En Sıcak Konular

'İdam cezası uluslararası hukukun ihlalidir'

17 Haziran 2015 08:38 tsi
'İdam cezası uluslararası hukukun ihlalidir' AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Mogherini, Mısır'daki idam cezasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu belirterek, Mısır yönetimini uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Avrupa Birliği (AB), Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini "endişeli bir gelişme" olarak niteledi.
 
AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan yazılı açıklamada, "2011 yılındaki hapishaneden firara ilişkin toplu mahkemelerin sonucu olarak Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve beş yönetici hakkında verilen idam cezalarının bugün onaylanması endişe verici bir gelişmedir" ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, Mursi’ye verilen idam cezasının "insan onurunun kabul edilemez bir şekilde ayaklar altına alınmasının bir göstergesi" olduğu kaydedilerek, "İdam cezası son derece acımasız olduğu gibi hiçbir caydırıcılığı da bulunmamaktadır" denildi.
 
AB'nin şartlar ne olursa olsun idam cezası verilmesine karşı olduğu vurgulanan açıklamada, bu tür cezaların temyiz sürecinde gözden geçirilmesinin beklenildiği belirtildi.
 
Mogherini, açıklamasında Mısır'daki idam cezasının uluslararası hukukun ihlali olduğuna dikkati çekerek, AB'nin Mısır yönetimini uluslararası sorumluluklarını tekrar yerine getirmeye çağırdığını vurguladı.
 
Açıklamada, Mısır yönetiminin, adil yargılama hakkı, yasal sürecin güvenli bir şekilde işlemesi, savunma makamının adil yargılama esasından kaynaklanan haklarının gözetilmesi ve bu kapsamda doğru ve bağımsız bir soruşturma ile net bir şekilde iddia hazırlanması konularında duyarlı olmasının beklendiği ifade edildi.

aa

 
 

Bu haber 516 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,705 µs