En Sıcak Konular

Pentagon'dan 'eğit-donat' açıklaması

7 Ağustos 2015 09:09 tsi
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Davis, Suriye’de Nusra Cephesi tarafından alıkonulan ılımlı muhalif güçlerin yeri ve durumu noktasında sahadan gelen bilgilere bağlı olduklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Suriye’de Nusra Cephesi tarafından alıkonulan ılımlı muhalif güçlerin yeri ve durumu noktasında sahadan gelen bilgilere bağlı olduklarını söyledi.
 
Davis, Pentagon'da gazetecilerin Suriye’nin kuzeyinde geçtiğimiz günlerde alıkonulan Yeni Suriyeli Güçler üyelerine ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Nusra Cephesi olduklarını düşündükleri bir grup tarafından geçen cuma saldırıya uğradıklarında muhaliflere havadan destek verdiklerini ve saldırıyı püskürttüklerini anımsatan Davis, ancak bazı muhalif güçlerin Nusra tarafından ele geçirildiğini kaydetti.
 
Alıkonulanların nerede olduğuna ve durumlarına ilişkin detay veremeyeceğini, bu bilgiyi sağlayacak kapasiteye de sahip olmadıklarını belirten Davis, "Bu insanlar, her daim detaylı yoklamalarını sunabilme kapasitemizin olduğu komuta zincirimiz altında değiller. Dolayısıyla, durumları noktasında bu gruplardan gelen bilgilere bağlıyız" dedi.
 
Davis, alıkonulan Yeni Suriyeli Güçler’in sayısına dair ise bilgi vermedi.
 
Davis, sahadaki zorlukların farkında olduklarını ifade ederek, bunların bazılarının da Nusra Cephesi’nden kaynaklandığını belirtti.
 
Ancak eğit donat programına bağlılıklarının devam ettiğini ifade eden Sözcü Davis, bu programın başarısının bir olaya veya herhangi bir gruba bağlı olmadığını dile getirdi.
 
"Türkiye’den yakında insanlı hava araçları da havalanacak"
 
İnsanlı hava uçaklarının ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmaya dahil olup olmadığı sorusuna "evet" yanıtını veren Davis, bu tür hava araçlarının Türkiye’deki üsleri kullanmaya başlamasını beklediklerini dile getirdi.
 
Sözcü Davis, "Şu an itibarıyla insansız ve silahlı hava araçları Türkiye’den uçmaya devam ediyor. Yakın gelecekte de insanlı hava araçlarının Türkiye’den havalanmasını bekliyoruz. Ancak lojistik bağlamda bu zaman alacak" diye konuştu.

aa 

Bu haber 556 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,911 µs