En Sıcak Konular

Dünyanın beklediği kritik açıklama geldi

17 Haziran 2015 22:09 tsi
ABD Merkez Bankası, politika faizini değiştirmezken, Fed yetkililerinin büyük çoğunluğu faiz artışına bu yıl içinde başlanması yönünde görüş bildirdi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) haziran toplantısının sonuç bildirisi yayımlandı.
 
ABD ekonomisinin Nisan ayında gerçekleştirilen son FOMC toplantısından bu yana ılımlı derecede büyüdüğü ifade edilen bildiride, istihdam artışının hızlandığı ve işsizlik oranının sabit kaldığı kaydedildi.
 
Bununla birlikte, tüketici harcamaları ve konut sektörünün iyileşme gösterdiği belirtilen metinde, enflasyonun ise önceki dönemlerde gerileyen enerji fiyatları nedeniyle Fed'in yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam ettiğine işaret edildi.
 
Buna karşın, enflasyonun dengelenmeye başlayan enerji fiyatlarının etkisiyle hedefe yaklaşacağı öngörüsünde bulunan FOMC üyeleri, politika faiz oranını mevcut seviyesinde tutma kararı aldı.
 
Üyeler faizlerin bu yıl artırılmasını bekliyor
 
FOMC, ayrıca üyelerin faiz artırım zamanlaması ve hızına yönelik beklentilerini de açıkladı. Buna göre, 17 üyeden 15'i faiz artışına bu yıl içinde başlanmasını öngörüyor.
 
Bu noktada, Fed yetkililerinin yıl sonuna ilişkin faiz oranı beklentisinin medyanını yüzde 0,625'te bırakması dikkati çekti. Fed yetkililerinin 2016 sonuna yönelik faiz tahmininin ise yüzde 1,625 seviyesinde olduğu görüldü.
 
Analistler, Fed üyelerinin bu yıl sonuna ilişkin faiz oranı beklentilerini değiştirmemesini, yıl sonuna kadar 0,25 puanlık iki faiz artışı olabileceği şeklinde değerlendirdi.
 
Fed, büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti
 
ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahmini yüzde 1,8 ila 2 aralığına çekti.  Söz konusu büyüme tahmini, geçen Mart ayında açıklanan raporda yüzde 2,3 ila yüzde 2,7 arasındaydı.
 
Fed, ayrıca gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini ise yüzde 2,3 ila 2,7 aralığından, yüzde 2,4 ila 2,7 aralığına revize etti. Fed'in bu yıla ilişkin enflasyon beklentisi ise revize edilmeyerek, yüzde 0,6 ila 0,8 aralığında bırakıldı. 
 
Fed, öte yandan işsizlik oranı beklentisini bu yıl için yüzde 5 ila 5,2 aralığından yüzde 5,2 ila 5,3 aralığına yükseltti.
 
Piyasalar, FOMC sonrası dalgalanıyor
 

New York Borsası'nda, endeksler FOMC toplantısının ardından önce yükseldi, sonra düşüşe geçti.
 
Bu arada, dolar uluslararası piyasalarda değer kaybederken, avro/dolar paritesi, 1,1254'ten 1,1265'e yükseldi.
 
Piyasalar, şimdi Fed Başkanı Janet Yellen'ın basın konferansına odaklandı. Konferansta FOMC kararlarını değerlendirecek Yellen'ın faiz artış zamanlaması ve hızına ilişkin ipuçları vermesi bekleniyor.
 
aa
 

Bu haber 394 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,446 µs