En Sıcak Konular

Dolar kuru kaç lira çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu?

14 Eylül 2015 10:12 tsi
Dolar kuru tarihi zirvesinin ardından 3,0460 TL'den işlem görüyor. Yaşanan olaylar sonrası dolar kaç lira oldu? Çeyrek altın fiyatları ne kadar? İşte dolar kuru ve altın fiyatlarında son durum...

Dolar kuru ve çeyrek altın fiyatları yaşanan terör saldırıları ve siyasi belirsizlik nedeniyle kritik durumda. Küresel çapta yaşanan dalgalanma ise piyasaları vurdu. İşte yaşanan gelişmeler sonrası dolar kuru ve altın fiyatlarında son durum...


Dolar'ın alış fiyatı 3,0460, satış fiyatı ise 3,0530 oldu. İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 108,55 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 724,00 lira oldu.

DOLARDA SON DURUM

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0460, avro 3,4560 liradan haftaya başladı.

Kapalıçarşı'da 3,0460 liradan alınan dolar 3,0530 liradan satılıyor. 3,4460 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 3,4700 lira olarak belirlendi. Önceki kapanışta doların satış fiyatı 3,0420 lira, avronun satış fiyatı ise 3,4360 lira olmuştu.

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 9.30 itibarıyla şöyle:
İSTANBUL    ALIŞ    SATIŞ
ABD Doları    3,0460    3,0530
Avro    3,4460    3,4700
Sterlin    4,7000    4,7300
          
ANKARA          
ABD Doları    3,0330    3,0530
Avro    3,4380    3,4630
Sterlin    4,6620    4,7400

ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU? - ALTIN FİYATLARI

Siyasi belirsizlik, terör eylemlerinin artması ve piyasalarda yaşanan dalgalanma hem dövizin hem de altında fırtınalar kopardı. Altın fiyatları bu gergin ortamda çalkantılı olarak işleyişini sürdürüyor. İşte altın fiyatlarında son durum...

BORSA HAFTAYA YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, haftaya yüzde 0,39 yükselişle 71.625,57 puandan başladı.

BIST 100 endeksi önceki kapanışına göre 274,70 puan değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 0,38, holding endeksi yüzde 0,41 yükseliş kaydetti. Açılışta en fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 1,07 ile "finansal kiralama, faktoring" olurken, en çok düşen sektör endeksi ise yüzde 0,33 ile "turizm" oldu.

BIST 100 endeksi cuma günü 72.000 puan sınırını test ettikten sonra gün boyu düşüş eğiliminde hareket ederek günü yüzde 0,69 azalışla 71.350,87 puandan tamamlamıştı.

Bu hafta perşembe günü açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesinde piyasalarda geçen hafta olduğu gibi dalgalı bir seyir izlenebileceğini belirten analistler, yurt içinde ise hafta boyunca Hazine'nin düzenleyeceği tahvil ihaleleri, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye değerlendirmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklenti anketinin takip edileceğini kaydediyor.

Analistler, geçen hafta BIST 100 endeksinin haftalık bazda yüzde 2,19 değer kaybettiğini ve mart 2014'ten beri en düşük haftalık kapanışını gerçekleştirdiğini hatırlatarak, 71.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda satış baskılarının artabileceğini tahmin ediyor. Bugün veri gündeminin zayıf olduğunu aktaran analistler, küresel piyasalarda devam eden oynaklığın yurt içi piyasalarda da etkili olabileceğini dile getiriyor.

GÖZLE BU HAFTA FED KARARINDA

Geçtiğimiz haftaları Çin ekonomisine yönelik endişelerle geçiren piyasaların şu sıralar konuştuğu tek konu ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu hafta düzenleyeceği faiz toplantısı. Piyasa oyuncuları üç soru ve senaryo üzerinde duruyor: Banka faizleri dokuz yıllık aradan sonra ilk defa yükseltecek mi? Yoksa faizlere dokunmayıp mevcut durumun devamını mı sağlayacak? Belki de her zaman olduğu gibi dikkatle seçilmiş kelimeler kullanarak faiz artışına gitmeden piyasalara müdahalede bulunmayı tercih edecek.

