En Sıcak Konular

İşte yeni komutanlar...

4 Ağustos 2015 09:19 tsi
İşte yeni komutanlar...
Genelkurmay Başkanı Özel'den sonra TSK'nın bir numarasına Akar, iki numarasına Çolak geliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde terfi ve atamaların belirlendiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ), dün Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında başladı. Toplantıda 179 general ve amiral ile 300 dolayındaki albayın dosyası ele alındı. YAŞ üyeleri öğle yemeğinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Beştepe'de ağırlandı. Yaklaşık 2 saatlik yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Org. Özel birlikte çay içtiler. Bu sırada üçlü bir görüşmenin de yapıldığı belirtildi. Cumhurbaşkanlarının YAŞ üyelerine son gün verdiği yemek uygulaması da bu Şura'da değişmiş oldu.

Yarın tamamlanacak olan Şura'nın ilk gününde Orgeneral ve Korgeneral atamalarına ilişkin durum ele alındı. YAŞ'ta Genelkurmay Başkanı Org. Özel'in emekliye ayrılması nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar'ın, Türkiye'nin 29. Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor. Org. Akar'dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine ise teamüllere göre 1. Ordu Komutanı Org. Salih Zeki Çolak'ın getirilmesi sürpriz olmayacak. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ise bu yıl zorunlu olarak emekliye ayrılacak. Atay'dan boşalacak koltuğa ise Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi oturuyor. Daha önce de 2. Ordu komutanlığı yapan Org. Mendi, terörle mücadelesindeki tecrübesini Jandarma'da kullanacak. Mendi  yaşı itibarıyla bu görevde en fazla 1 yıl kalabilecek. Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun görev sürelerinin ise 1 yıllığına uzatılabileceği belirtiliyor.

Paralel yapı ile ilişkileri yönünde şüphe bulunarak haklarında inceleme başlatılan personelin YAŞ'ta emekliye sevk edilmesi bekleniyor. Bu sayının 40 civarında olabileceği ileri sürülüyor. YAŞ'ta, Balyoz Davası'nda beraat edenlerden rütbede yükselme sırasına giren ve terfi bekleyen “Albay” rütbesindeki 46 personelin durumunun ise bugün değerlendirilmesi öngörülüyor.

TürkiyeBu haber 1,030 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,582 µs