En Sıcak Konular

'Gazze'ye son 10 yılda 369 milyon dolar yardım yapıldı'

28 Mayıs 2015 22:52 tsi
Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Sarnıç, Türkiye'nin Gazze'ye son 10 yılda yaklaşık 369 milyon dolar yardım yaptığını söyledi.

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, Filistin sorununun tüm insanlığın kanayan yarası olduğunu belirterek, " Türkiye olarak biz de bu konuda elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Gazze'ye son 10 yılda yaklaşık 369 milyon dolaryardım yapıldı" dedi.

Büyükelçi Sarnıç, rezidansında ağırladığı Filistin'de görev yaban basın mensuplarına, Türkiye'nin son dönemde Gazze'ye yaptığı yardımlara ilişkin bilgiler verdi.

" Filistin sorunu tüm insanlığın kanayan yarasıdır" diyen Sarnıç, "Türkiye olarak biz de bu konuda elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Gazze'ye son 10 yılda yaklaşık 369 milyon dolaryardım yapıldı" diye konuştu.

Dünya Bankasının yayımladığı Türkiye'nin yardımlarına ilişkin verilerinin gerçeği yansıtmadığına değinen Sarnıç, "2014 yılı içinde Türkiye, Gazze ağırlıklı olmak üzere Filistin'e 34,7 milyon dolar kamu kalkınma yardımı ve 24,5 milyon dolar tutarında acil yardımda bulundu" ifadesini kullandı.

Sarnıç, Türk sivil toplum kuruluşlarının da 9,4 milyon dolarlık kalkınma yardımı ve 7,7 milyon dolar tutarında acil yardım yaparak, toplam rakamın 76,3 milyon dolara ulaşmasına katkı sağladığına dikkati çekti.

TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz ise Gazze'de yapılan faaliyetlere ilişkin şunları kaydetti:

"Gazze'de 26 su kuyusu inşa edilerek 500 binden fazla kişiye temiz içme suyu sağlandı. 34 bin metrekare kapalı alana sahip 176 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi inşa edildi. Ayrıca, bir adet yılda 6 bin hasta tedavi etme kapasitesine sahip Fizik ve Tedavi Merkezi kuruldu. 85 ton ilaç, 46 ton tıbbi malzeme, 637 ton mazot, tonlarca gıda ve temel ihtiyaç malzemesi yardımı yapıldı. Yedi adet arazi aracı, 3 adet sınır kapısı geçiş aracı hibe edildi. Bunların yanı sıra daha bir çok proje hayata geçirildi."

AA



Bu haber 581 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,335 µs