KİMSEYE YARANAMAYACAK

Habertürk'ün haberine göre, bankanın ABD faizi ile ilgi alacağı karar sadece ABD’yi etkilemeyecek. Yellen açısından işin en kötü tarafı ise hangi kararı alırsa alsın dünya ekonomisinin bundan bir şekilde etkileneceği. Soru ise şu: Kim, ne kadar iyi veya kötü etkilenecek? ABD ekonomisine bakıldığında faizlerin artması gerekir. Zira büyüme yüzde 3’leri aştı, işsizlik ise yüzde 5.1’le 7 yılın dibinde ve yeni iş kurma oranı da rekor seviyede. Dünyaya bakıldığında ise resesyonla, deflasyon korkuları arasında yaşayan bir Avrupa var. Her ay 60 milyar Euro para basan AB Merkez Bankası düşük kur avantajıyla ABD ile rekabet etmeye çalışıyor. Yani, FED faiz artırdığı anda dolar daha da değerleneceği için ABD kur bazlı dış ticaret avantajını uzun bir süreyle AB’ye kaptıracak.

ABD SEÇİMLERİ DE ETKİLİYOR

Asya’da ise pek çok ülke dış borç, cari açık veya hammadde giderleri gibi sorunlar nedeniyle değerlenen dolara endişeyle bakıyor. Faiz artışıyla hızla değerlenecek dolar bu ülkelerin yükümlülüklerini kısa ve orta vadede taşınamaz hale getirebilir. Tüm ekonomik ölçülerin ötesinde ise bir de Kasım 2016’da yapılacak ABD başkanlık seçimleri var. Banka bir yandan güvenilirliğini yitirmeden diğer yandan da seçim sürecini etkilemeden faiz artışı sürecini hayata geçirmeye çalışacak. İşte FED ve Yellen’in faiz artışında tutturması gereken denge bu.

SENARYO 1

FED FAİZİ ARTIRMA KARARI ALIRSA...

ETKİSİ NE OLACAK?

-Piyasalardaki yüksek miktardaki doları geri çekmesi

-Karar ucuz para döneminin bittiğini ve borçlanma maliyetinin artık artacağını gösterecek.

-Bu kararın toparlanan ABD ekonomisini yavaşlatma ve borsaları da düşürme riski var.

-Hızla değerlenecek dolar ise gelişmekte olan ülkeleri yeni bir borç krizine sürükleyecek.

SENARYO 2

FED FAİZİ ARTIRMA KARARI ALMAZSA…

ETKİSİ NE OLACAK?

-En son Temmuz 2006’da faiz artırdı. 2008’den beri % 0.0.25 aralığında tutuyor.

-FED 2008’de patlak veren finans kriziyle mücadele için 7 yılda 3.5 trilyon dolar bastı.

-Paralar tüketiciye gideceği yerde borsaları şişirdi. Faiz artmazsa balon şişecek.

-Banka şişen balonun havasını yavaş yavaş kaçırmazsa bir sonraki patlama daha şiddetli olacak.

SENARYO 3

FED KONUŞARAK ETKİ EDERSE…

ETKİSİ NE OLACAK?

-FED faizi artırsa da artırmasa da kısa ve orta vadeli etkisi sarsıcı olacak.

-Banka dünya çapında yeni bir ekonomik krizin sorumlusu olmak istemiyor.

-FED faiz kararı yerine konuşarak müdahaleyi seçebilir. Böylece kötü etkiler sınırlı kalabilir.

-Böylece Kasım 2016’daki ABD Başkanlık seçimi öncesi güvenilirliğini korur.

IMF FAİZ ARTIŞINA KARŞI

-Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, FED’in faiz artışı konusunda acele davranmamasını istiyor.

-IMF, FED’in faiz artırması halinde bu politikasının arkasında durmasını, geri adım atmamasını talep ediyor.

