En Sıcak Konular

Savcılıktan Cumhuriyet'e soruşturma açıklaması

29 Mayıs 2015 16:59 tsi
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Cumhuriyet gazetesine açılan MİT TIR'larıyla ilgili soruşturmaya ilişkin açıklama geldi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan MİT TIR'ları ve Cumhuriyet gazetesine soruşturmaya ilişkin açıklama geldi.

Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik soruşturma kapsamında yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayın yapılmasının yasaklanmasına dair karar verildiğini hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

"Ancak buna rağmen özellikle bugün bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntülerin yayınlandığı görülmüştür. Bu yayınları yapan kişilerle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştır."

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosundan yapılan açıklamada, 1 Ocak 2014'te Hatay ili Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014'te Adana'da durdurulan araçlarla ilgili bazı internet haber sitelerinde çıkan yayınlara ilişkin Adana 5. Sulh Ceza Hakimliğince 14 Ocak 2015 tarihinde karar alındığı hatırlatıldı.

Alınan kararda konuya ilişkin internet adreslerindeki tüm yayınlara yönelik erişimin engellenmesine, kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmesine ayrıca 5187 sayılı Basın Kanununun 3/2. maddesi gereğince soruşturma dosyası hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayın yapılmasının yasaklanmasına dair karar verildiği ve bu kararın gereğinin yapılması için ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildiği anımsatıldı.

Açıklamada, "Ancak buna rağmen özellikle 29.05.2015 günü bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntülerin yayınlandığı görülmüştür. Bu yayınları yapan kişilerle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Bu haber 591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,474 µs