En Sıcak Konular

TSK'dan ilk kez özel Fetih Birliği

29 Mayıs 2015 11:12 tsi
TSK, İstanbul'un fethinin 562. yıldönümü kutlamaları için özel 'Fetih Birliği' oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yer alacağı, İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin 562'nci yıldönümü kutlamaları için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) özel bir ‘Fetih Birliği' oluşturdu. Özel ‘Fetih Birliği' kutlamalara bu yıl ilk kez katılacak.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, her yıl 29 Mayıs'ta yapılan ancak bu yıl 30 Mayıs'a alınan fetih kutlamalarına TSK'dan aktif katılım istedi. Bunun üzerine TSK, Fetih kutlamasına 84 kişilik Mehteran Takımı'nın yanı sıra İstanbul'daki 1'inci Ordu bünyesinde görevli personelden birlik oluşturdu ve ‘Fetih Birliği' adını verdi. TSK, kutlamalara bu birlikle katılmayı kararlaştırdı. ‘Fetih Birliği' 478 kişiden oluşacak. Böylece TSK, kutlamalara 84'ü Mehteran Takımı, 478'i de ‘Fetih Birliği'nden olmak üzere 562 kişiyle katılmış olacak. Mehteran Takımı'nın arkasında yürüyecek olan Fetih Birliği'nin kıyafeti ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıyor. Birlikte yer alacak askeri personel Osmanlı Ordusu içinde yer alan değişik birlikleri temsil eden 14 ayrı kıyafet giyecek. Böylece Fetih dönemindeki Osmanlı Ordusu'nun tüm sınıfları geçit töreninde temsil edilecek.

GELECEK YIL BELİRSİZ

Askeri kaynaklar, TSK Mehteran Takımı'nın geçmişteki tüm kutlamalara katıldığını belirterek, bu yıl ilk kez Fetih Birliği'nin de törenlerde yer alacağını söylediler. Fetih Birliği'nin önümüzdeki yıllarda da törenlerde yer alıp almayacağı ise netleşmedi. İstanbul Valiliği ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Yenikapı'da ortaklaşa düzenleyeceği kutlamalara Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacak. Geçen yıl Soma'da 301 madencinin öldüğü facia nedeniyle birçok etkinlikle birlikte Fetih kutlamaları da iptal edilmişti.

2011 yılındaki Fetih törenlerine ise hükümeti temsilen kimse katılmazken, dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş törenlere katılmıştı.

Bu haber 455 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,273 µs