En Sıcak Konular

Türkiye büyümede G20 üçüncüsü

14 Eylül 2015 17:31 tsi
Türkiye büyümede G20 üçüncüsü OECD'nin açıkladığı büyüme rakamlarına göre Türkiye, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre yüzde 1,3 artan GSYH ile G20 ülkeleri arasında üçüncü sırada yer aldı.

 Türkiye, bu yılın ikinci çeyreğindeki büyüme rakamıyla G20 ülkeleri arasında üçüncü oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), G20 üyesi ülkeler arasında 2015’in ikinci çeyreği itibarıyla büyüme rakamlarının yılın ilk çeyreğiyle karşılaştırmalarını açıkladı.

OECD, dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturan  G20 ülkelerinin 2015'in ikinci çeyreğinde birinci çeyreğe göre yüzde 0,7'lik birbüyüme gerçekleştirdiğini bildirdi.

OECD bültenine göre, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, 2015’in ikinci çeyreğinde G20 ülkeleri arasında en güçlü büyümeyi kaydetti. Ülke ikinci çeyrekte birinci çeyreğe göre yüzde 1,7 büyüdü. Ülkenin GSYH’sı bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7 arttı. Çin’i yüzde 1,6 ile komşusu Hindistan izledi. Son yıllarda yazılım ve ilaç sanayi ile ön plana çıkan Hindistan, geçen yıl ikinci çeyreğine göre de yüzde 7,2 büyüyerek en yüksek büyüyen G20 ülkesi oldu.

ABD ekonomisi ise bu yılın ikinci çeyreğinde birinci çeyreğe göre yüzde 0,9 büyüdü. Ülkenin birinci çeyrek büyümesi 2014 yılın son çeyreğine göre sadece yüzde 0,2 olmuştu.

Türkiye büyümede G20 üçüncüsü

GSYH artışı Türkiye’de ikinci çeyrekte bu yılın ilk çeyreğine göre yüzde 1,3 oldu. Bu rakamla Türkiye G20 ülkeleri arasında GSYH'sını en yüksek oranda artıran üçüncü ülke oldu. OECD rakamlarına göre Türkiye ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 1,5 oranında artırarak, Hindistan'dan sonra G20 ülkeleri arasında ikinci olmuştu.

Öte yandan Türkiye ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde kaydettiği yüzde 3,8'lik büyüme oranıyla Avrupa ekonomileri arasında üçüncü sıraya yerleşti.

OECD'ye göre Brezilya, Japonya, Kanada ve Güney Afrika’nın GSMH’sı ikinci çeyrekte küçüldü.

AABu haber 730 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,685 µs