En Sıcak Konular

Avrupalı liderlerden İran'a: İsrail'i tanı

14 Eylül 2015 12:52 tsi
Avrupalı liderlerden İran'a: İsrail'i tanı Almanya, Fransa ve İngiltere liderleri ortak bir makale yazarak İran'ın israil'i tanıması gerektiğini açıkladı...

Avrupalı üç lider ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesinde bir makale yayınlayarak İran’ı İsrail devletini tanımaya çağırdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İngiltere Başbakanı David Cameron imzasını taşıyan makalede “İran'ın nükleer programı konusunda varılan anlaşma Tahran tarafından İsrail'in tanınmasına da imkan sağlayacak” denildi.

Makalede bunun önemli bir gelişme olduğu kaydedilerek “Anlaşma dünyada cari belirsizlikler ortamında diplomatik yollarla neler elde edilebileceğini gösterdi” ifadesi kullanıldı.

Bu bağlamda Merkel, Hollande ve Cameron İsrail’in İran tarafından tanınmamasını "kabul edilemez" olarak değerlendirdi ve Tahran'ın bu tutumunu eleştirdi.

Makalede İsrail'in güvenliğinin son derece önemli olduğu ve İran'ın nükleer programına ilişkin anlaşmanın bütün bölge ülkelerine güven verme ve uluslararası silahsızlanma rejimini istikrara kavuşturma amacını taşıdığı belirtildi.

Alman, Fransız ve İngiliz liderlere göre, batı ve İran arasındaki önemli görüş farklılıklarına rağmen iki taraf arasında IŞİD’e karşı mücadele gibi ortak çıkarlar da var.Bu haber 1,094 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,044 µs