FAİZ KARARIYLA TARİHE GEÇECEK

FED Başkanı Janet Yellen hem ABD hem de küresel ekonomi için büyük öneme sahip faiz toplantısını yönetecek. Bankanın alacağı kararlar ters teper ve dünya ekonomisi yeniden bir kriz dönemine girerse ekonomi tarihi Yellen’i hiç iyi anmayacak.

BOL PARA POLİTİKASI SORUNUN KENDİSİ OLDU

ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikalarına yönelik attığı adımlar hep tartışmalara neden oldu. Banka 2008’de patlak veren finans krizinden çıkış için faizleri sıfıra indirip piyasalara fazladan 3.5 trilyon dolar pompaladı. Yapılan plan bol likiditenin başta bankalar olmak üzere tüketicileri de kurtarması yönündeydi. Ama son yedi yılda yaşanan gelişmeler bol paranın yatırım araçlarında devasa bir balona dönüştüğünü gösteriyor.

"DAHA FAZLA GECİKTİRMESİN"

Gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarından yetkililer, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımını geciktirmek yerine yakın zamanda yapması çağrısında bulundu. Endonezya Merkez Bankası’nın kıdemli başkan yardımcısı Mirza Adityaswara, "ABD para politikası yapıcıların ne yapacakları konusunda kafa karışıklığı yaşadığını düşünüyoruz. Belirsizlik karmaşa yarattı” diye konuştu. Adityaswara, “FED ne kadar çabuk bir karar verirse durum o kadar çabuk toparlanır ve ardından piyasaya faizleri bir veya iki kez artırıp duracakları beklentisi verebilir" dedi.


PİYASALARDA SON DURUM
Yurt içinde geçen hafta 3,0631'e çıkarak tarihi zirvesini gören dolar/TL, pay piyasalarında da tedirginliği artırırken, bu haftaki Fed faiz kararı öncesinde BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 2,19 değer kaybetti ve Mart 2014'ten beri en düşük haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Analistler, bu hafta yurt içinde Hazine'nin düzenleyeceği tahvil ihaleleri, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in cuma günü açıklaması beklenen Türkiye değerlendirmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklenti anketinin, yurt dışında ise başta Fed faiz kararı olmak üzere yoğun haber ve veri akışının takip edileceğini vurguluyor.

Küresel piyasalar, yeni haftada başta ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı olmak üzere yoğun haber ve veri akışına odaklandı.

ABD'de, bu hafta çarşamba günü başlayacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde piyasalarda geçen hafta olduğu gibi dalgalı seyrin sürmesi bekleniyor. Geçen haftanın son işlem gününde açıklanan ÜFE verilerinin beklentilerden yüksek gelmesi ve tüketici güven endeksinin beklentilerin altında kalmasının ardından dolar endeksi analistlerin kısa vadeli destek olarak nitelendirdikleri 95,20 seviyesinin altına gerileyerek 95,05’e indi. Dow Jones endeksi yüzde 0,63, S&P 500 endeksi yüzde 0,45 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,54 değer kazandı. Analistler, perşembe günü açıklanacak Fed faiz kararı ve yarın hareketlenecek veri takviminin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.

Avrupa tarafında geçen hafta sert bir şekilde dalgalanan pay piyasalarında bu hafta yoğun veri akışının izleneceğini aktaran analistler, yaklaşık 3 haftanın en yüksek seviyesine çıkan avro/dolar paritesinin ise Fed kararına bağlı olarak yönünü çizeceğini dile getiriyor. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,85, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,62 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 değer kaybetti. Bugün Avro Bölgesi'nde temmuz ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak.

Asya tarafında, kararları yarın açıklanacak Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantısı öncesinde açıklanan sanayi üretiminin beklentilerin altında kalmasının ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 1,32 değer kaybederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksinin şu dakikalarda yüzde 2,5 değer kaybettiği görülüyor.Bu haber 608 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,552 µs