En Sıcak Konular

Ege Denizi'nde tekne faciası

14 Eylül 2015 09:58 tsi
Aydın’ın Didim ilçesinden Yunanistan’ın Leros Adası'na geçmeye çalışırken bindikleri eski balıkçı teknesi batan göçmenlerden 14’ü çocuk 34’ü hayatını kaybetti. 30 göçmen yüzerek karaya çıkmayı başardı. 62 kişiyi de Yunan Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı.

Yunan karasularında dün sabah erken saatlerde göçmen krizinin başlamasından bu yana en büyük ölümlü facia yaşandı. Bulamaç (Farmakonisi) Adası açıklarında alabora olan 18 metrelik ahşap teknede 4’ü bebek 10’u, çocuk 34 göçmen hayatını kaybetti.
Yyaklaşık 140 kişinin bulunduğu teknenin batmasından sonra olay yerine giden Yunan Sahil Güvenlik ekipleri 62 kişiyi denizden kurtardı. 30 kişi de yüzerek Bulamaç Adası’na çıkmayı başardı. Kurtarılan göçmenler Leros Adası’na götürüldü. Denizde başka ceset olabileceği şüphesiyle havadan helikopterler ve denizden de tekneler ile başlatılan arama çalışmaları sürdürülüyor.

70 KİŞİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Bu arada Midilli Adası açıklarında da benzer bir facianın eşiğinden dönüldü. Yaklaşık 70 kişiyi taşıyan şişme tekne, adaya 100 metre kala su almaya başladı. Bir anda onlarca göçmen suya yuvarlandı. Teknedekilerin yardım istemesi üzerine kıyıdakiler suya atlayarak göçmenleri boğulmaktan kurtardı. 2 aylık bir bebeği de babası yüzerek kıyıya çıkardı.
Haberin galerisi için tıklayınız

‘DÜNYA BİZİ ANLAMALI’

Dün Midilli’ye gelen Yunanistan Başbakanı Vasiliki Thanou, başka ülkelerin Atina’nın göçmen krizine yönelik tutumunu eleştirmesine sert tepki gösterdi. Başbakan Thanou “Biz, Avrupa’nın 16 bin kilometrelik sahil sınırının sorumluluğunu taşıyoruz. Konuşanlar bunu unutmamalı” ifadelerini kullandı.

57 GÖÇMENİ TÜRK ASKERİ KURTARDI

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinden Midilli’ye gitmek isteyen 57 göçmeni taşıyan bottaki motor arızalanınca bot sürüklenmeye başladı. Durumu fark eden Türk Sahil Güvenlik ekibi, kaçakları kurtardı. İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında batan botta ise 1 Iraklı öldü.

116 GÖÇMEN 18 SAAT DENİZDE KALDI

Sömbeki (Simi) Adası açıklarında motoru arızalandığı için sürüklenen teknedeki 116 göçmen de tesadüfen bölgeden geçen bir kargo gemisinin kaptanı tarafından kurtarıldı. 2 gün önce yaşanan olayda göçmenler Muğla’nın Datça ilçesinden 14 metrelik yelkenliyle Yunanistan’ın Rodos Adası’na geçmek üzere denize açıldı.

TÜRK KAPTAN GÖRDÜ

Kıyıdan uzaklaştıktan bir süre sonra, iki organizatör zodyak botla tekneden ayrıldı. Bir süre sonra göçmenleri taşıyan teknenin motoru arızalandı. Tekne, akıntı ve rüzgar nedeniyle Sömbeki yakınlarına sürüklendi. 18 saat boyunca aç-susuz denizin ortasında kalan ve alabora olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan göçmenleri bölgeden geçen bir geminin Türk kaptanı Orkun Akgöz fark etti. Kaptan, göçmenleri gemiye alarak kurtarmak istedi. Ancak, göçmenlerin gemiye çıkmayı reddetmesi üzerine tekneyi çekerek Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine teslim etti.

BUGÜN GAZETESİ

Bu haber 420 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,579 µs