En Sıcak Konular

Petkim'den sonra Arçelik'te de işçi eylemi

29 Mayıs 2015 14:47 tsi
Bursa'da otomotiv sektöründe Türk Metal Sendikası'na bağlı işçilerin başlattığı eylemlerde Petkim ve Arçelik ile devam ediyor. Arçelik LG'de üretim durdu

Türk Metal Sendikası'nda bağlı işçilerin Bursa'daki otomotiv fabrikalarında başlattığı eylemlerin yankısı devam ediyor. Bursa'daki eylemlerin bazıları sona erdi; ancak bu kez İzmir ve Kocaeli'deki bazı fabrikalarda eylemler başladı. Petkim ve Arçelik LG fabrikalarındaki Türk Metal Sendikası'na bağlı işçiler önce sendikadan istifa ettiler, daha sonra da eylem başlattılar.

İzmir'in Aliağa İlçesi’nde faaliyet gösteren kısa adı Petkim olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de yılbaşından buyana devam eden toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamaması üzerine işçiler eyleme başladı.

Vardiyası biten işçiler tesislerden ayrılmazken, ürün çıkışına da izin verilmedi. Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, toplu iş sözleşmesi ile ilgili verilen sözlerin tutulmadığını belirtip isteklerinin iki ayrı skalaya iki ayrı ücret olduğu söyledi. Petkim’den yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin Petrol-İş Sendikası’nın sunulan şartları uygun bulmaması nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldiği belirtildi.

Yılbaşından bu yana toplu iş sözleşme görüşmeleri süren Aliağa’da kurulu Petkim işyerinde sonuç alınamayınca eylemler başladı.

Dün (Çarşamba) sabah eylem kararı alan Petrol-İş Sendikası’na üye 1500 Petkim işçisi, fabrikaya kapanarak eylem başlattı.

PETKİM’DEN AÇIKLAMA

Türkiye’nin tek petrokimya hammadde üreticisi olan ve yaptığı yeni yatırımlarla 2015 yılına yüzde 13 büyüme ile giren Petkim’den konuşla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Petrol-İş Sendikası’nın sunulan şartları uygun bulmaması nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldiği belirtildi.

ARÇELİK LG'DE DE ÜRETİM DURDU

Bu arada Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Arçelik LG’de çalışan 350’yi aşkın işçi 27 Mayıs’ta Türk Metal Sendikası’ndan istifa etti

Arçelik LG fabrikası yönetimi, işçilerin kararı sonrasında üretimi durdurdu. Fabrikada, hafta sonuna kadar üretim yapılmayacağı duyuruldu.Bu haber 541 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,455 µs