En Sıcak Konular

İsrail'den Abbas'a gizli mektup iddiası

7 Ağustos 2015 08:56 tsi
İsrail'den Abbas'a gizli mektup iddiası İsrail'in Filistin yönetimine, 'Gazze'de uzun vadeli bir ateşkes için Hamas ile hiçbir şekilde müzakere yürütmedikleri'ne dair güvence verdiği öne sürüldü.

İsrail yönetiminin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a gizli bir mektup göndererek "Hamas ile müzakere yapmadığı" yönünde güvence verdiği iddia edildi.
 
İsrail'in "Walla News" ve "Times of İsrael" adlı internet haber sitelerinde Avi Issacharoff imzasıyla yer alan haberde, İsrail'in Filistin yönetimine, "Gazze'de uzun vadeli bir ateşkes için Hamas ile hiçbir şekilde müzakere yürütmedikleri" yönünde güvence verdiği öne sürüldü.
 
İsmi açıklanmayan Filistinli kaynaklara dayandırılan haberde, İsrailli yetkililerin ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçındığı belirtildi.
 
Haberde ayrıca, İsrail'in, "mevcut koşullar altında Hamas'la ateşkes müzakeresi yürütülmesinin hiçbir şekilde söz konusu olmadığı" mesajını açık bir şekilde ileterek, "Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın endişelerini gidermeyi" amaçladığı değerlendirmesinde bulunuldu.
 
Abbas, Hamas'ı suçlamıştı
 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen ay yaptığı açıklamada, "Gazze'deki ateşkes anlaşması çerçevesinde, Hamas'ın İsrail'le müzakereler yürüttüğünü, böylece Gazze'yi Filistin'den ayırmayı hedeflediğini, ancak bunun daha önceki komplolar gibi başarısızlıkla sonuçlanacağını" iddia etmişti.
 
Hamas ise Abbas'ın, "İsrail ile müzakereler yürütüldüğü" yönündeki iddialarını yalanlamıştı.
 
Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Devlet Başkanı Abbas'ın, Hamas'ın İsrail ile müzakereler yürüttüğü yönündeki iddiaları tamamen yalandır" ifadelerini kullanmıştı.
 
Zuhri  "Abbas'ın, işgal yönetimiyle müzakereyi komplo olarak nitelendirmesi aslında kendisinin halkımıza komplo kurduğunu göstermektedir" diyerek Abbas yönetiminin İsrail ile sürdürdüğü müzakerelere işaret etmişti.
 
Zuhri ayrıca, "Abbas, Hamas'ın İsrail ile yaptığını iddia ettiği müzakereleri engelleme niyetini ortaya koyarak, Hamas'a da kendisinin İsrail ile yürüttüğü müzakereleri engelleme hakkı vermiştir" şeklinde konuşmuştu.
 
Hamas, daha önce de yaptığı açıklamalarda İsrail ile müzakere yapılmasına karşı olduklarını beyan etmişti.
 
İsrail'in geçen yaz Gazze'ye düzenlediği 51 gün süren ve 2 binden fazla insanın ölümüyle sonuçlanan saldırılar, Filistin ve İsrail heyetlerinin Mısır'ın başkenti Kahire'de yürüttükleri dolaylı müzakerelerde, 26 Ağustos'ta varılan ateşkesle sona ermişti.
 
İsrail, Hamas'ın 2007 yılında yönetimi devralmasından bu yana Gazze'yi abluka altında tutuyor.

aa


Bu haber 838 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,597 µs