En Sıcak Konular

Taha Akyol


Taha Akyol
0 0 0000

Kim bunlar?DANIŞTAY'DAKİ katliam girişiminin ve Cumhuriyet gazetesine saldırıların faili belli, Av. Alparslan Arslan ve suç arkadaşları... Ama bunların arkasında kimler var? Arslan'ın eski yüzbaşı Muzaffer Tekin'le ilişkisi bu noktada son derece önemli: Bu ilişkilerden hareketle, "Kızılelma Koalisyonu" ve "Vatansever Kuvvetler Güç Birliği" gibi oluşumlar, hatta "Türk Mukavemet Teşkilatı" gibi "derin devlet"i çağrıştıran tuhaf yapılanmalar gündeme geliyor.

Zanlıların evindeki aramalarda da "Ulusalcı" yayınlar, "İstihbarat ve Gerillanın El Kitabı" ve meşhur "Kırmızı Kitap" gibi belgeler bulunuyor. Yüzbaşı Tekin'in 'intihar'a teşebbüs ettiği villa bir astsubaya ait! Onu hastaneye getirenler de eski subaylar! Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in babası da merhum gazeteci İlhami Soysal'ı döven 'Kasap' lakaplı Yarbay Raci Tekin'miş. Bu sebeple basında "genetik faktör"e dikkat çekenler de oldu.

Gazetelerde ayrıntıları yayımlanan bu tablo "derin devlet"in karanlık yanlarını işaret ediyor.

Yüzbaşının rolü?

Cengiz Çandar'ın yazdığına göre, Condor Adviser adlı danışmanlık şirketi Türkiye hakkında bir rapor hazırlamış. Raporda, AKP'nin cumhurbaşkanı seçmesini engellemek için "Türkiye'de laik seçkinlerin her şeyi yapacağı" ileri sürülüyor. Ve komplo teorisi: AKP'nin cumhurbaşkanı seçmesini engellemek için 'derin devlet' Alparslan Arslan'ı kullanarak bu eylemleri tertipledi! Bakın, hükümet çok zor duruma düştü! Laiklik direnişi son derece güçlendi! Genelkurmay Başkanı da bunun devam etmesi için çağrı yaptı!..

Komplo teorilerine daima şüpheyle bakarım. Bu teoriye de şüpheyle bakıyorum. Kilit nokta, Alparslan Arslan'la eski yüzbaşı Tekin arasındaki ilişkilerin niteliğidir. Bu ilişkiler düşünüldüğü gibi 'örgüt' veya 'aynı çete' denilebilecek yoğunlukta mı? Cumhuriyet gazetesine ve Danıştay'a saldırılarda Yüzbaşı'nın rolü nedir? Aralarındaki ilişki "eylemsel bağlantı" niteliğinde midir? Yoksa aynı sularda yüzdükleri için zaman zaman temasları mı olmuş? Henüz tam bilmiyoruz.

Her ihtimali dikkate alalım ama, hükümeti zaafa düşürme niyetiyle "laikliğe şeriatçı saldırı" demek için de, hükümeti rahatlatmak amacıyla "derin devlet işi" demek için de henüz erkendir!

Ağca'ya benziyor

Alparslan Arslan kişilik marazlarıyla Ağca'ya benziyor. 'Yoldaşları' ise çek-senet mafya elemanlarından, hırsızlık ve cinayet sabıkalılarından oluşuyor. Bunları ideolojik olarak İslamcı, Türkçü, Ulusalcı, devletçi diye nitelemeye imkân yok ama bu tipler İslami, Türkçü, Ulusalcı ya da yurtsever saiklerle cinayet işleyebilirler! "Tedhişçi" tipi böyledir. İdeolojik bir programı yoktur, marîz öfkesini bugün şuralara, yarın başka yerlere boşaltabilir! Bugün türban yasağına kafası bozulur onun kanlı eylemini yapar, yarın Kıbrıs diye, AB diye kafası bozulur başka yere eylem yapar!

Türkiye'de böyle tipler az değildir! "Örgüt" olsa çözersiniz, ama böyle şekilsiz ve marîz lümpen unsurların nerede nasıl çeteleşip kimlere saldıracağını kestirmek zordur!

Üstelik bunlar 'gizli güçler' tarafından da kolayca kullanılabilir! En önemli tedbir, gerilimi düşürmektir. Ve tabii bu olayın ve şüpheli bütün olayların tam aydınlatılması, kimsenin yanına kâr kalmamasıdır.

Bu yazı 455 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2011 KCK ve hukuk
  • 30 Temmuz 2011 Afrika kampanyası
  • 29 Temmuz 2011 Stalinist milliyetçilik!
  • 22 Temmuz 2011 AKP’li bakan İnönü’yü övüyor
  • 20 Temmuz 2011 ‘Makas açılıyor’
  • 18 Temmuz 2011 Totalitarizmi eleştirmek
  • 12 Temmuz 2011 Anayasa da böyle yapılır
  • 7 Temmuz 2011 ‘Usta’ kabine
  • 1 Temmuz 2011 CHP Meclis’e
  • 27 Haziran 2011 Anayasa yapmak
  • 7 Haziran 2011 AKP, CHP, MHP uzlaşır mı?
  • 30 Mayıs 2011 Kürt meselesi nereye?
  • 27 Mayıs 2011 Hukuk ve yargı açısından 27 Mayıs
  • 26 Mayıs 2011 Proje savaşı
  • 19 Mayıs 2011 Ergenekon ve PKK
  • 12 Mayıs 2011 Demirel ve CHP
  • 11 Mayıs 2011 MHP
  • 18 Nisan 2011 2023 Vizyonu
  • 2 Nisan 2011 ‘Bizden yana adalet!’
  • 25 Mart 2011 Türkiye’nin rolü?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,910 µs