En Sıcak Konular

'Seçimin 2 gün öncesine denk gelmesi manidar'

29 Mayıs 2015 13:41 tsi
FIFA Başkanı Blatter, rüşvet soruşturması ve gözaltıların kongrenin seçiminin 2 gün öncesine denk gelmesini manidar bulduğunu belirtti.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, gözaltına alınan FIFA yetkililerinin suçlu bulunması halinde olayın kurumun tamamına mal edilemeyeceğini söyledi.
 
İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen 65. FIFA Kongresi'nde konuşan Blatter, FIFA'nın zorlu bir süreçten geçtiğini vurgulayarak, "Hafta içinde yaşanan son olaylar, futbolun üzerine gölge düşürdü. Kongrenin ertelenmesi bile gündeme geldi. Buna rağmen hala ayaktayız" dedi.
 
FIFA'nın eski gücüne kavuşması için her üyenin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten 79 yaşındaki Blatter, "Bu, tabii ki kolay olmayacak. Sorunları çözmek istiyoruz. Bir günde olmayacak ama üye federasyonlarımızın desteğiyle bunu halledeceğiz" diye konuştu.
 
Blatter, FIFA'nın daha şeffaf bir politikayla yönetilmesi gerektiğini kaydederek, "Sporun ruhunu yaralayan yolsuzluk, şike ve ırkçılık hala devam ediyor. Bunları ancak güçlerimizi birleştirerek çözebiliriz. Futbolda huzurun sağlanması için herkesin tatmin olacağı bir çözüm bulmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
FIFA'nın karakteristik özelliklerini "disiplin, saygı ve fair-play" olarak sıralayan Başkan Blatter, "Futbolun üzerine sıçrayan çamurla itibarının düşmesine izin vermemeliyiz. Çünkü bu yanlış olur" şeklinde görüş belirtti.
 
FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin rüşvet aldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı Zürih'te hafta içi düzenlenen operasyon hakkında da konuşan Blatter, "Gözaltına alınanlar suçlu bulunabilir. Böyle bir durumda, onların FIFA'nın tamamını temsil etmediği, kurumun saygı, disiplin ve takım ruhuyla örülen kurallarını unutan bireyler olduğu hatırlanmalı" ifadesini kullandı.
 
Yapılan operasyon ve soruşturmanın kongre seçiminin 2 gün öncesine denk gelmesini manidar bulduğunu belirten Blatter, "Tesadüf sözcüğünü kullanmayacağım ama kafamda bazı ufak soru işaretleri var. Herkesten aynı şekilde etik davranmasını bekleyemeyiz" diye konuştu.
 
İki gün sürecek kongrede, 4 dönemdir başkanlığını sürdüren İsviçreli Blatter ile 39 yaşındaki Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin yarışacak. Gizli oylamayla bugün sonuçlanacak seçimlerde, FIFA'ya bağlı 209 federasyon oy kullanacak.

aa


Bu haber 632 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,288 µs