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış: "Limanları açmak Rumları tanıma anlamına gelmez" dedi önceki gün, "Tayvan'ı da devlet olarak tanımıyoruz, ama limanlarımız onlara açık..." diyle ekledi.
- O zaman niye açmıyorsunuz, diye soralım kendisine...
Bilmiyorsa hatırlatalım. AB'nin istek listesinde, "Limanları açın"ın hemen ardından "Rumları tanıyın" koşulu geliyor...Bu yazı 589 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Ocak 2007 Yine vurulduk...
  • 21 Aralık 2006 Şekersiz konu!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,759 µs