En Sıcak Konular

S. Demirel

17 Haziran 2015 10:15 tsi
S. Demirel Binaenaleyh…

iyibilgi Ankara

Bu sabaha karşı Türkiye, 9’uncu cumhurbaşkanını kaybetti. Önemli bir siyasetçi hayata veda ettiğinde, “siyasetin kilometre taşlarından biri” diye anılır. 1965-1993 yılları arasında da 7 farklı hükümette toplam 10 yıl 5 aylık süreyle başbakanlık yaptığı için “kilometre taşları”nın yittiği söylenebilir.

Süleyman Demirel, siyasi hayatı boyuncu çok alkışlandı çok da eleştirildi. Aksi de düşünülemezdi. Çünkü Türkiye’nin en netameli yıllarında siyaset yaptı ve bir politik kültür yarattı.

Türkiye'nin en genç genel müdürü, İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra en uzun süre görev yapmış başbakanı olan Süleyman Demirel, 31 yaşında genel müdür, 40 yaşında parti genel başkanı, 41 yaşında başbakan oldu.Ancak bu soğuk biyografi onun politik hayata katkılarının pek azını anlamaya yeterli.

Hükümet kurma kralı…

Türkiye'nin çok partili sisteme geçtiği 1946'dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükümetle en çok hükümet kuran siyasetçisiydi Demirel. Bu manada, şu an Türkiye’nin en önemli konusu olan “koalisyon” konusunda da özel bir tecrübeye sahipti. “Koalisyon nasıl kurulur, nasıl sürdürülür” diye bir ders okutulsa muhakkak en kıdemli hoca o olurdu.

Süleyman Demirel 1. Hükümeti: 27 Ekim 1965 - 3 Kasım 1969  AP 
Süleyman Demirel 2. Hükümeti: 3 Kasım 1969 - 6 Mart 1970 AP
Süleyman Demirel 3. Hükümeti: 6 Mart 1970 26 Mart 1971 AP
Süleyman Demirel 4. Hükümeti: 31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977 AP- MSP-MHP-CGP
Süleyman Demirel 5. Hükümeti: 21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978 AP- MSP-MHP
Süleyman Demirel 6. Hükümeti: 12 Kasım 1979 - 12 Eylül 1980 AP-Azınlık Hükûmeti  
Süleyman Demirel 7. Hükümeti: 20 Kasım 1991 - 16 Mayıs 1993 DYP-SHP

Görüldüğü gibi Süleyman Demirel, Türk siyasi tarihinde denenmiş tüm hükümet formüllerini uygulamış ve hepsinin Başbakanlığını da yapmış bir lider.

Koalisyonların sırrı…

Demirel’e yakınlığıyla bilinen Sabah yazarı Yavuz Donat’ın aktardığı anekdotlar Demirel’in koalisyon ortaklığının şartları ile ilgili iki önemli mesaj içeriyor. Bunlardan birincisi, Başbakan olarak Süleyman Demirel ne biliyorsa, ortağının da aynısı bileceği prensibi. Yani gizli-saklı hesaplara dayanmayan, açık ve bilgi paylaşımının bizzat Başbakan tarafından takip edildiği bir sistem.

İkincisi ise “özen”. Bununla ilgili bir vaka şu; DYP-SHP koalisyon hükümeti sırasında Demirel Başbakanlıktaki mesaisini bitirdikten sonra ayrılmak üzere aracına geldiğinde, durup, “Erdal beye iyi akşamlar demeyi unuttuk” diyerek geri dönmüş. Bu sırada Erdal İnönü’de ayrılmak üzere aşağı iniyormuş ve karşılaşmışlar. Demirel, “tamam o zaman ben sizi eve bırakayım” diyerek kapısına kadar götürmüş, arabadan inmiş ve mahallelinin şaşkın bakışları arasında İnönü’nün eşine de saygılarını söyleyerek ayrılmış. Donat’a göre bu nezaket üslubu Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasının da önünü açmış.

www.iyibilgi.comBu haber 2,703 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,492 µs