En Sıcak Konular

'Kimyasal silah kullandığından eminiz'

17 Haziran 2015 08:10 tsi
'Kimyasal silah kullandığından eminiz' ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’de kimyasal silahların rejim tarafından kullanıldığına emin olduklarını ifade ederek, sabırlarının azaldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de kimyasal silahların çoğunluğunun rejim tarafından kullanıldığını belirterek, sabırlarının azaldığını söyledi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısını Dışişleri Bakanı John Kerry yönetti. Toplantıya kalça kemiğinden ameliyat olduğu Boston kentinden video-konferans yoluyla bağlanan Kerry, gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.
 
Kerry, Suriye’de sivillere yönelik krolin gazı kullanılmasına ilişkin soru üzerine, bu ülkede kimyasal silahların rejim tarafından kullanıldığına emin olduklarını ifade etti. "Bu saldırıların çoğunluğunun rejim tarafından yapıldığından kesinlikle eminiz" diyen Kerry, bu yönde belgeler topladıklarını kaydetti. Kerry, ancak ülkedeki muhalif güçlerin de zaman zaman bu saldırıları gerçekleştirmiş olabileceğini belirterek, "Ancak büyük çoğunluktan bahsediyorum. Bu saldırılar önemli derecede belgelendi. Kimyasal silah saldırıları uçaklardan yapıldı. Muhalif güçler uçak veya helikopter uçurmuyor" diye konuştu.
 
Rejimin kimyasal silah kullanmasını engellemede ilerleme kaydedilip kaydedilmediğine ilişkin soruyu yanıtlarken Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün bu konuyu görüştüklerini söyledi. Lavrov’un da konuyu yeniden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e ileteceğine inandığını anlatan Kerry, "Esed’in kendi halkına karşı olağanüstü düzeyde ahlaksızca silah kullanmasından herkesin sabrı azalıyor" şeklinde konuştu.
 
Esed’in bölgede etkin olan DAEŞ’in ‘kılına dokunmadığına’ vurgu yapan Kerry, "Esed, onlara hiçbir zaman saldırmadı. Bunun yerine Halep’teki sivillerin üzerine misket bombaları yağdırdı. Bu konuyu Lavrov ile görüşmede gündeme getirdim ve bu giderek daha fazla odaklanacağımız bir konu olacak. Şu anda diplomatik olarak bir takım çabalar içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.
 
Kerry, rejimin kimyasal saldırılarının durdurulamadığını, bunun da uluslararası toplumun Esed rejimine yönelik kızgınlığını artırdığını dile getirdi.
 
İran ile nükleer müzakereler
 

John Kerry, müzakereleri devam eden İran’ın nükleer programına ilişkin pozisyonlarının değişmediğini, görüşmelerin çetin bir şekilde sürdürüldüğünü kaydetti. Kerry, "Görüşmeler kritik. Sürekli dile getirdiğim gibi, bir anlaşma olsun diye anlaşma yapmayacağız ve sorunu çözeceğine inanmadığımız bir anlaşmayı da imzalamayacağız" değerlendirmesinde bulundu.
 
Putin’in ordusuna kıtalararası balistik füze katacağını açıklaması
 
Kerry’ye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus ordusuna 40 yeni kıtalararası balistik füze katacakları açıklaması da soruldu. Rusya’nın bu adımının kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Kerry, eski Sovyetler Birliği topraklarındaki nükleer silahların imha edilmesine ilişkin kendileriyle işbirliği yaptıklarını hatırlatarak, bu noktada kimsenin geri adım atıldığını görmek istemediğine işaret etti.
 
İki ülke arasında konuyla ilgili "Start" anlaşmasını anımsatan Kerry, "Biz, bu noktada ters istikamette (nükleer silahları yok etme) gitmeye çalışıyoruz. Kimse bundan geri adım atılmasını istemez, kimse soğuk savaş dönemindeki statülere dönmek istemez. Kimse, güçlü bir ülkenin liderinden bu tür bir açıklama duymamalı" diye konuştu.

aa


Bu haber 518 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,177 µs