iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

'Dost kazığı’: Aracı İsrail’di!

17 Haziran 2015 04:25 tsi
'Dost kazığı’: Aracı İsrail’di! 2013 yılında Ankara elleri tetikte ABD’nin Esad’ı vuracağı anı bekliyordu. Geri sayım devam ederken ABD caydı. Bugüne kadar süren Suriye krizi ve şu an sınırda yaşananlar böyle başladı… iyibilgi Ankara

Washington, Suriye’nin kimyasal silah kullandığının Birleşmiş Milletler temsilcileri tarafından ispatlanan Şam yönetimini vurmak üzere karar almıştı ve bu karar bölgedeki müttefikleri ile birlikte Ankara tarafından da biliniyor ve bekleniyordu.

“An” meselesi olarak kabul edilen bu operasyondan son dakikada vazgeçildi. ABD, Rusya ile anlaşarak Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılması sözünü aldı. O tarihte bu Rus diplomasisinin başarısı olarak kabul edildi.

Aracı!

Ancak bugün ortaya çıkan yeni bilgiler/iddialar ABD ile Rusya arasında bir aracının varlığını işaret ediyor. İsrail’in eski Washington Büyükelçisi Michael Oren’in Haziran ayında çıkan ‘Müttefik’ isimli kitabında Suriye’yi kimyasal silahlarından arındırma fikrinin dönemin İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz’e ait olduğu yazıldı. Yani aracı İsrail’di.

Yine hatırlanacağı üzere bu plan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından kamuoyuna duyurulmuştu ve şimdi anlaşılıyor ki İsrail “katkısı” gizlenmiş. Amerikalı yetkililer bu iddiayı doğrulayacak mı veya doğrulasa hatta yalanlasa da bir anlamı olur mu, tartışmalı.

Türkiye’ye çıkan fatura

ABD’nin saldırıdan vazgeçmesi, Türk basını ve kimi uzmanlar tarafından da eleştirilmişti. Türkiye’nin Suriye politikası hem dış hem de özellikle iç muhalefet tarafından sert biçimde eleştirilmiş, fatura hükümete kesilmişti. Bu operasyondan cayılması bugün Suriye’de yaşanan olayların gelişimi konusunda da belirleyici oldu ve bugün de dahil yaşananların nedenleri arasında bu “dost kazığı” bulunuyor.

www.iyibilgi.comBu haber 2,731 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,639 µs